| SG1995 a întrebat:

De ce masturbarea și contracepția păcat? Atenție, contracepția nu avortul, cu care nici eu nu sunt de-acord decât în cazuri de viață și de moarte.

23 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Contraceptia nu este pacat, unde scrie asa ceva, nu te mai lua dupa niste popi plini de pacate. Masturbarea este pacat deoarece orice intrebuintare a corpului uman altfel decat pentru a ce a fost creiat este pacat.

| SG1995 explică (pentru danut):

"Masturbarea este pacat deoarece orice intrebuintare a corpului uman altfel decat pentru a ce a fost creiat este pacat."

Ceea ce înseamnă că și contracepția e păcat deoarece actul sexual nu are ca scop reproducerea, ceea ce înseamnă că revenim la punctul întâi.

| GlowingShadow a răspuns (pentru danut):

...si cu ce scop a fost creat corpul uman, daca nu te superi?

| SG1995 explică (pentru GlowingShadow):

Probabil doar să se reproducă.

| GlowingShadow a răspuns (pentru SG1995):

Doar atat? Pacat de danut atunci.

| danut a răspuns (pentru SG1995):

Asta dupa mintea ta, Dumnezeu a spus ca barbatul sa se bucure de sotia sa si reciproca, din dragostea lor pot apare copii sau nu pot apare, dragostea ramane, cititi Biblia daca vreti sa faceti comentarii pe seama acesteia.

| danut a răspuns (pentru GlowingShadow):

OMUL a fost creiat de Dumnezeu pentru a inlocui ingerii cazuti. Printre alte calitati date omului a fost si aceia UNICA in univers, de a da nastere fiintelor vi (bineinteles in afara de Dumnezeu care ne-a creiat pe toti si tot universul). Omul nu a fost facut sa fie DOAR un reproducator ceea ce bantuie prin mintea unora. Din nefericire nu ne-am urmat DRUMUL si am cazut in pacat, retul il poti afla din istorie, privind la TV sau in oglinda.

| SG1995 explică (pentru danut):

"Printre alte calitati date omului a fost si aceia UNICA in univers, de a da nastere fiintelor vi"

Dane m-ai spart cu asta.

"OMUL a fost creiat de Dumnezeu pentru a inlocui ingerii cazuti."

Trist mă am fost creați ca înlocuitori de mâna a doua pentru niște creaturi cică care l-au trădat pe Yahweh, iar acum numai e complet corul osanalelor. Ce narcisist trebuie să fie Dumnezeu.

| GlowingShadow a răspuns (pentru danut):

Dane, daca nu esti un troll, atunci imi pare rau de tine...

| SG1995 explică (pentru GlowingShadow):

Din păcate chiar e spălat bine pe creier de adventiști.

| danut a răspuns (pentru SG1995):

Iertare dar 95 este anul nasteri tale? O de ai sti tu care este scopul, dar nu cred ca mai mult de cat am spus poate sa te faca sa avansezi in ale cunoasteri.

| danut a răspuns (pentru SG1995):

Spalati sau nespalati (la creier spun) ei sunt singurii dintre muritori care stiu ce va sa vina in viitorul foarte apropiat. Intreaba-i si vei vedea.

| SG1995 explică (pentru danut):

") ei sunt singurii dintre muritori care stiu ce va sa vina in viitorul foarte apropiat. "

Știu așa cum a știut Miller și s-a făcut de cacao?

| danut a răspuns (pentru SG1995):

Si Miller a stiut ceva dar nu s-a potrivit cu dorintele lui, totusi incurcand un eveniment nu te faci de cacao ci doar ai facut o confuzie. Totusi Miller nu are legatura cu cei enuntati, voi ati ramas inca la ciorba primordiala, nu ati evoluat inca.

| danut a răspuns (pentru SG1995):

Cred ca nu ai citit Biblia de ridici asemenea probleme, Dumnezeu a facut omul (familia) ca sa aiba si satisfactii in cadrul acesteia (familiei) dar si pentru a se reproduce.

| T0T a răspuns:

În Biblie orice tip de desfrânare este păcat de moarte. De ce? Nu știu. Biblia susține armonia vieții de familie, în general, de asemenea susține plăcerile spirituale în detrimentul celor trupești. Mulți religioși spun că nici sănătos nu e să o faci prea des, dând exemple diverse personalități Biblice care și-o trăgeau extrem de rar. Sunt unii care cred că cel mai bine e deloc, urmând viața călugăriei. Mi se par concepții exagerate însă asta e concepția ortodoxă.

| VelaJohnny a răspuns:

Biblia spune ca a ucide este pacat. Spermatozoizii și ovulele nu sunt fiinte vii in mod individual, ci doar cand spermatozoidul fecundeaza ovulul, atunci apare o mica fiinta, astfel ca metodele contraceptive care ucid ovulul fecundat iau viata acelui „parazit" cum era o replica in Dr House. Nu e nici o problema folosirea prezervativului spre exemplu. Biblia nu spune ca Dumnezeu a facut relatiile sexuale intre oameni strict cu scopul de procreare, ideea asta a aparut in secolul 2 e.n si fiind de-a lungul timpului dezvoltata de multi teologi catolici. In secolul  13-lea Grigore al 9-lea a emis prima lege papala cu caracter universal impotriva contraceptiei, deci nu te teme de filozofii. Citeste ce indeamna Biblia cuplurile casatorite in Proverbe 5:15, 17, 18, cauta tu, poate o sa se inteleaga gresit pe aici laughing ideea cred ca e clara.

| T0T a răspuns (pentru VelaJohnny):

Atunci care era faza cu Onan și de ce era dat ca exemplu negativ?

| SG1995 explică (pentru T0T):

Hm, conform contextului, Onan a fost pedepsit pentru faptul că nu voia să urmeze legea leviratică, care spune că dacă o persoană murea, fratele celui decedat trebuie să facă copii în numele celui decedat.

| T0T a răspuns (pentru SG1995):

Ceea ce e mult mai absurd!

| SG1995 explică (pentru T0T):

Asta era obligația evreiilor, citește levitic ca să te convingi tu însuți.

| T0T a răspuns (pentru SG1995):

O obligație absurdă.

| SG1995 explică (pentru T0T):

I know, vorba vine că evrei nu aveau cunoștiințe de genetică.