| reihiuke a întrebat:

De ce in masonerie nu sunt acceptati atei?

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Ce sa faca cu ei?
Scepticii au fost intotdeauna o piedica in calea progresului, mai rau decat credinciosii ignoranti si indoctrinati.

| reihiuke explică (pentru TrăieşteClipa):

Nu stiu daca ai fost ironic sau nu. Dar sunt de aceeasi parere.

9 răspunsuri:
| VelaJohnny a răspuns:

Din ce am auzit si eu de la altii, ei au legatura cu demonii, satanismul etc. (cica fac ritualuri si altele). Is confuz in priviinta subiectului asta, e foarte controversat, la fel ca illuminati, astfel ca nu stii pe cine sa crezi si pe cine nu. Deci, asta e ceea ce stiu si eu despre ei. Nu stiu cat ajuta laughing

| Divy a răspuns:

Pentu că nu iubesc poate

| drutzix a răspuns:

Ai dat funda celui mai idiot raspuns pe care l-am citit vreodata. Bravo! laughing

Nu sunt primiti pentru ca masoneria incearca sa aduca religiile sub acelasi acoperis prin credinta lor in Marele Arhitect.

| Iunix a răspuns:

Pentru că doar proștii au voie acolo.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Esti sigur?!

Nu acesta este criteriul. Ei au conditii mult mai dure.

| reihiuke explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

E unul dintre ele...

| UzOm a răspuns:

Dacă vrei să o arzi în stilul lor, nu ai nevoie decât de trei lucruri:
-O biblie și mai multe incantați și ritualuri mai speciale.
-Niște tutoriale de pe net.
-Sânge în instalație.
SPOR!

| ExprimareLibera a răspuns:

Deoarece condiția principala a masonilor este credința în nemurirea sufletului și în existența unui "mare arhitect" (divinitate).
Mi se pare un ordin jalnic, făcând discriminare fata de femei, nefiind acceptate în loje.
Pe lângă asta, plătești o taxă de inițiere si o sumă lunară.