| Trinitas a întrebat:

De ce oamenii trebuie, in conceptia crestinilor, sa sufere in Iad pentru pacat, cand pacatul a fost creat de Dumnezeu?
Va rog sa nu raspundeti cu "Pacatul a fost creat de Satana pentru a..." fiindca la o analizare putin mai atenta e chiar pueril raspunsul.
Nu cred nici in Dumnezeu nici in Satan, dar consider ca asta ar avea aplicabilitate in posibilitatea existentei lui Dumnezeu:
Dumnezeu=tot
Binele si raul sunt doua jumatati, se completeaza. Nu ar exista bine fara rau si vice versa.
Deducem ca bine+rau=complet/tot=Dumnezeu
Si deci:
Daca Dumnezeu iubeste oamenii de ce exista pacat si mai ales de ce trebuie sa suferim noi pentru ceva facut de El?

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Prin satan a intrat pacatul in lume.El a dorit sa fie mai presus de Dumnezeu, a invata pe Adam si Eva sa nu asculte de Dumnezeu.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Daca exista D-zeu si nea Satan atunci o sa-mi petrec vesnicia intr-un cazan cu smoala cu un criminal in serie care o sa ma gadile la amigdale.

| sandra2012 a răspuns:

Pai ia gandeste-te: ce e interzis e mai ispititor. Deci Adam si Eva, curiosi poate si lasandu-se convinsi de vorbele vicleanului satan care le-a bagat indoiala in minte, au mancat din pomul interzis. Ia gandeste-te cum e un baiat sau o fata de exemplu, care are in jurul sau prieteni care se drogheaza si aceia care se drogheaza ii tot spun incearca si tu ca e misto etc si cel cuminte pana la urma se lasa convins daca zic prietenii lui inseamna ca e bine si o groaza de exemple think about

| miradoniz a răspuns:

hee hee Tucidide spunea în sec 5î.H."credem din cauza tradiției,despre zei-și știm,din experiența pe care o avem cu oamenii ca mereu,printr-o necesitate a naturii,orice ființă exercită toata puterea de care dispune." Dumnezeul creștin este altceva! Ca să creeze-El s-a retras.A lăsat loc oamenilor.El este înafara creației-și într-un mod misterios, minunat, El este și înauntru sufletelor noastre-dacă îi lăsam loc. Dumnezeu Atotputernic nu este format din bine și rău amestecate-ci numai Bine.Răul este degradarea creației Lui. Dar exista o diferență(de talie) între creație și Creatorhee hee

| Danutza27 a răspuns:

Ma dar tu erai la gara ta cind ai pus intrebarea asta idioata

| DreamAutopsy a răspuns:

Să zicem că dumnezeu e real...De ce am fi pedepsiți o veșnicie pentru o viață trăită în păcat 75 de ani?
E irațional și pentru gândirea omenească, dar a lui dumnezeu...
Nu există nici rai nici iad!
Și biblic vorbind Satan este creația lui dumnezeu, de ce nu a fost distrus și a fost lăsat să distrugă el omenirea?
Oricum eu nu mai cred în dumnezeu, de fapt nu mai cred în nimic divin.
Dacă exista dumnezeu nu mai era atâta nedreptate și suferință.
Și dacă dumnezeu a existat vreo dată el a murit straight face

| ShyKido a răspuns:

El a facut omul. L-a lasat cu puterea de a gandi, de a face alegeri, de a iubi, a spera, a crede si asa mai departe. Adam si Eva au fost primii oameni. Acestia au avut o singura conditie pe care trebuiau sa o respecte. Sa nu manance merele din acel pom. Crede-ma ca nu mai stiu cum ii zice, si sunt olimpica la religie. Hehe. Singura Lui cerinta a fost incalcata. Iar cand acestia au avut de marturisit, nu si-au recunoscut vina. De ce suferim?
Pai greselile, actiunile noastre si ale altora, toate acestea ne fac mai puternici, mai intelepti. Dumnezeu ne-a dat oportunitatea de a deveni fericiti, de a iubi si de a face cunoscut mai departe cuvantul Lui. Si daca noi nu respectam ce ne-a dat.
Nu El a creeat rautatea asta care zace in fiecare dintre noi. Noi am creat-o. El e bun si ne-a creeat cu puterea de a alege, noi asa am "rasplatit"? Profitam. Ni se da un deget si luam toata mana.
Binele si raul. Daca nu ar exista rau, cum ai stii ce e bine? Si invers. Nu stiai ca ai facut ceva rau neascultandu-ti parintii. Si ca ai fi facut bine respectandu-le cerinta. Nu stiai ca iubesti pe cineva pana nu te-ai separat de el, si ai constatat ca nu poti trai fara acea persoana, ca ai gresit. Si-asa mai departe. Cei buni care sufera pentru. raul care exista in lume vor alege cum trebuie, vor fi recunoscatori ca acestea i-au facut oameni puternici. Iar cei care sufera, care au luat o viata sau nu au facut decat rau in jurul lor.etc. Aceea care au facut-o si nu regreta, tu ce parere ai? Ca ar trebui sa nu sufere?
Asta e parerea mea. happy

| TooSexyForYou a răspuns:

Eu nu cred ca exista Satan sau Iad.
Eu cred asa: de exemplu in aceasta viata sunt un criminal. Nu am mila de nimeni.bla bla bla. In alta viata voi fi un om sarac, si voi fi ucisa de un criminal. Adica se va intampla invers.ma rog.intelegi tu.
Asta cred eu. big grin

| denisa27 a răspuns:

Nici eu nu inteleg multe lucruri legate de Dumnezeu, daca el exista(si cred ca exista) atunci dc oameni mor de foame? De ce atunci cand ai nevoie de el nu-i? Eu stiu ca dumnezeu ne iubeste pe toti la fel.indiferent daca esti rau sau bun ok.atunci dc uni ajung in rai si alti in iad? De ce tatal nostru near trimite in iad? Sunt alti care nu cred in dumnezeu.ce vina are ei? Intr-un fel este logic de ce nu cred.pentru ca nu lau vazut.nu este nici o dovada clara ca el exista straight face. Doar niste bibli...bun...ei de unde sa stie ca nu sunt doar povesti?thinking daca dumnezeu exista atunci de ce nu s-a aratat niciodata oamenilor.nu ar fi mai usor sa se arate si atunci toti am crede in El?

| clarrrrr a răspuns:

Dar poate ca nu exista nici iad si nici rai pentru ca nu stiu pe nimeni care sa-mi zica ca ca a fost