| Laurentziu1234 a întrebat:

De ce nu e voie sa speli duminica? Masina de spalat spala nu omul. Eu sincer spal si duminica pentru ca chestia asta era folosita acum 40 de ani cand nu existau masini de spalat

11 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Porunca 4-a suna astfel:
"Adu-ti aminte de ziua de odihna, ca s-o sfintesti.
Sa lucrezi sase zile si sa-ti faci lucrul tau.
Dar ziua a saptea este ziua de odihna inchinata Domnului Dumnezeului tau: sa nu faci nicio lucrare in ea, nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici robul tau, nici roaba ta, nici vita ta, nici strainul care este in casa ta.
Caci in sase zile a facut Domnul cerurile, pamantul si marea, si tot ce este in ele, iar in ziua a saptea S-a odihnit: de aceea a binecuvantat Domnul ziua de odihna si a sfintit-o." (Exod.20:-118)
Numai ca ziua de odihna este Sambata si nu Duminica.
De asemenea, cine nu iubeste pe Dumnezeu dar are o oarecare credinta in existenta Lui, va incalca pe ici-colo aceasta porunca, si nu numai, ci si celelalte 9 porunci. Ortodoxismul si catolicismul sunt niste confesiuni crestine, iefitine, usoare; si sunt urmate indeaproape si de protestanti.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Conform Bibliei, sâmbătă este ziua a șaptea, ziua de odihna, deci duminica fiind prima zi din calendar poți sa speli si sa lucrezi orice.

| Digikey a răspuns:

Mi se pare corect sa ai o zi pe saptamana in care sa te odihnesti.Eu din cauza religiei mele tin zi de odihna lunea vinerea si sambata. Duminica o tineam oricum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde scrie că nu e voie? happy

Răspuns utilizator avertizat
| Bogdan3213t a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact

| StrongHeart a răspuns (pentru Laurentziu1234):

Si eu am auzit des si mi se pare ciudat.Probabil e o chestie care a ramas in mintea oamenilor de pe timpuri.

| SingleForOne a răspuns (pentru Laurentziu1234):

Pentru că în ziua a 7a Dumnezeu s-a odihnit în urma creări Raiului, Pământului, și toate pe care acestea le conțin, și a sfințit acea zi. Pe urmă, oamenii au numit acea zi "Ziua Domnului", Duminică, pe scurt. Toată săptămâna ar trebui să muncim, iar Duminica este ziua de a ne uni cu Dumnezeu, și cu toată lumea, și cu natura. De aici, astfel de argumente tot continuă. Ideea, pentru noi, este de a ne aminti de Lumină, și cât de mult întuneric este în univers.

| NoisyLight a răspuns:

Este permisă prestarea oricărui tip de muncă, atâta timp cât ea nu este interzisă printr-o lege scrisă, divină sau lumească. Restul sunt povești scornite de femei puturoase sau bărbați alcoolici.

| Bogdan3213t a răspuns:

Ai voie