| Henry34 a întrebat:

De ce moastele catolicilor sunt dezvelite? Adica se poate vedea ca sunt neputrezite. Adica li se poate vedea fata si corpul intacte. Exemple : Trupul Sfantului Padre Pio, Sfanta Joaquina Vedruna etc. De ce la ortodocsi nu se practica asta? De ce toti,, sfinti,, la ortodocsi sunt inveliti si nu se poate vedea dovada puritatii? Adica sunt acoperiti cu un cearsaf colorat din cap si pana in picioare.

Răspuns Câştigător
| pacatosulBogdan a răspuns:

Trebuie spus ca, mai inainte de a-i cinsti crestinii pe sfinti, Dumnezeu Insusi i-a cinstit!
Mantuitorul Iisus Hristos spune: "Daca-Mi slujeste cineva, Tatal meu il va cinsti"(Ioan 12, 26).
Cea mai mare slujitoare a Domnului a fost Sfanta Fecioara din Nazaret, Maica Domnului nostru Iisus Hristos:
"Iata roaba Domnului! Fie mie dupa cuvantul tau!" (Luca 1, 38), spune Sfanta Fecioara ingerului care ii adusese vestea cea buna a intruparii si nasterii Fiului lui Dumnezeu din ea.
Pentru aceasta decizie libera a sa, Dumnezeu i-a facut marire(Luca 1, 49), mai inainte de oameni.
Dumnezeu este laudat intru sfintii Lui. (Psalmul 150, 1) Cinstirea lor nu este separata de a Lui, nu inlocuieste inchinarea la Dumnezeu, ci orice lauda si rugaciune ajung prin ei la Dumnezeu, care i-a sfintit si i-a unit cu El prin harul Sau. Daca in Hristos, toata plinatatea Dumnezeirii locuieste trupeste, in sfinti Dumnezeu locuieste prin harul Duhului Sfant. Apostolul Pavel spunea ca nu el mai traieste, ci Hristos traieste in el. - Galateni 2, 20
Trupurile sfintilor, ca si ale crestinilor drept maritori si drept credinciosi sunt temple ale Duhului Sfant. Nu scrie nicaieri in Biblie ca, dupa moartea lor trupeasca, Duhul Sfant pleaca de la ei!
Minunea moastelor profetului Elisei dovedeste ca harul Duhului Sfant ramane in trupurile dreptilor lui Dumnezeu si dupa moartea lor trupeasca. In acest sens, Psalmul 33 atesta la versetul 19 ca: "Domnul pazeste toate oasele lor (ale sfintilor), niciunul din ele nu se va zdrobi"
Daca Dumnezeu le face cinstea sfintilor de a fi pururea cu ei, de ce noi nu i-am cinsti, dupa modelul Lui?
Papistasii nu mai au sfinti dupa anul 1054, cand au cazut in schisma si in multe erezii, dar detin moaste ale sfintilor ortodocsi, precum cele ale Sfantului Ierarh Nicolae, de la Bari.

45 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Adica imi spui, ca religia catolica este mai veche decat cea ortodoxa?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

Da!

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu stiu ce sa zic, sunt probleme la scara globala privind acest subiect, hai sa il lasam balta mai bine. Oricum toate au aceeasi origine. Ca au mai schimbat catolicii anumite chestii este treaba lor, noi crestinii macar am pastrat traditia. Oricum nu sunt sute de diferente intre noi, doar putine, si evidente. Atata timp cat noi suntem crestini, nu mai conteaza nimic. Oricum aceste diferente (parerea mea), nu ne afecteaza in viata de apoi considerabil, important este sa credem in Dumnezeu cu totii. Ca exista la ei purgatoriu, aici este o alta treaba, una incorecta. Aceste credinte provin de la raspandirea apostolilor in lume, si cum am mai spus, ca nu s-au pastrat intacte, asta este alta treaba.

| Celcestietot a răspuns (pentru suntserios):

Nu am absolut nimic personal cu tine, asa ca o sa primesti block ca spui numai prostii la adresa mea, si nu vreau sa mai pierd timpul cu tine inutil, sa ma sacai la cap, ca numai asta sti sa faci. Nu sti sa porti o discutie civilizat.

| minrest a răspuns:

Ce dovada a puritatii poate fi pastrama de om veche de sute de ani? Au si ortodocsii pastrama, nu avea grija, dar din decenta o mai acopera, cateodata. Te duci la cimitirul Reinvierea, in cartierul Giulesti, capat tramvai 11 si 44, si il vezi pe Ilie Lacatusu, fost preot ortodox, acum moaste. Si ce demonstreaza asta, ma rog?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și la întrebarea cine ești, Dumnezeu a dat un răspuns corect, Eu sunt cel ce sunt, adică nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza aspectului. Cum crezi ca ar reacționa un copil când ar vedea niște moaște? Pielea și fata nu mai arata la fel ca la un om viu.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Celcestietot):

In Biblie nu scrie nicaieri sa te inchini la sfinti.
Exista doar versete care condamna si interzice categoric inchinarea la sfinti si la icoane.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru milan9):

Frare ce spui tu e deserta filosifie de care Domnul spune sa ne ferim.
Inchinarea la icoane este inchinare nu inclinare.
Am mai vorbit cu tine si ti-am cerut, explicatii biblice la practicile ortodocsilor, si nu m-ai dat.
Oare de ce?laughing)
Fiindca nu exista.
Dumnezeu ne cere doar sa ne inchinam numai Lui.
Si nu a cerut niciodata icoane, chipuri cioplite, nici macar dupa asemanarea lui.
Dar in schimb a interzis orice forma de inchinare, la obiecte sau alte fiinte, in afara de Dumnezeu.

| Celcestietot a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Ok. Eu nu mă refeream la slavă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

"Eu sunt" nu înseamnă nimic... dar ok... zici ce vrei.

Fiecare lucru are o însemnătate. Imi pare rau de tine fiindcă nu înțelegi ceea ce citesti. Domnul sa iti dea claritate ca sa pricepi ceea ce este scris in biblie ca sa nu incurci cu logica ta si sa tragi si pe alții in jos.

| milan9 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Daca ai citi cu atentie sau ai reflecta putin asupra a ceea ce inseamna ETIMOLOGIA cuvintelor, nu ai mai face uz de atat de multa tendentiozitate... thinking

Scrisesem mai sus: "Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât
o confuzie cauzată de polisemia termenului, confuzie explicată prin faptul că acest termen provine din latinescul
lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…"

| RaulAlmășan a răspuns (pentru milan9):

Frate daca pupi un cadavru,stai in genunchi in fata lui, si il rogi sa te mantuiasca sa te vindece, etc.
Este inclinare sau inchinare?
Atat de incapatanati sunteti incat, v-ati scris propriile carti pentru a va apara dogmele eretice.
Este incredibil raspunsul tau.
A cerut Dumnezeu sa facem icoane?
A cerut sa ne inchinam la altcineva?
Nu a cerut nimic din astea.
Lucrurile interzise voi le numiti,, sfinte".

| milan9 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Da, "Iată, v-am dat putere să călcaţi peste şerpi şi peste scorpii, şi peste toată puterea vrăjmaşului, şi nimic nu vă va vătăma." – Luca 10, 19

Minunile sunt posibile. Se confirma mai sus (dar si alte ocazii in Scriptura) posibilitatea alsata de Dumnezeu pentru ca prin harul divin lucrator in sfintii sai sa se poata intampla minuni. Stiu ca la voi neoprotestantii nu se recunoaste acest lucru pentru ca... nu se cunoaste vreo minune facuta la cei care au parasit Biserica devenind eretici.

Noi ii chemam uneori (peste 99% din rugaciuni se adreseaza la Dumnezeu si nu la sfinti) pe sfinti sa ne insoteasca cu rugaciunile lor inaintea lui Dumnezeu (caci doar acesta este scopul si nu altul- departe de noi orice confuzie intre Dumnezeu si oamenii drepti).

| RaulAlmășan a răspuns (pentru milan9):

Da normal ca Domnul a dat putere.
Dar celor ce se inchinau Lui.
In nici in caz idolatricilor.
Acest verset nu apara ereziile pe care le conduceti.
In rai toti suntem sfinti, chiar si apostolii au avut greseli.
Nu ne inchinam, si nu ne rugam la altcineva in afara de DUMNEZEU.
Nu ne cere scriptura sa ne inchinam altcuiva.