| Romanul86 a întrebat:

De ce neoprotestanții nu au un calendar al lor?

De ce în Occident sărbătoresc Paștile cu catolicii iar în țările ortodoxe sărbătoresc Paștile și Crăciunul cu ortodocși?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In fapt in biblie nu scrie sa sarbatorim ceva

| Romanul86 explică (pentru RAY):

Ortodocși, catolici, și necalcedonienii nu sunt religii biblice ci apostolice și patristice!

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Nu exista religi biblice

| AC4S4 a răspuns:

Sunt două calendare: gregorian și iulian. Având în vedere că nu au o istorie și o cultură atât de vastă, ei se adaptează culturii țării în care sunt.
Ortodocșii, catolicii și protestanții sunt mai vechi, cei mai mulți s-au născut în acest mediu religios. Pe când la neoprotestanți e diferit, acum nici 100 de ani, cei mai mulți nu se nășteau în acest mediu, ci treceau de la un mediu la altul, rămânând totuși aceeași cultură.

| Mircea08 a răspuns:

Neoprotestantii nu cred in sfinti prin urmare nu sarbatoresc sfintii si nu au nevoie de un calendar care sa-i spuna cand se sarbatoresc sfintii.
In occident probabil ca majoritari sunt catolicii, iar in lumea noastra nu decide dreptatea si adevarul ci decide majoritatea, asa ca in occident se sarbatoreste pastele cand spun catolicii iar la noi cand spun ortodocsii deoarece ei sunt majoritari

| Romanul86 explică (pentru Mircea08):

Religia e sentimentalism, raționalism și misticism nu depinde de majorități.

| benny7 a răspuns:

Nu simt nevoia necesară, dacă ar avea nevoie ar face!
E important că sărbătoresc...

| Romanul86 explică (pentru benny7):

Religia nu poate fi doar sentimentalism ci și raționalism.