| Octavian199 a întrebat:

De ce ii plangem pe morti daca ajung in rai, unde e lapte si miere?

46 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

De ciuda.

| Nilsson a răspuns:

Pentru ca e suferinta despartirii, oamenii isi plang de fapt propria durere sufleteasca

| ania a răspuns:

Nu ajung toți și chiar pentru cei ce ajung e firesc să ne doară despărțirea de ei, uneori plângem și la plecarea unora de care ne despărțim temporar.

| BleajeAndreiCezar a răspuns:

Nu toti ajung in rai, dar de asta biserica se roaga pentru ei ca sa aiba o mangaiere unde or fi.

| Octavian199 explică (pentru BleajeAndreiCezar):

Asta e o prostie cu raiul sau iadul.

| danut a răspuns:

Toti ajung in pamant, la cimitir (exceptie cei arsi la crematoriu), unde ii mananca viermii si devin tarana. Ii plangem ca stim ce au facut in viata si sigur nu ajung in Rai. laughing

| Octavian199 explică (pentru danut):

Opa.Acum ne dregem? Nu mai e rai sau iad?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Unde scrie ca exista Iad in Biblie? Sau vorbesti dupa ureche?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Parca tu ai zis de viata de apoi rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Eu am spus despre o REANVIERE si o viata Dupa revenirea Lui Hristos, nu o viata de dupa ce mori, de apoi cum este traditia. Reciteste mesajele.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Aha.Asta e altceva.Dar nu mai revine nimeni dupa moarte.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Vor veni TOTI dar nu acum ci in functie de om si caracterul acestuia unii la REVENIREA lui Hristos (care va fi in foarte curanda vreme) si altii la Judecata Finala care va fi peste cca 1000 de ani. Acum "alegi" in ce grup te vei incadra.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Si ced e judecata.De fapt, unde ajungi?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Cei care ajung la judecata, se vor perpeli in foc.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Decu iad rolling on the floor Parca nu existarolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu exista iad, Pamantul va arde cu tot ce este pe el (la vremea potrivita). Daca acel moment tu vrei sa-l numesti Iad, este dreptul tau.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Evident.Asta din cauza soarelui.Dar asta nu are de aface cu zeii.Noi nu o sa fim pe atunci.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nicidecum, dar va arde si soarele si poate tot sistemul solar. Vom vedea.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Asta e evident.Dar mai dureaza cateva milioane de ani.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nicidecum, in foarte scurta vreme pe pamant (probabil maxim cativa ani) nu va mai exista decat Lucifer cu ingerii sai pana la Judecata Finala care va fi peste DOAR 1000 de ani, deci nu milioane ci f. curand dpdv cosmic.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Iar cu asta? rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Asta este de baza acum, nu crezi dar cand o sa vezi iti spun eu ce vei face, te vei ascunde in primul beci si-ti vei repeta pana la disperare: "oare de ce n-am crezut?".

| Octavian199 explică (pentru danut):

Dar de unde, ca oricum tot acolo ajung, ca ceilalti.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu chiar ca cellalti, mai sunt si unii care vor avea o alta soarta.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Cum ma sa aiba alta soarta daca vine soarele peste ei?rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Pleca, inainte sa vina soarele dar daca nu citesti.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Unde pleaca? In rai vrei sa zici?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nicidecum, Raiul va fi pe Noul Pamant. Sa viziteze restul Universului.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Care noul pamant? Daca soarele il arde.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Dumnezeu VA FACE un nou sistem Solar, asa scrie in Biblie dar tu nu ai citit-o. rolling on the floor