| IBelieveInYou a întrebat:

De ce oamenii incep sa nu mai creada in Dumnezeu?

21 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Din cauza ca sunt dezamăgiți de ceea ce se întâmplă în biserici sau de învățăturile false pe care le promovează ele.De exemplu spun că atunci când un copil moare, asa a vrut Dumnezeu. Dacă ar studia atent Biblia, ar putea vedea ca Dumnezeu nu vrea acest lucru și nu ia copii la El.

| whatevernvm a răspuns:

De ce da?

| ZK a răspuns:

Pentru ca incep sa devina mai rationali si e bine ca unii vor sa cerceteze si sa nu mai urmeze turma.

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

Poate ca incepe sa le vina mintea la cap.

| Privatenumber a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Poate ca incepe sa le zboare mintea din cap.

| VelaJohnny a răspuns:

Nu gasesc suficiente motive. Nu poti crede fara dovezi, si sa accepti un lucru fara sa cercetezi (unii spun ca definitia credintei e sa crezi fara sa cercetezi) nu va duce decat la dezamagire. Eu pe baza acestui lucru am devenit ateu acum cativa ani. Dupa ce mi s-au oferit suficiente dovezi am devenit crestin, ceea ce si sunt acum.

| IvanMihai a răspuns (pentru VelaJohnny):

Știi că există Dumnezeu sau doar crezi că există Dumnezeu?
Ce dovezi ți s-au oferit?

| VelaJohnny a răspuns (pentru IvanMihai):

Nu stiu la ce te referi, insa am precizat ca sunt crestin, asta cred ca explica ceva. Legat de dovezi, chiar foarte multe, mai ales cand am inceput sa studiez istoria crestinismului si Biblia, si sa fac legatura intre acestea doua. Invataturile religioase contradictorii si false, fara nici o baza solida, atunci cand au fost demascate, m-au facut sa constientizez faptul ca Dumnezeu este o persoana reala, nu un motiv de manipulare a maselor de care se folosesc conducatorii religiosi. Nu-mi face placere sa imi expun amanuntit punctul de vedere pe site-ul asta, sa dau explicatii explicite despre lucruri de genu, orice afirmi poate fi folosit impotriva ta asa ca am inceput sa evit discutii tampite. Tine cont de un lucru, religiile care sunt lacome dupa bani, care spun una dar fac alta, care au manipulat de-a lungul timpului masele oamenilor pe motive egoiste si care au sustinut politica si interesele unor persoane influente sunt false, deoarece doctrinele lor au ca scop manipularea. Acele religii continua sa faca o impresie dezgustatoare despre Creator, scopurile sale si chiar invataturile lor s-au dovedit lipsite de sens. Sunt sigur ca ele te-au influentat si pe tine la fel ca si pe mine, astfel ca, in mod sigur ti-ai format o parere gresita despre Dumnezeu si despre ce inseamna sa fi crestin. Daca e un subiect ce te preocupa si are o importanta pentru tine, sfatul meu e sa te documentezi de la sursa legat de fiecare religie in parte. Unii vor incerca sa te corupa probabil cu afirmatiile lor. Pune-i sa demonstreze tot ce afirma cu Biblia si nu te lasa indus in eroare. Sa nu fi genul de persoana ingusta la minte si sa o ti doar pe a ta, largeste-ti orizontul si asculta atent ce are de spus fiecare, si cere dovezi convingatoare legat de afirmatiile lorwinking

| IvanMihai a răspuns (pentru VelaJohnny):

Deci ai doar credință că Dumnezeu există.
Nu cred că sunt îngust la minte, dar nici nu cred că există dovezi pentru a susține nici una din afirmații: Există/Nu există Dumnezeu.
Care sunt dovezile pentru existența lui Dumnezeu?
Sunt preocupat de subiect și are o importanță mare pentru mine!
Dacă nu vrei să vadă fie public dă-mi un mesaj privat cu dovezi! Dacă vrei...

| relian a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ce spui tu aici e apa de ploaie,ba mai mult se pare ca te contrazici singur. Spui ca religiile sau cei care le-au inventat sau zile cum vrei au manipulat masele asa si daca cei care au condus aceste religii au manipulat masele pentru bani,tu crezi ca religia oricare ar fi ea aparu cum? Asa de la Dzeu sau cum crezi? Afla ca orice religie aparu de fapt din cauza astora care manipulau, deci ei le-au inventat, nu au venit ei siau gasit ceva au gasit o religie adica o doctrina asa in aer, sa nu mai zic mergau aia pe drum si deodata gasesc o biblie aruncata de Dzeu, dar chiar in fata lor adica a astora manipulatori.Cu alte cuvinte te contrazici singur.Cei care au inventat religia aia au si manipulat masele pentru ca de aia au si inventato.Si nu vorbesc aici de o anume religie ci de toate.Toate is o apa siun pamint, toate au cam aceleasi idei si toate au la baza manipularea celor multi de catre cei care conduc religiile, pentru ca ei le-au inventat.Asa cum astazi un guvern sau un parlament da o lege, scoate o lege pentru a conduce soietatea la fel au scos si pe vremuri oamenii aceste religii.De fapt aia era constitutia unui popor pe vremea aia asa cum este constitutia astazi.Si sa vii sa spui ca o lege data astazi vine de la dzeu....Cam asa aparu religiile inclusiv crestinismul, stirile ajungeau si atunci peste tot, mai greu dar ajungeau.

| VelaJohnny a răspuns (pentru relian):

Nu ma contrazic, ci tu nu ma intelegi. Cred in Dumnezeul Bibliei, si religia adevarata, care ii aduce inchinare curata nu are ca scop manipularea oamenilor pentru interese personale prin doctrinele lor. Legat de crestinism, nu ii prea sti originea si nici scopul crestinismului adevarat, si prin crestinism adevarat ma refer la cei din secolul I. In fine, nu are rost o dezbatere pe tema asta, si te inteleg daca esti dezgustat de religii in general, insa cum spuneam, au ca scop manipularea nu altceva, astfel ca iti vine greata si e vizibil care religie manipuleaza pentru interese proprii. Inchinatorii adevarati, religia adevarata, are astfel de interese.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul il gasesti in tine! Raspunsurile noastre nu fac decat sa-ti confirme sau infirme teoria.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil s-au plictisit de minciuna "Crede si nu cerceta" si si-au dat seama ca "Crede si nu vei afla niciodata" este mai corect.

| 6684464 a răspuns:

Pentru ca li se pare ca este mai usor asa.

| DarkAndDreary a răspuns:

Oamenii sunt mai deschiși la minte și încep să-și pună întrebări.

| Privatenumber a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Intrebari menite sa-i indeparteze de Adevar.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Privatenumber):

Și care e adevărul?

| IvanMihai a răspuns:

Pentru ca nu există dovezi pentru a crede în existența lui Dumnezeu!
Cum poți să-l cunoști pe Dumnezeu?
Eu nu găsesc nici o modalitate de a-l cunoaște pe Dumnezeu!
Apoi problema răului este cel mai mare obstacol în calea credinței în Dumnezeu.

| RandomHuman a răspuns:

Unii oameni sunt mai deschisi la minte decat altii.