| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu ii apara Dumnezeu pe oamenii buni de cei rai, dar cei buni sunt obligati sa fie victimele celor rai ca sa-i arate lui Dumnezeu ca ei sunt "buni"? Si cand cel rau minte si pacaleste si se joaca cu mintea celui bun pentru castig personal si il pedepseste ca sa il indeparteze pentru o perioada, de ce nu poate Dumnezeu sa il salveze, de ce isi pierde cel bun viata in pedepsele celor rai neavand voie sa stie ce se intampla?

31 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai dumnezeu domneste prin tiranie. Cel puțin asta am aflat eu de la cei care cred in el. Mereu zic nu fa aia ca te bate dumnezeu. Nu fa ailalta ca te bate dumnezeu. Daca el te așteaptă mereu la cotitura de ce te ar ajuta?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru că Dumnezeu nu face ceea ți se pare ție că ar trebui să facă. Are alte treburi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru că nu există.

| anonimg a răspuns:

Pentru ca cel bun să ajungă desăvârșit.
Până nu vei ajunge ca să iubești pe Dumnezeu, aceste lucruri vor fi imposibil de acceptat cu mintea sau inima.
În ochii noștri mulți oameni ni se par buni. Dar standardul cerului nu se potrivește cu standardul uman de bunătate. Domnul Hristos spune că și cei răi fac fapte bune; ba încă pot face și minuni în numele Lui.
Scopul vrăjmașului oamenilor și al lui Dumnezeu este ca să Îl vedem pe Dumnezeu ca un tiran, și cerințele Sale ca fiind imposibil de atins. Cât timp stăm departe de Dumnezeu așa ni se și pare. Numai cunoașterea în mod personal a Aceluia care Și-a dat viața pentru noi va aduce lumină acolo unde acum este întuneric; va aduce cunoștință acolo unde acum este necunoștință.
Recomand cartea "Hristos, Lumina lumii" de Ellen White. O găsești în tot internetul și în toate formele; mai ales în aplicația EGW Writings 2 de pe Magazin play.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Cât timp stăm departe de Dumnezeu așa ni se și pare. Numai cunoașterea în mod personal a Aceluia care Și-a dat viața pentru noi va aduce lumină acolo unde acum este întuneric"

Deci Dumnezeu e mort?

| Algo098 a răspuns:

Pentru ca Dz e un personaj fictiv de poveste care exista doar pe hartie si in mintea credinciosilor, ca in realitate nu se vede nimic in urma lui happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu a dormit in timpul Gulagului din ce vad.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum adică cei buni? În raport cu cei răi sau cum? Crede-mă că dacă 0, 1 este mai aproape de 0 decât este 1, nu înseamnă că 0, 1=0.
Citește Romani 3:9-12.

| TristanTzara a răspuns:

Răspunsul e în una din cărțile din Biblie, Iov: practic Dumnezeu a făcut pariu cu amicul său (posibil partener) Satan că omul bun va rămâne bun după e e testat.

| slayer09 a răspuns:

Ba sa stii ca ii apara, dar poate nu vezi tu, eu stiu pe pielea mea din cate incurcaturi m-a scos Dumnezeu. Dar daca oamenii sunt buni si cei rai isi bat joc de ei sau ii umilesc sau le fac cate ceva, asta tot din ingaduinta Domnului este, pentru a-i desavarsi, pentru ai intari in credinta, pentru ai intari in rabdare, in smerenie, nimanui nu-i da Dumnezeu mai mult decat poate duce. exact ca la un copil, ca sa il faci sa mearga mai trebuie' sa ia si cateva busituri, pana prinde echilibru, asa si cu sufletul, trebuie' sa cunoasca, sa simta raul ca sa poata alege binele cu desavarsire.

| suntserios a răspuns (pentru slayer09):

Sadic dumnezeu...

| slayer09 a răspuns (pentru suntserios):

Este parerea ta...dar El e fooarte bun si iubitor.

| suntserios a răspuns (pentru slayer09):

Si atunci de ce e cazul sa te dea cu capul de bordura mai ales daca tu ii esti supus in modul cel mai serios? el nu vede ca iti dai toata silinta, de ce trebuie sa iti dea cu caramida in cap si de ce trebuie sa te astepte la cotitura sa te arunce in iad?

| slayer09 a răspuns (pentru suntserios):

Dar nu Dumnezeu face asta, El ne-a dat legile sa le pazim ca sa scapam de caramizile din cap. Acele legi cum niste legi duhovnicesti, ale duhului. E ca si cum tatal tau ti-ar spune sa nu te jocu cu caramida aceea ca poate o sa te lovesti, si iti vei da in cap cu ea, tu din nestiinta si curiozitate te joci cu ea iti face placere sa te joci cu ea, e frumoasa, aramie, o placere pentru tine, dar apoi tu o scapi si iti vine pe picioare, apoi te enervezi ca de ce mi s-a intamplat tocmai mie sa imi pice caramida asta pe picioare, stai si te gandesti de ce, nu te gandesti la tine insuti ci te gandesti la un vinovat din exterior, si incepi sa cauti vinovatii, cine a pus caramida acolo, aflii ca tatal tau a pus-o pentru ca voia sa faca o casa frumoasa pentru tine, si incepi sa te iei de el ca de ce a pus caramida acolo ca de ce nu a ascuns-o sa nu o vezi ca de ce de ce....asa si cu noi oamenii, mereu il invinuim pe Dumnezeu pentru toate netrebniciile noastre.

| suntserios a răspuns (pentru slayer09):

Citez din tine

"Dar daca oamenii sunt buni si cei rai isi bat joc de ei sau ii umilesc sau le fac cate ceva, asta tot din ingaduinta Domnului este"

deci pana la urma si aia buni sunt rai cumva? deci nu exista oameni buni, toti suntem rai ca ne dam singuri cu caramida in cap...

| slayer09 a răspuns (pentru suntserios):

Eram sigur ca o sa ma intrebi asta, dar am zis ca daca o sa ma intrebi o sa iti raspund ca alt subiect. Bun la capitolul asta exista verbul a vrea. A vrea pe Dumnezeu mai mult decat un om obisnuit, adica vrei sa fii sfant, te desavarsesti total, scapi de orice gand sau patima interioara, si asta tot prin vointa omului, el vrea sa ajunga la asta prin osteneala, iar osteneala inseamna sa deprinzi iubirea, rabdarea si toate virtutiile placute Domnului. De exemplu: eu vreau sa fiu cel mai rabdator, sa nu ma manii sau sa ma tulbur, Dumnezeu prin voia mea si acceptul meu, ingaduie ca eu sa fiu ispitit: sa ma injure lumea, sa ma ocareasca sa ma bata, dar in limitele putintei mele, toate astea pentru a lupta cu tine insuti si a te inchega in credinta si virtute. Intelegi acum? Cei pe care ii vezi pe strada blanzi si vai de ei, saraci iar unii ii ocarasc, ii bat, scuipa, sa stii ca aia pot fi niste sfinti, dar nu te gandi la cersetori, sau poate si ei pot fi niste sfinti, nu stii ce viata au avut sau care este pricina pentru care cersesc. Asa ca nu mai judeca pe Dumnezeu, si nici oamenii nu ii mai judeca pentru ca nu stii ce se ascunde in sufletul lor sau in viata lor. Dumnezeu e bun si exista...asta e clar

| suntserios a răspuns (pentru slayer09):

Deci, revenim la prima mea afirmatie.
dumenzeu e sadic. adica vede cat de mult te chinui sa ii faci pe plac si te chinuie si mai tare...

| slayer09 a răspuns (pentru suntserios):

N-ai inteles nimic...eh, uite d-asta ma temeam. Crezi ce vrei. Dumnezeu sa te lumineze si poate o sa vezi si tu lucrurile cum le vedem noi crestinii. Asta daca vrei, ca depinde de vointa ta. Pace tie frate!

| suntserios a răspuns (pentru slayer09):

Pai nu inteleg.
Nu am sustinut niciodata ca inteleg crestinii practicanti si implicati.
Si nu inteleg de ce supunerea asta unui personaj care conduce cu tiranie aparent. Practic orice ai face esti pasibil de o pedeapsa la final si de o palma peste ochi oricand. De ce nu ar putea fi dumnezeu asta bland si bun macar cu cei care il asculta sau care isi dau silinta maxima sa il asculte si sa il slujeasca?

ca mie in final mi se pare ca majoritatea il venereaza de frica... frica sa nu ajunga in iad, sa nu fie pedepsiti samd ...pe foarte putini i am auzit fac asta sa ii placa lui dumnezeu, pe toti ii aud nu fac asta sa nu ma pedepseasca dumnezeu.

| slayer09 a răspuns (pentru suntserios):

Pai si daca nu intelegi, dar vrei sa intelegi, de ce nu cercetezi si te interezezi despre Dumnezeu? In loc sa arunci cu vorbe desarte, mai bine ai incerca sa cercetezi, netul este plin, dar pentru a intelege trebuie sa si accepti sa fii ca noi, deci iarasi e vorba de alegeri si de vointa ta. Dumnezeu e bun, pentru cei ce Il cunosc cu adevarat, pentru cei ce Il asculta Dumnezeu e iubire, si nu le este frica de El, pentru ca ei Il iubesc, asa cum un fiu iubeste un parinte. Pentru cei ce inca sunt neinitiati si nu stiu sau nu l-au cunoscut pe Dumnezeu, mai bine sa le fie frica si sa nu pacatuiasca decat sa pacatuiasca si sa ajunga sa intre in probleme sufletesti ca apoi sa vina deznadejdea. Iar cei care au frica ca Dumnezeu e un tiran gresesc, pentru ca mai devreme sau mai tarziu vor carti impotriva Lui. Dar mai exista o frica acea frica este sa nu supar pe Dumnezeu nu ca mi-ar face El rau ci ca nu vreau eu sa Il supar din dragostea pe care I-o port eu. Dumnezeu nu pedepseste, ci indreapta si intelepteste pe oamenii care vor sa vina catre Dumnezeu. Ca sa intelegi trebuie' sa cunosti si ca sa cunosti trebuie' sa vrei, si ca sa vrei trebuie' sa lasi orgoliul, incapatanarea, mandria si iubirea ta de sine deoparte. Dar iar nu o sa intelegi asa ca nu mai continui cu explicatiile. Sper ca sa iti dea Dumnezeu o strafulgerare mintii si sa stii macar pentru o secunda despre ce vorbesc. Sa te lumineze Dumnezeu!

| suntserios a răspuns (pentru slayer09):

"Dumnezeu nu pedepseste"

atunci nu mai are sens judecata de apoi.
se bat cap in cap.

| slayer09 a răspuns (pentru suntserios):

Abia atunci Dumnezeu pedepseste, dar nu pedepseste ca e El rau ci pedepseste prin asa zisa nepasare a Lui, dar nici nepasare nu e, pentru ca omul a ales iadul, El doar judeca. Bai tu l-ai ales, eu ti-l dau ca asta meriti. In fine iar nu cred ca o sa intelegi. Gata te las. Ai internetul plin de Dumnezeu daca vrei sa Il descoperi. Ceau si toate cele bune!

| suntserios a răspuns (pentru slayer09):

Cele bune, trebuie sa fie insa greu sa traiesti mereu sub frica unui tiran aparent...

| slayer09 a răspuns (pentru suntserios):

Cel putin eu nu traiesc sub frica unui tiran aparent, ci traiesc bucuros cu Dumnezeul meu, si ii multumesc Lui in fiecare zi ca m-a scos din intunericul lumii asteia mai mult din intunericul sufletului meu, si ca m-a luminat si inteleptit astfel incat sa ma pot bucura frumos de viata asta, care e foarte frumoasa daca o traiesti in iubire. Dar ce zic aici pentru tine poate e un basm, dar pentru mine e basmul meu frumos cu Dumnezeu. Daca nu exista (ceea ce nu cred) Dumnezeu, sa stii ca nu am pierdut nimic iubind un "spiridus" sau ce mai ziceti voi despre El. Ba din contra viata mea e mult mai frumoasa. Pacat ca nu poti vedea si tu ceea ce vad eu, bineinteles cu sufletul, nu cu ochii.

| Holiday a răspuns (pentru slayer09):

"...asa si cu noi oamenii, mereu il invinuim pe Dumnezeu pentru toate netrebniciile noastre."

De fapt doar pupatorii lui in fund si altii care cred in povestile cu spiridusul asta al tau ar putea da vina pe el. Pentru ceilalti ar fi absurd sa dea vina pentru orice pe un personaj inexistent. Asa ca discutia asta cu "Dumnezeu e vinovat de...", e una pur crestina.

"Ba sa stii ca ii apara, dar poate nu vezi tu, eu stiu pe pielea mea din cate incurcaturi m-a scos Dumnezeu."

E amuzant ca de multe ori pupatorii in fund ai spiridusului si pazitorii legilor lui, orice naiba inseamna asta, isi iau cele mai multe caramizi in cap. Deci probabil nu asta e calea de a nu-ti mai lua caramizi in cap.
Smecheria e sa nu-ti iei caramizi in cap, nu sa te scape spiridusii de cucuie.

| Holiday a răspuns (pentru slayer09):

"In afara de cei cu afectiuni fizice/psihice severe, restul cersesc de prosti, puturosi si nesimtiti. Sau pentru ca au aflat ca pot castiga bani usor de la fraieri care ii compatimesc.

| slayer09 a răspuns (pentru Holiday):

Ooo domnu Holiday, de mult nu ne-am mai 'paruit' in cuvinte? Ce sa iti mai zic si tie...bine te-am regasit?

| slayer09 a răspuns (pentru slayer09):

Semnele alea ale intrebarii erau niste emoticoane... asta ca sa nu intelegi altceva

| Florazul15 a răspuns:

Pentru că e un tiran

| alex598 a răspuns:

Dumnezeu le va face dreptate celor buni la judecata finală și îi va proteja de cei răi pentru eternitate punându-i pe cei răi în iad și pe cei buni în rai.

| leo59 a răspuns:

Mai întâi nu cunoaștem noi exact bunătatea sau păcatul cuiva. Mai mult, Dumnezeu este răbdător ( grabnic spre ajutor și zăbavnic la mânie) și așteaptă ca toți oamenii să se mântuiască. Ptr. ac subiect vezi pilda neghinei- când se așteaptă secerișul (judecata) și apoi sentința. Recomand cartea "Ține mintea în iad și nu deznădăjdui" de Pr. Siluan Atonitul, cărțile pr. Teofil Părăian sau ale pr. Cleopa. Doamne ajută.