| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

De ce Moise i-a cerut lui Dumnezeu sa il stearga din cartea vietii? Care a fost motivul? Intreb asta pentru ca in ultima vreme nu prea am mai avut timp sa citesc.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mandria de care dau dovada si crestini, ei stiu totul, tu esti prost, imoral si meriti sa arzi pe vechi in iad, moise nu avea ce sa caute in tara promisa

| Celcestietot a răspuns:

Moise a spus asta pentru că ținea la poporul său. Moise s-a urcat pe munte ca să își ceară iertare în numele poporului, deoarece au făcut un vițel din aur căruia să i se închine. După ce a urcat pe munte, așa a spus Domnului (chestia cu cartea). Eu așa am înțeles de acolo din Biblie.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Moise a rugat pe Dumnezeu sa ierte păcatul poporului pentru ca și-au făcut un idol si s-au închinat înaintea lui, ba mai mult ziceau ca acel vitel i-a scos din Egipt. Daca nu ii va ierta Moise și-a dorit sa fie șters din cartea vieții si sa fie alaturi de popor macar ca el nu păcătuise.Moise credea ca astfel il indupleca pe Dumnezeu sa le ierte păcatul.Dar Dumnezeu ii raspunde ca pe cel ce a păcătuit il va șterge din cartea vietii.A procedat ca si Avram când îngerul lui Dumnezeu i-a făcut cunoscut ce are de gând cu Sodoma si Gomora.Si știți ce a urmat.

| Irinel15123532 a răspuns:

Citeste noul testament, vechiul testament este mai greu si nu o sa il intelegi daca mai intai nu citesti noul testament. Este nevoie ca incepator al bibliei sa iti fixezi anumite lucruri din noul testament. Apoi poti trece la vechiul testament.
Moise a spus asta Lui Dumnezeu pentru a cere iertare poporului, a vrut sa se dea pe el pentru popor, pentru ca ei tocmai facuse un lucru grav, isi facuse propriul Dumnezeu, un vitel de aur, Dumnezeu i-a iertat.

| audiolab8200 a răspuns:

Cred ca era vorba despre drepturile de imagine si de autor.
Moise era evreu si nu a fost platit cat a vrut.