| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce mor femeia si animalele, ca Dumnezeu doar lui Adam i-a zis "Din pamant esti si in pamant te vei duce?

11 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Blestemat sa fi tu si semintia ta pentru ca n-ai ascultat cuvantul meu... vorbesti in nestiinta! Nu ti-ar strica sa te documentezi inainte de a spune ceva...

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns (pentru lpavel):

Intentia lui nu este de a impartasi si altora ceva, sau de a afla el singur ceva, ci de a produce confuzie si dezbinare, o cearta mai pe scurt, intre membrii TPU, crestini sau nu. Se hraneste cu asta de ceva vreme, si tot continua.

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tot repeti prostia asta a ta. dar cum am zis ar trebui sa te documentezi si sa incerci sa intelegi de ce face Dumnezeu asa! Sa-ti explic mai pe scurt: pedepseste si familia acelui criminal pentru ca asta sa fie un exemplu pentru ceilalti, ca sunt foarte multi care nu dau 2 bani pe viata lor in schimb familia isi apara mai mult decat cu pretul vietii! acum depinde ce ai sa intelegi tu din asta! Sa-ti mai dau un exemplu cam ce faci tu. Sa presupunem ca tu nu esti doar un fir de praf, poti si tu crea ceva, de exemplu o furnica, aperi furnica aia de ploi, furtuni etc dar furnica nu stie asta iar cand tu treci pe acolo te ataca, te pisca, degeaba incerci sa-i spui tu ca e creatia ta, ca il iubesti ca ea nu te crede si tot te pisca, dar tu nu vrei sa-l omori tot speri ca isi va da seama de greseala lui. Asa face si Dumnezeu pana odata va decide ca ajunge batjocura si faradelegile, atunci va veni apocalipsa... Doar nu credeai ca mori si gata, totul ia sfarsit laughing adevarata viata abia atunci va incepe dupa ce vei muri pe acest pamant. Exemplul ar putea continua la nesfarsit dar ma opresc aici!

| Meme10Memu a răspuns:

Adam era stapan. Cand stapanul face o boacana sufera si animalele. Eva a pacatuit si ea.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Fii mai concret. Daca familia ascunde ce fac...

| fllu07 a răspuns:

În Geneza 2:15-17 Dumnezeu îl avertizează pe Adam ca in ziua in care va mânca din pomul oprit, va muri. Dat fiind că Eva a mâncat, si apoi i-a dat si lui Adam să mănânce, amândoi au primit pedeapsa de care erau conștienți. Mai mult, animalele mor din cauză că întregul pământ, toată creația, a fost blestemată din cauza razvrătirii celor 2.

| Florin62738 a răspuns:

A da si vezi ca pacatul ramane prezent pana in a-7-a generatie, in Coreea de Nord legea este prezenta, chiar daca nu sunt crestini dar acolo poti vedea un ex