| YumeHime0 a întrebat:

E ceva ce ma framanta de ceva timp. Sa zicem ca Maria chiar a ramas insarcinata cu Iisus doar prin vointa lui Dumnezeu, ca era insarcinata si totusi virgina. A ramas virgina pe toata perioada sarcinii, dar cum a fost posibil sa nasca fara sa i se rupa himenul?

Răspuns Câştigător
| FerLin a răspuns:

Virginitatea din situatia de fata se refera mai degrama la curatia trupeasca decat la integritatea himenului. De aceea nu cred ca ruperea himenului din momentul nasterii este relevanta. Cu himenul rupt, puritatea ei a ramas aceeasi.

21 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Poate l-a scos prin altă parte...

| GusWaters a răspuns (pentru FucktheSystem):

Sa inteleg ca Iisus = Chestburster din Alien? smug

| FucktheSystem a răspuns (pentru GusWaters):

Dacă aș ști despre ce vorbim ți-aș răspunde laughing

| GusWaters a răspuns (pentru FucktheSystem):

Nu vazusi Alien, fiica mea? Chestburster e o chestie care iese din oameni, la propriu.

http://www.youtube.com/watch?v=JehjqlzXwIQ

| FucktheSystem a răspuns (pentru GusWaters):

N-am văzut dar după clip ar fi o posibilitatea ca Jesus să fie un Chestburster.
P.S. Prima dată am citit Cheesburger laughing

| GusWaters a răspuns (pentru FucktheSystem):

Posibil,dar e si mai posibil ca Iisus sa existe in aceeasi masura in care au existat Frodo si Gollum.Si cred ca ai citit gresit, probabil din cauza ca e posibil s-o arzi pe www.cheezburger.net

| Nuvăsufăr a răspuns:

Oamenii de rând s-ar închina unei femei virgine decât uneia care a rămas însărcinată normal.
Basmele sunt aşa frumoase happy

| morningstar a răspuns:

I s-a rupt la nastere, e logic. Si cred ca a ramas virgina pe toata perioada nasterii. Iar in momentul Nasterii Domnului, prin natura nasterii, si-a pierdut virginitatea.

| morningstar a răspuns:

I s-a rupt la nastere, e logic. Dar pana in mometul nasterii a fost virgina.

| anonim4565 a răspuns:

Mai Isus nu e om.Defapt a fost si om si Fiul Lui Dumnezeu.Eu cred pe cuvant Biblia pentru ca e Cuvantul Lui Dumnezeu iar Dumnezeu nu poate sa minta.

| Shaoran a răspuns:

Am mai explicat asta odata.
Daca ai citit biblia sti partea in care, Hristos a intrat in templu fara a deschide usile, a trecut prin usi.
Ei bine, Ortodocsi o numesc pe Fecioara Maria "Biserica insufletita" si acum putin timp am inteles de ce. Cand Iisus s-a nascut, a trecut de "portile" femeiesti ale Preasfintei, lasand totul intact, precum a facut cu templul.

| soimos a răspuns:

Bineinteles ca prin metode "crestine"!
Adica tot asa cum Isus ca parte a Treimii a "lasat-o grea" pe viitoarea sa mama ca din aceasta sa se nasca tot el cel care a "lasat-o grea"!

Nu vi se pare ca asa ceva este cam "diabolic"?

Poi atunci poate intelegeti de ce personajul numit Diavol apare doar in Noul Testament ...adica odata cu nasterea "diabolica" a fiului Isus?

| GusWaters a răspuns:

E benefic faptul a te framanta ceva,asta inseamna ca esti pe calea cea buna si numarul oamenilor care refuza sa fie mintiti si prostiti e pe cale sa scada. Fecioara Maria,in caz ca a existat,nu a fost virgina cand a ramas insarcinata cu Iisus, iar dupa ce l-a nascut pe Iisus, nu mai era virgina.Bineinteles,asta in caz ca a existat,si nu este o poveste inventata de Biblie,ca sa prosteasca prostii.Dar probabil n-a existat Fecioara Maria, si a existat doar o anume stoarfa de prin Betleem sau Nazaret numita Maria, care a nascut un drac care avea chef de levitatie si vindecari miraculoase.Here,problem solved.

| Zenicide a răspuns:

Prin magie. Daca poti ramane gravida prin magie, poti naste prin magie.

| catalin188 a răspuns:

SF frate
acum se fumeaza dar dimineata se trzesc
aste din biblie erau tare drogatii

| ღAnonimღ a răspuns:

Sunt intrebari la care Dumnezeu considera ca e mai bine sa nu aiba un raspuns.altfel, de ce nu gasim raspunsul intr-o biblie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma noi asa credem si o slavim pe fecioara Maria. facem abstractie de logica si de termenii medicali si credem ca Duhul sfant a umbrit-o fara sa ne gandim sau sa ne inchipuim ce aia umbrire. vrem, putem si credem asa, fara sa ne intereseze ce cred altii despre noi.si nici rau nu facem nimanui crezand cum vrem.deci fecioara a nascut fiu i-a pus numele EMANUEL, care inseamna; DOMNUL E CU NOI>

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo kingmaxx.Tu barem esti cinstit si nu cauti fel de fel de explicatii alambicate,neserioase si fara nicio acoperire in viata. Daca toti habotnicii ar face ca tine sa-r termina si cu intrebarile provocatoare a necredinciosilor si nici nu ar mai avea rost sa va itrebati intre voi, intrucat respunsul ar fi cel cunoscut si identic pentru. toti, adica litera Bibliei.Sincer,are rost sa va puneti intrebari? Nu este pierdere de timp? Cel mult va puteti da sfaturi cum sa deveniti mai neprihaniti in fata lui D-zeu.Nu ne mai provocati cu explicatii care frizeaza nu numai o logica elementara ci de multe ori si bunul simt.

| EVERYBODY a răspuns:

Nu subestima capacitatea de dilatare a himenului preasfant.

| Jackal7 a răspuns:

A facut cezariana rolling on the floor looool!

| Popescu_8609 a răspuns:

Eu nu cred ca maria a fost FECIOARA!
Cauta pe YouTube asa: Familia secreta a lui Iisus
O sa vezi niste chestii destul de interesante. Desigur, vei vedea ca Biserica manipuleaza cum vrea ea lumea si ca mesajul lui Iisus ar fi fost ceva mai diferit fata de ce suntem noi invatati.
Eu zic ca merita vazut documentarul.