| Peace119 a întrebat:

De ce nu pot sa Îl visez pe Dumnezeu sau pe Iisus? Îmi doresc sa Îl visez și să îmi răspundă la o întrebare personala ce mă frământă și întristează de mult timp.

9 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Să nu-ți dorești să-L visezi pe Dumnezeu. Dacă te aude diavolul se va înfățișa el însuși sub formă de "Dumnezeu" ca să te înșele. Dumnezeu îți răspunde la întrebări într-un mod mult mai frumos și mai subtil: îți dă înțelepciune. Așa că roagă-te pentru înțelepciune așa cum s-a rugat regele Solomon și dacă ai inimă curată Dumnezeu îți va da înțelepciune happy

| dany1988122 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Serios? Care diavol? Ala din Biblie? Ai cit Biblia vreodata? zEu cred ca nu. Daca o citeai, vedeai ca Satana e sluga Barbosului, cu care face pariu in dauna lui Iov, Jesus face blat cu dracii in dauna porcilor care ''pasteau''. Porci care pasc nu am mai vazut. Barbosul a trimis un duh rau de la el peste Saul, Duhul Sfant l-a trimis pe Jesus in desert ca sa fie ispitit de Satana. Despre acest diavol vorbesti? Si ce ma amuza ca il faceti pe Satana responsabil pententru ''pacatul originar'', cand colo era sarpele (animalul). Scrie clar in Geneza ca era sarpele, nu Satana. Sarpele era cel mai siret dintre toate fiarele pe care le-a facut Barbosul. Scrie negru pe alb. Despre ce vorbim aici?

| dany1988122 a răspuns (pentru dany1988122):

Citit*

| dany1988122 a răspuns (pentru dany1988122):

Si ce cauta Satana la palatul Barbosului alaturi de ingeri? Parca era alungat din rai, nu?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru dany1988122):

Până nu înveți sa folosesti cuvântul românesc pentru "Iisus" eu n-am ce vorbi cu tine. E trist ca ai ajuns la varsta asta si inca nu stii sa formulezi o propozitie în română.

| dany1988122 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Isus. Gata. Vezi ca il invatai?

| Andreida?chevici112 a răspuns (pentru dany1988122):

Diavolul (dracul, demonul, satana) este în creștinism spiritul răului, cel care subminează stabilitatea religioasă și morală a omului și îl răzvrătește contra lui Dumnezeu. Conform teologiei creștine, la început Diavolul era bun, dar prin faptele pe care le-a făcut a fost îndepărtat de Dumnezeu. Diavolul a hotărât să se răzbune stricând lumea creată de Dumnezeu. Conform Bibliei, Diavolul este Dumnezeul acestei lumi, iar Dumnezeu este conducătorul acestei lumi cât și al întregului univers.

Imagine a Diavolului datorată lui Gustave Doré
În iudaism Diavolul este slujitorul fidel al lui Dumnezeu, el fiind un înger ascultător (în iudaism îngerii nu pot decât să asculte poruncile lui Dumnezeu), înger care este folosit de Dumnezeu pentru a încerca oamenii.[2][3] Evreii susțin că pasajele interpretate de creștini ca referindu-se la Diavol se refereau de fapt la niște adversari militari ai Israelului antic.[2] În viziune iudaică Diavolul este pe tot atât de puțin dușmanul lui Dumnezeu pe cât un procuror oarecare este dușman al statului de drept.[3]

Conform evangheliilor, în timpul ispitirii lui Iisus, Diavolul lasă de înțeles că el este stăpânul tutor țărilor din lume:[4]

„Diavolul L-a mai dus pe un munte foarte înalt și I-a arătat toate regatele lumii și splendoarea lor. Apoi I-a zis: Toate acestea Ți le voi da Ție dacă te vei prosterna și mi te vei închina."
—Evanghelia după Matei 4:8-9
Același lucru reiese și din evanghelia după Ioan 12:31.

„Acum are loc judecata lumii acesteia, acum stăpânitorul lumii acesteia va fi aruncat afară."
—Evanghelia după Ioan 12:31
Cuprins

| dany1988122 a răspuns (pentru Andreida?chevici112):

Nu stiam asta cu ''Stapanul lumii va fi aruncat afara''. rolling on the floor

| oglindasultanului a răspuns:

Ce as raspunde in engleza uneori, scuzati-ma ca nu nimeresc cuvintele romanesti. Pentru ca acest personaj nu se afla in realitatea ta fizica, nu ii apartine niciun rol din realitatea ta psiholgica constienta. Subconstientul tau, stie ca nu exista, nu-l poate forma in vis.