| isPROSTdegeaba a întrebat:

De ce in Biblie e Dumnezeu asa manios si rau?
In Biblie se sustine omorarea ateilor, oamenilor de alta religie (cu ce au gresit ei ca s-au nascut in alte religii?).
Ba chiar am gasit acest verset :
"Deuteronom 22:23-24 Dacă o fată fecioară este logodită, iar un bărbat o întâlneşte în cetate şi se culcă cu ea, 24 să îi aduceţi împreună la porţile cetăţii şi să-i ucideţi cu pietre pe amândoi: pe fată s-o condamnaţi pentru că nu a strigat în cetate, iar pe bărbat fiindcă a necinstit-o pe soţia semenului său. Să nimiciţi astfel răul din mijlocul vostru."
Ok, victima violului merita sa fie ucisa...
https://sites.google.com/......-in-biblie
http://bibliapentrusceptici.ro/

34 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pe evrei ii durea fix-n pix ca paganii sunt pagani. Genocidurile din Biblie sunt imaginare.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Legile astea erau pentru a pastra cultura iudaismului

| RAY a răspuns:

Acum 28 minute | milan9 a răspuns:
In aceasta colectie fundamentala a iudaismului (Vechiul Testament) poti lesne sa iti prinzi urechile. Crestinismul este prezentat in mod exclusiv in Noul TEstament.

vrajeala, iisus a spus ca legea ramane valabila si ca nici un cuvant nu va fi sters, asta cu crestinismul =noul testament sunt basme

| RAY a răspuns:

In evul mediu aceste legi erau active,s-a vazut cat de bine a fost,crestini =fiind indoctrinati de mici religiosei habar nu au de biblie,daca le spui asta spun ca cica e site ateist,pai e din biblie ce importanta are de unde este,iisus nu a fost mesia a fost un fel de hitler care a fost impotriva evreiilor mereu,conform TORA merita moartea,daca era mesia nu stia ca a spune ce a spus este blasfemie care se pedepseste cu moartea prin pietre, acum despre iahve un zeu razboinic, manios, nebun evrei recunosc asta, crestini habar nu au in ce cred, asa e iahve, acele legi au fost valabile doar cat evrei erau condusi de iahve spre tara făgăduinței, cum iahve a avut un esesc cu ei, si ei s-au lasat de basmele lor, chiar si evrei recunosc ca sunt basme

http://istoria-universului-2020.blogspot.com/......title.html
http://historel.tripod.com/orient/03mesop.htm

sa nu uiti de Talmud acolo e mai direct legea lui iahve

un rabin face praf crestinismul https://www.youtube.com/watch?v=GqZLsBzE3D8

| RAY a răspuns:

Milan9 si pavel a recunoscut ca iisus nu era mesia cel asteptat de evrei, cum poti afirma ca nu intra in contradictie cele doua basme, iudaismul este basmul original apoi au aparut mici grupuri care sau separat de iudaism, gnostici si alte grupuri, pavel a popularizat aceste idei false despre un mesia

| sierra1 a răspuns:

"Ok, victima violului merita sa fie ucisa..."

o fi dumnezeu mânios dar nici tu nu ești blajin

| milan9 a răspuns:

Vechiul Testament prezinta o alta religie decat crestinismul. Intr-o oarecare masura se intampla sa intalnim in Vechiul TEstament mesaje ALE PROFETILOR puse pe seama lui Dumnezeu dar FARA SA FIE uneori cerinta directa a Acestuia... thinking

| milan9 a răspuns:

In aceasta colectie fundamentala a iudaismului (Vechiul Testament) poti lesne sa iti prinzi urechile. Crestinismul este prezentat in mod exclusiv in Noul TEstament.

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Crestinismul este prezentat in mod exclusiv in Noul TEstament."

Si atunci ce dracului cauta personajele alora in "exclusivitatea" asta a voastra?!
Mai bine zi ca le-ati furat spiridusii si i-ati fardat, inventand o poveste in jurul unui sectant schizofrenic, Isus.

| milan9 a răspuns (pentru Holiday):

Singurul schizofrenic esti matale, nea Caisa... thinking Daca ai fi stat un pic sa te gandesti inainte sa "deschizi gura" ti-ai fi dat lesne seama ca Adam, Noe, Avraam nu se inscriu in ceea ce numim crestinism. Eu nu am spus ca cele doua religii si cele doua testamente intra in contradictie... Sunt diferente. Exista circumstante diferite in care a fost scris si a fost verificat unul si altul.

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Nu mah, crestinismul e doar despre schizofrenicul de Isus, ce sa zic, personajele alelalte nici macar nu exista cand nu-ti convine.
Bineinteles ca e vorba de circumstantele in care s-au scris povestile, nicidecum vreo influenta divina. Au fost verificate ambele intr-adevar si ambele s-a constatat ca sunt niste fabulatii, asa e.
Aaa...si apropo, nea Caisa schizofrenicul o fi tac-tu, ia verifica. Al naibii nesimtit ce esti...

| milan9 a răspuns (pentru Holiday):

"Au fost verificate ambele", spui? Iar daca le-a "verificat" unul la fel de ingust la minte ca si tine, apoi e clara treaba... De idioti crezi tu ca duce lumea lipsa? thinking thinking

| milan9 a răspuns:

@Ray, nu mai indu lumea in eroare cu falsuri aberante. Pavel este apostolul care sustine in tot ceea a scris atat divinitatea Mantuitorului Hristos cat si identificarea cu Mesia. Incearca de fiecare data sa-ti sustii pe texte ceea ce ai de contrazis si... vei vedea ca nu mai ai de contrazis nimic.

| LPCTSTR a răspuns:

Cretini, lasă proștii să vizeze în a lor prostie.

| mentholinks a răspuns:

Spune ca daca nu a strigat dupa ajutor, deci daca a fost de acord si i-a mai si placut. Asa este, Yahweh Elohim, Dumnezeu este manios.

| AC4S4 a răspuns:

Ai găsit versetul în timp ce citeai pe un site ateist? Aia nu se numește citirea Bibliei.
Dumnezeu a dat legi (în Tora) poporului Israel pentru a fi un popor sfânt, în acel popor urma să se nască Mesia, Hristos. Acum, nu mai suntem sub Lege, ci sub Har.
Citește Biblia singur, folosește-ți capul, nu te lăsa influențat de acele site-uri.

| Holiday a răspuns (pentru AC4S4):

"Dumnezeu a dat legi (în Tora) poporului Israel pentru a fi un popor sfânt, în acel popor urma să se nască Mesia, Hristos."

N-a folosit la nimic. Tot l-au atarnat pe schizofrenic pe par...

In plus, sa intelegem ca pentru a fi "sfinti" trebuie urmate tampeniile alea, sau cum?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Ba da e sub lege, iisus a spus ca legeea ramane vesnic valabila si nici un cuvant nu va fi sters

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Nici macar pavel nu credea ca iisus este mesia

apostolul Pavel (Corinteni 1:23).

„Evreii care îl așteptau pe Mesia erau convinși că el va fi un personaj măreț și dinamic care va executa voința lui Dumnezeu aici pe pământ, cum ar fi să-i înlăture de la putere pe inamicii lui Dumnezeu într-un măreț tur de forță. A fost Isus așa? El a fost tocmai pe dos — mai degrabă decât să fie un războinic puternic care să alunge romanii din Țara Făgăduită, Isus a fost un predicator itinerant care s-a nimerit să încalce legea și a fost torturat și crucificat cu duritate de către dușmanii lui Dumnezeu. El s-a aflat cel mai departe de a fi Mesia.

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Ești conștient că alea nu sunt cuvintele lui Pavel?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Întâia epistolă a lui Pavel către corinteni este a treia dintre epistolele pauline în canonul Noului Testament. Majoritatea covârșitoare a criticilor contemporani este în favoarea autenticității epistolei.[1][2] Capitolul 13, descrierea dragostei creștine, este unul din cele mai faimoase pasaje biblice.

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Și unde zice că nu e Mesia?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Iisus a fost un predicator itinerant care s-a nimerit să încalce legea și a fost torturat și crucificat cu duritate de către dușmanii lui Dumnezeu. El s-a aflat cel mai departe de a fi Mesia.

nu era mesia cel asteptat de evrei, fi atent la ceea ce scriu, daca tu ai avea dreptate azi evrei credeau in iisus, dar nu cred, iisus nu era mesia cel asteptat de ei https://www.youtube.com/watch?v=GqZLsBzE3D8

https://en.wikipedia.org/wiki/Messiah_in_Judaism

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

But if he did not succeed in all this or was killed, he is definitely not the Moshiach promised in the Torah... and God only appointed him in order to test the masses.[18]

https://en.wikipedia.org/wiki/Judaism%27s_view_of_Jesus

| BoloDesteptul a răspuns (pentru RAY):

O data cu venirea Domnului Isus, legea a fost amplificata. Isus a zis ca daca urasti pe cineva e ca si cum l-ai fi omorat.

| BoloDesteptul a răspuns (pentru RAY):

Mai sunt multe exemple de genul acesta, nu le enumar pe toate

| RAY a răspuns (pentru BoloDesteptul):

Omule tu nu intelegi limba romana? mesia nu a venit

| BoloDesteptul a răspuns (pentru RAY):

Sa inteleg ca acum esti evreu?

| RAY a răspuns (pentru BoloDesteptul):

Ce legatura are adevarul cu a fi evreu? adevarul e ca iisus nu e mesia de care se vorbeste in TORA

| BoloDesteptul a răspuns (pentru RAY):

Fiecare cu parerea lui... nu vreau sa pornim discutii aprinse si inutile. Is nou pe forum, am vazut ca nu prea ai cu cine vorbi...

| DoctorWh0 a răspuns:

Dumnezeu a dat poporului sau niste legi, pe care ei trebuiau sa le respecte. Cam aceiasi lucru care se intampla si azi. Avem unele legi, si noi trebuie sa le respectam, daca nu platesti pedeapsa care o meriti. Pedeapsa lui Dumnezeu era moarte, scrie de la inceputul Bibliei asta, nu e nimic nou. Pedeapsa cu moartea este inca activa si azi, in SUA, si multi oameni inca mai mor pentru ceea ce au facut.

| Holiday a răspuns (pentru DoctorWh0):

"Pedeapsa cu moartea este inca activa si azi, in SUA, si multi oameni inca mai mor pentru ceea ce au facut."

In tarile islamice pedeapsa cu moartea e mult mai des intalnita decat in SUA, inseamna ca de fapt Allah e spiridusul real, nu Dumnezeu, si poporul lui actual sunt mahomedanii?!

Pedeapsa cu moartea e inventata de altii cu mult inaintea aparitiei spiridusui inventat de evrei.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Aveau tot felul de legi ciudate care tineau de curatenie, hrana, comportament etc. Unele erau chiar bizare. Asta nu inseamna ca trebuie sa crezi in ce facea un popor nomad acum cateva mii de ani.
In cartile bibliei apar multe indemnuri la violenta si alte lucruri deosebit de grave insa trebuie sa intelegi ca au fost scrise in alte timpuri, de alti oameni cu alta gandire.