| mentholinks a întrebat:

De ce pun oamenii asa usor botul la ce scrie in carti? Crestinii la Biblie, musulmanii in Coran, hindusii in Vede. Nu sunt oare toate acestea doar niste amagiri? Noi cercetari se fac in domeniul proiectiilor extracorporale si o sumedenie de oameni de pe suprafata intregului Pamant au tot felul de experiente de acest gen. Ne vor conduce acestea intr-un final la descoperirea originilor noastre? Ce credeti?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca de mic esti invatat cu basme de asta,copil fiind esti ca un burete crezi totul, nu ai o gandire critica asa ca crezi totul, plus ca societatea, prieteni, comunitatea cred si ei la fel http://istoria-universului-2020.blogspot.com/......o-sub.html

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

Probabil că da.Dar și dacă s-ar descoperi ar fi ascunse imediat, asta pentru ca omul sa creadă ca a fost creat de persoana Dumnezeu, persoană inventată de o mână de oameni pe post de înlocuitor al idolilor.
Oamenii în general nu pun botul la cele scrise în Coran sau Biblie, ci majoritatea din ei nici măcar nu le-au lecturat, și au fost învățați din tată-n fiu cum să fie credincioși, adică cred din auzite și imitând ca maimuțele ce face altul, crezând doar ei că asta le aduce bunăstarea.

| unvecin a răspuns:

Păi, omul care stă cu burta pe carte sau cu cartea pe burtă mai devreme sau mai târziu va crede unele cărți.

În rest, sunt ceilalți care fără să răsfoiască prea mult se simt capabili să critice inclusiv cărți pe care nu le-au atins.

| Exal a răspuns:

Singurele lucruri adevarate pomenite acolo sunt existenta Creatorului, a lui Iisus si a vietii de apoi. Restul consider ca sunt manipulari si minciuni scrise de oameni. Sa fim seriosi, istoricii afirma ca Iisus nu a creat nici un ritual al spovedaniei, ci evreii de-a lungul timpului au mai inventat fie pentru manipulare fie pentru cinstea care ei vor sa o acorde divinitatii.

| mentholinks explică (pentru Exal):

In Biblie nu se vorbeste de niciun ritual de spovedanie doar Isus le spune apostolilor sa-si marturiseasca unii altora pacatele. Tu se pare ca nici nu ai citit Biblia si nici nu stii ce contine.