| anonim_4396 a întrebat:

De ce oamenii sunt sa ignoranti cand vine vorba de propria lor religie? De ce cand vine vorba de conducatorii altor secte/ religii vad ca persoana din conducere e un jeg corupt, dar cand vine vorba de proprii lor conducatori nu numai ca nu comentaza nimic contra, dar le mai i-au si apararea in ciuda doveziilor aratate. Deci, de ce?

9 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Generalizarea la care recurg cei care iti ataca religia este o magarie care te intriga INTOTDEAUNA...

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Milane, nu generalizai si tu acum cateva zile intr-o discutie cu cineva care promova islamul? Nu prea cred ca esti in masura sa comentezi despre generalizat cand chiar tu esti cel care o face.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu fix la el m-am referit cand am pus intrebarea: Ca vorbea de martori, dar nu se uita la "ograda" din "propria curte"

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar islamul ce are? Purici? Cata vreme sta la el acasa?
Ce te bagi tu in discutii despre religie, cata vreme habar nu ai ce e cu tine!? Daca vrei sa afli mai bine citeste si TACI! Iti foloseste! Facem pariu ca vei fi cel mai FIDEL Calugar al MILENIULUI?
Am mare incredere in ignoranta si tupeul tau!
Dar ce cauti pe TPU?
Cat te rabda astia?

| milan9 a răspuns:

Numai MASS-MEDIA mai "reuseste" sa faca asa ceva... sad

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Milane ti-am zis, mass-media nu generalizeaza ci numarul preotiilor corupti sa nu mai zic falsi e mult mai mare, mai ales in orase, ca apropos, de generalizare una dintre ele a fost a ta cand ai zis ca 100 de preotii sunt mai ca 100 de oamenii de rand, mai in cu ce Milane? ha, uiti cumva ca preotia este o functie pana la urma urmei, iar ceea ce ai debitat e o aberatie. Dar hai sa vorbim despre cel mai recent caz cu preotii despre care am citit, cam pe vreo 2 publicatii, niste preoti romani din Grecia s-au pus pe furat...moaste, nu pot sa mai zic nimic, decat bizar.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu negam procentul de 0, 01% cazuri de nepotrivire cu sarcinile misiunii Preotiei, (procentul cazurilor din mass-media), ci ma declaram doar IMPOTRIVA GENERALIZARII INFECTE!
Spuneam cu alta ocazie ca daca s-ar lua un grup de 10000 de preoti si un grup de 10000 de oameni obisnuiti (ai unui orasel), unde se vor intalni mai multe patimi, pacate, betii, nelegiuiri, procese, furturi, divorturi, adultere, sinucideri, calomnieri, injurii, certuri, etc…? De 100 sau de 1000 de ori mai putine in randul preotilor decat al oamenilor din acel orasel de 10000 de locuitori! Nu este usor, dar se poate verifica…

| oprescudorin11 a răspuns:

Oamenii nu sunt ignoranti, la scara larga! Doar constata ca o religie este adevarata sau alta religie este JEG.Pe de alta parte vad, constata ca si in cadrul comunitatii lor religioase exista JEG-uri! Care este problema?
Religia exclude oricum jegurile, precum apa untdelemnul! Rabdare si intelepciune!

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Stii raspunsul, si ce te intereseaza pana la urma?