| anonim_4396 a întrebat:

De ce Isus trebuie să vină dacă a venit deja?
Sunt atâtea versete care spun negru pe alb că Isus a revenit în anul 70 d/Hr aprox

Răspuns Câştigător
| Daniel323 a răspuns:

A mai revenit de mai multe ori si pana la urma a renuntat.A fost impuscat, decapitat, otravit, spanzurat dar niciodata recunoscut.
Ultima oara s-a sinucis cand a vazut ce au facut crestinii din invatatura lui.

65 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu cred că am promovat nimic. Ți-am spus niște lucruri bazate pe Biblie și cultura ebraică(în care s-a scris Biblia). Eu ți-am dat niște repere, dacă nu vrei să înveți... problema ta.
Măcar citește Biblia în întregime și fă-ți o părere după, dacă vei mai avea nevoie de lucruri pentru a înțelege... cărți sunt: de istorie, bibliologie, teologie, christologie, pneumatologie, angelologie, antropologie, soteriologie, ecclesiologie(ecleziologie), escatologie, iar în Israel poți ajunge și fizic(nu numai prin internet) pentru a înțelege simbolurile și cultura.

Nu trebuie să mă crezi pe mine, poți cerceta singur și ai de unde cu vârf și îndesat. Succes.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar Biblia sustine ce spun eu dar e greu cu cititul:
Ioan 21, 23. Din pricina aceasta, a iesit zvonul printre frati cã ucenicul acela nu va muri deloc. Însã Isus nu zisese lui Petru cã nu va muri deloc,
"Am citit-o pe toată, dar te asigur, că nici un loc nu scrie ca au fost înviați încă 500 la învierea lui Hristos. Luminează-mă, te rog!"
Daar alt numar accepti? Uite ce scrie in Biblie dar cu numarul te lasam pe tine sa-l afli.
Matei 27, 52. mormintele s-au deschis si multe trupuri ale sfintilor care muriserã, au înviat.
53. Ei au iesit din morminte, dupã învierea lui, au intrat în sfânta cetate si s-au arãtat multora.
"Știi de versetul ăla care spune "Unul va fi luat, altul va fi lăsat"? Roade-l ca pe un os, te rog!"
Tu ce faci, scoti versete si le dai sensuri din capul tau, UNDE SCRIE CA VOR FI LUATI in anul 70? CARTEA, CAPITOLUL si versetul.
Si inca ceva tanar iehovist, eu am cam 70 de ani, de cand imi esti tu tata ca tatal meu e mort dinainte sa te nasti tu. Ai grije cum te exprimi ca stiu sa vorbesc si urat.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana una alta nu ai nici O DOVADA istorica sau Biblica precum ca Hristos ar fi revenit pe pamant. Poti da din gura pana faci..sti tu ce dar dovezi IOC.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Desteptul lumii, eu facusi cam sase teste pentru coronavirus asa ca infectatul pari tu dar nu de coronavirus ci de necuratu, e bine asa?

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu fac parte din specia primatelor, tu esti o maimuta, ba chiar una hazlie, eu sunt OM facut de Dumnezeu din specia Umana. Argumente ti-am dat destule dar la mintea ta toata intelepciunea omenirii nu te-ar ajuta sa intelegi ceva., doar esti O MAIMUTA, primata cum spui tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

O să îți răspund pe rând la toate frământările tale. Vreau să mă asigur că o să citești corect fiecare propoziție, așa cum o fac eu. Așadar, ne bazăm pe text, bine?
Nu că erori sau mai știu eu ce.Plecăm de la premiza ca Cuvântul este infailibil(adică fără greșeală)

1.Interpretarea ta+Psalmul 102:18
"Aici unde s-a tradus la noi "neamul acesta" se referă la cel final, la neamul ce va fi ultimul"
Ok, până aici ai făcut o mică greșeală afirmând asta.De aici, te-ai dus în mocirlă cu Psalmul 102:18 (îmi pare rău că nu ai găsit o trimitere dupa placul tau)
Psalmul 102:18 "Să se scrie lucrul acesta pentru NEAMUL DE OAMENI (nu, neamul acesta), care va veni."
În Matei 24:34 scrie "neamul acesta"
În Psalmul tău scrie "lucrul acesta"
Ochii tăi pot deosebi lucrul acesta, sau ești călăuzit de alți ochi?

2."Ioan 21:22 Chiar dacă Isus l-ar fi făcut pe Ioan nemuritor, ce-i păsa lui Petru"

Reproduci cuvintele lui Isus, ce faci?
Joacă Șah cu mine, nu barbut.Tu crezi că îi ardea lui Isus să glumească prin afirmația lui? Când știi foarte bine că Ioan "a fost răpit în Duhul" și o altă traducere mai corectă din ebraica ar fi, "a fost răpit cu Duhul". Nici nu ai cum să ai o viziune dacă ești răpit la cer " "suie-te aici la cer", îi zice.

De la punctul 3 nu îți mai răspund, ai făcut pilaf cu orez tot contextul din Matei 16:27, 28 prin înșirări de alte versete cu sau fără noimă.

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce legatura are comunismul cu Dzeu junior al tau?

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Semnal de alarma... ca de obicei vorbesc in numele meu
Eu iti ridicam un semnal de alarma, gramatical pare ok. Ca poate fi si pers I plural, e bucuria lb. romane.

Dar, ai dreptate. Stai tu si penetreaza adanc tainele nemuririi si eu o sa plec cu nepriceperea mea laica in alta parte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru danut):

"Daar alt numar accepti? "
Nu, nu mai accept alt număr din partea ta, ți-a trecut rândul.

"Matei 27, 52. mormintele s-au deschis si multe trupuri ale sfintilor care muriserã, au înviat."
Ce legătura are asta, cu venirea lui?
Noi vorbim de învieri sau de venire? Caci, drept vorbind, sunt mai multe învieri(144.000 de evrei pecetluiți+Gloata mare, Prima judecată, a doua judecată după mileniu, și urmăm noi după ce murim)
Astea's învieri!

1 Corinteni 15:23 VDC
Dar fiecare la rândul cetei lui. Hristos este cel dintâi rod, apoi, la venirea Lui, cei ce sunt ai lui Hristos.

1 Tesaloniceni 4:17, 18
Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiţi toţi împreună cu ei în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; şi astfel vom fi totdeauna cu Domnul.
Mângâiaţi-vă dar unii pe alţii cu aceste cuvinte.

Crezi că s-ar mai fi mângâiat unii pe alții dacă ar știi că despre nea Gheorghe ar fi vorba?

"Tu ce faci, scoti versete si le dai sensuri din capul tau, UNDE SCRIE CA VOR FI LUATI in anul 70? "
Ai nevoie de o lupă, îmi pare rău. Câți ani ați zis că aveți? 70 nu, așa-i? E perfect normal să nu vedeți de la vârsta asta.

"CARTEA, CAPITOLUL si versetul."

Tu meriți un os, șezi cuminte cuțu!

"Ai grije cum te exprimi ca stiu sa vorbesc si urat"
Păi, normal, ești născut din nou..Cum era aia? "Toate lucrurile noi sau făcut vechi" sau ceva de genul?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Eram sigur că o să pui accentul pe asta.Am vrut să găsesc secțiunea de ștergere a unui mesaj cu scopul de a-mi repara greșeala făcută( întâlnesc mulți oameni care pun sau nu pun diacritice, de aceea am călcat pe accelerație)
Așa, așa, fugi departe într-un loc unde să nu te mai găsească nimeni, pe o insulă aș zice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Comunismul a luat ce nu se putea lua. Dreptul la opinie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru danut):

Poate fi omul mulțumit vreodată? Ateii ori Creștinii mi-e totuna

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru danut):

"Eu nu fac parte din specia primatelor, tu esti o maimuta"
Acum nu doar că ești o maimuță dar și un papagal laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Plecăm de la premiza ca Cuvântul este infailibil(adică fără greșeală)" pleci prost. Uite o demonstrație:
Cel mai important cuvânt din Biblie este "pocăința" pentru că este singura acțiune ce te pune pe drumul cel bun, de acolo începi.
Acum fii atent(dacă mă crezi pe mine bine, dacă nu cercetează singur).
Presupun că știi ce scrie în dex despre pocăință, o totală lipsă de respect pentru Cuvântul Lui Dumnezeu.
1. Pocăința vine din grecescul "metanoia" ce înseamnă minte nouă, schimbarea minții, a perspectivei(exemplu de folosire a termenului: când un copil înțelege că nu bate vântul pentru că se mișcă copacii, ci invers; în momentul acesta copilul nu mai poate fi corupt, orice i-ai zice el a înțeles, a raționalizat cum stă treaba cu mișcatul copacilor).
2. Ieronim nu a mai tradus în vulgata minte nouă datorită faptului că pe atunci nu te puteai duce la Împărat spunând că ai mintea nouă pentru că numai Împăratul avea voie "să pună" mintea nouă, așa că a tradus "penitenția" care înseamnă să te pedepsești fizic singur și de acolo au apărut indulgențele.
3. Apoi Chiril și Metodiu, când au tradus în limba chirilică, au tradus "caitia"(/pocaitia), iar căința știi și tu ce înseamnă pentru români(o părere de rău, dar a ce? nici ei nu știu).

Când te căiești, plângi un pic și gata, în schimb când folosești termenul original "metanoia" raționalizezi Legea lui Dumnezeu și voia Sa, Cuvântul Său.

Acum că am lămurit asta, să vedem ce altceva ai mai scris...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu sunt cel care întreabă și tu ești cel care trebuie să îmi răspunzi aici, și nu prin altă întrebare. Dacă vrei, pune o întrebare pe contul tău referitor la ce ai zis, de ex."Este Cuvântul lui Dumnezeu infailibil?" Dacă da, atunci ce spuneți despre cuvântul "pocăință".Și poate o să îmi fac timp pentru tine. Aici am adus cu miluita argumente, nu unul, nu două, nici trei, zeci.și rezerverol este aproape plin de alte argumente.Dar, mai meritați voi unul după ce v-am tăvălit de-a binelea pe jos?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

1. "Interpretarea ta+Psalmul 102:18" nu am interpretat. În original termenul folosit ce s-a tradus la noi "neamul ce va veni" și "neamul acesta" este același și se referă ca cel terminal. Nu trebuie să mă crezi pe mine, învață greacă și vorbește cu un prezbiter grec.

2. 2. "Ioan 21:22 Chiar dacă Isus l-ar fi făcut pe Ioan nemuritor, ce-i păsa lui Petru" "Reproduci cuvintele lui Isus, ce faci?"
Nu reproduc nimic: vezi următorul verset-> (Insa Isus nu zisese lui Petru ca nu va muri deloc, ci: "Daca vreau ca el sa ramana pana voi veni Eu, ce-ti pasa tie?")

"De la punctul 3 nu îți mai răspund, ai făcut pilaf cu orez tot contextul din Matei 16:27, 28 prin înșirări de alte versete cu sau fără noimă." nu cred, este destul de clar și precis ce am scris acolo, că nu ai capacitatea de a înțelege mai mult de o frază odată, sau că nu ai citit 20% din Biblie... asta este altceva. APROPO, Cuvântul Lui Dumnezeu este un Tot(totalitate) și trebuie înțeles tot odată pentru a explica până și un verset, așa că mai bine faci niște exerciții în vederea înțelegerii a ce citești.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Singurul lucru pe care l-ai tăvălit pe jos este caracterul tău.

Tot ceea ce ai făcut a fost să demonstrezi că nu ai citit Biblia, că nu știi limba ebraică, nu știi cultură ebraică, nu știi limbă greacă, nu ai pe cineva să-ți explice termeni ebraici, nu ai pe cineva să-ți explice termeni grecești, DAR critici. Urât.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Măi omule, din ce sectă faci parte? Ești pocăit?
"În original termenul folosit ce s-a tradus la noi "neamul ce va veni" și "neamul acesta" este același și se referă ca cel terminal. Nu trebuie să mă crezi pe mine, învață greacă și vorbește cu un prezbiter grec."

Presupun că tu ai traducerea cea mai corectă? De ce nu te-ai gândit să îți faci propria ta versiune, cea pură, infailibilă, după original? Să se numească "Traducerea lui DanyTheNovice" că doar știi lb. greacaaa!

"Nu reproduc nimic", ba da, reproduci! De când știi lb.Greacă ai uitat lb. Română?
Repet!
"De la punctul 3 nu îți mai răspund, ai făcut pilaf cu orez tot contextul din Matei 16:27"

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Singurul lucru pe care l-ai tăvălit pe jos este caracterul tău"

Îți voi prezenta alte caractere jegoase, așa cum le numești tu?

"Pui de năpârci"

„Duceţi-vă", le-a răspuns El, „şi spuneţi VULPII aceleia: „Iată...

"Nu ştim!' Şi El, la rîndul Lui, le-a zis: 'Nici Eu NU VĂ VOI SPUNE cu ce putere fac aceste lucruri. "

„Omule", i-a răspuns Isus, „cine M-a pus pe Mine judecător sau împărţitor peste voi?"

„Femeie, ce am a face Eu cu tine?

"Nesăbuiţilor şi orbilor! Ce este de mai mare importanţă: aurul."

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Citește Biblia, du-te la o Biserică sănătoasă unde prezbiterii îți inspiră încredere și vorbim pe urmă.
Deocamdată știi mult prea puține pentru a avea o discuție contradictorie pe tema Biblică.
Tot ceea ce faci este să demonstrezi aroganță și orgoliu, nimic legat de studii amănunțite, nimic legat de studiu în general de fapt...

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Aiave problema altora. Nu uita ca intrebarea ta era despre Dumnezeu Junior.

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu stii cat imi doresc asta. Desi mai repede la munte. Oceanele sunt pline de gunoaie

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Ai ceva personal cu mine?

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca ne invartim nici macar prin aceleasi cercuri. De ce as avea ceva cu tine?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Închinătorii adevărați se închină în duh și-n adevăr nu în biserică?

„Doamne", I-a zis femeia, „văd* că eşti proroc.
Părinţii noştri s-au închinat pe muntele acesta*; şi voi ziceţi că în Ierusalim** este locul unde trebuie să se închine oamenii."
„Femeie", i-a zis Isus, „crede-Mă că vine ceasul când* nu vă veţi închina Tatălui nici pe muntele acesta, nici în Ierusalim.
Voi vă închinaţi la ce* nu cunoaşteţi, noi ne închinăm la ce cunoaştem, căci** mântuirea vine de la iudei.
Dar vine ceasul, şi acum a şi venit, când închinătorii adevăraţi se vor închina Tatălui în duh* şi** în adevăr, fiindcă astfel de închinători doreşte şi Tatăl."

Iar nu știi biblia crying(

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Bine, și eu am nevoie de recreere. M-am săturat de cuvinte, vreau să ascult marea și atât.

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-as recomanda niste meditatie.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

CARTEA, CAPITOLUL si versetul."
Tu meriți un os, șezi cuminte cuțu!
Asta e raspuns de un om ce are ceva in cap? Vai de existenta ta.