| anonim_4396 a întrebat:

De ce multi oameni is tristi cand merg la Biserica?

Răspuns Câştigător
| 0PopaPorno a răspuns:

Pai cand se gandesc ca merg la biserica unde se fâțâie babele prin fața ta mereu, cum sa mai mergi bucuros?

16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Dar ai vazut cum arata cei ce ies din Biserica la sfirsitul unei slujbe? Eu nu o data am mers extrem de trist, si am gasit acolo bucurie, adevarata bucurie, pe care doar Dumnezeu o poate da, pur si simplu imi incarcam bateriile intr-un mod in care nimeni si nimic altceva nu ar putea sa o faca. E ceva greu de explicat in cuvinte, trebuie sa traiesti ca sa intelegi.

| Holocaust a răspuns (pentru cristi202):

Normal că se bucură.laughingDoar scapă din fumul şi bezna din biserică.

| cristi202 a răspuns (pentru Holocaust):

Nu in toate bisericile e fum si bezna. Dar ce ai de zis cu privire la cele unde nu sunt fum si bezna?

| Holocaust a răspuns (pentru cristi202):

De ce se bucură? Clar pentru că ajung acasă, mănâncă, stau liniştiţi la tv...Eu personal n-am înţeles şi nu o să înţeleg niciodată rolul bisericii.E inutilă,'dădătoare de vise' la fel de inutile.

| cristi202 a răspuns (pentru Holocaust):

OK, dar stii ca scolile din invatamintul public, spitalele, si multe din asociatiile de caritate, care se ocupa de cei cu probleme sunt infiintate de biserica? Priveste in urma in istorie si vei intelege. Biserica nu a dat numai vise, vise realizabile, ci a si imbunatatit viata oamenilor, mai ales acolo unde a fost asa cum Isus Hristos a lasat-o.

| Holocaust a răspuns (pentru cristi202):

Măcar atât să facă şi ei. încă mă mir cum se îndură unii ca ei să doneze.10% din profitul lor.Sigur ai auzit de "secularizarea averilor mănăstirești", o reformă de-a lui Cuza. Oare dacă cineva ar impune iar asta, ţara noastră ar fi intr-o stare mai bună? Eu cred că ar ieşi un scandal...cu biserica &co.

| Dumnezău a răspuns:

Unii oameni se duc tristi la Biserica, ca sa poata rade suficient de ineptiile SF ce le debiteaza popa pe-acolo.

| SaveTheNature a răspuns:

Cred ca sunt de acord cu cryna. Eu sunt de parere ca atunci cand intram in biserica este sa fim ferictiti.
Omenii sunt tristi cand intra in Biserica, sa ii arate lui Dumnezeu ca le pare rau ca au gresit.

| qazwsxedcrfv a răspuns:

Pentru ca nu merg din convingere. Sau pentru ca nu vin cu o atitudine de invingator ci de invinsi. Vin sa se mai milogeasca putin, poate se va indura Cineva de Sus si... vor primi o pensie mai mare, sau vor fi promovati... sau vor scapa de reumatism.

Dar nu asta ar trebui sa fie scopul pentru care exista Biserica. Biserica trebuie sa uneasca oamenii, nu sa-i dezbine sau le creeze falsa impresie ca acolo e locul eternei milogiri.

| eliaclodia a răspuns:

De unde ii spionezi? Sau ai facut un sondaj de opinie?

| UnZambetPentruToti a răspuns:

Din vina crizei laughing

| cryna a răspuns:

Cred ca isi aduc aminte ca nu-l prea respecta pe Dumnezeu

| RazvanRo22 a răspuns:

Nu sunt tristi, sunt pur si simplu cu gandurile curate si nu se duc acolo pentru. a se distra.

| Aham a răspuns:

Pentru ca merg sa se roage. pentru ca au un of pe suflet. si cand ceva te doare nu mergi cu bucurie!

| Desenezz a răspuns:

Sunt emo aialaughing funda?

| Milashka7 a răspuns:

Deoarece isi amintesc de unele momente durerose sau de persoane dragi care nu mai sunt.