| Addaa1998 a întrebat:

De ce religia este diferita?

De ce sunt tot felul de religii?

Oamenii sunt oamenii... nu e nici o diferenta iar religia aceasta ne conduce spre diferite drumuri
Cu totii ne rugam la acelasi Dumnezeu, nu?
Ar trebui sa nu existe nici un tip de religie!

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Religia adevarata s-a despartit in mai multe.
Plus ca au luat nastere alte religii pagane care nu au legatura cu Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Da e un tip se numeste credinta

| WR104 a răspuns:

Da, ai dreptate asa ar trebui sa fie, probabil pentru ca traim in diferite parti ale lumii si din aceasta cauza avem diferite perceptii.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Dacă nu ar exista nici un tip de religie nu am putea să ne rugăm lui Dumnezeu deoarece religia a fost definită drept „expresia credinţei şi veneraţiei omului faţă de o putere supraumană recunoscută drept creator şi guvernator al universului". Mult mai bine ar fi ca să existe o singură religie care să-i unească pe toţi. Iar potrivit Bibliei Creatorul asta îşi doreşte. La Ţefania 3:9 se spune: "Atunci voi da popoarelor buze curate, ca toti sa cheme Numele Domnului, ca sa-I slujeasca intr-un gand." Iar acest lucru este şi logic – închinarea la Creator ar trebui să-i unească pe oameni nu să semene ură şi discordie. Dacă ai dori să afli mai multe despre acest subiect te îndemn să acorzi atenţie în primul rând Bibliei, şi nu părerilor foarte contradictorii ce le-ai primit sau le vei primi.

| DyNo a răspuns:

Sunt mai multe ramuri ale religiei deoarece mai depinde si cum le interpreteaza omul, daca vei cerceta in adancuri fiecare religie si fiecare secta vei ajunge la concluzia ca nici una nu este corecta si ca toate sunt eronate, gresite sau chiar blasfemice si jignitoare, chiar la adresa divinitatii la care ei se inchina.

Răspuns utilizator avertizat
| badboy10 a răspuns:

De fapt eu cred ca nu exista un Dumnezeu adevarat eu unu incept sa cred la fel ca multi alti din cauza noilor descoperiri cosmice ca noi suntem un accident pe pamant. adica sincer Pamantul se va termina o data asta stim fiecare numai cand nu stim.Noi cautam alte fiinte care ele deja o fii disparut noi nu suntem mai nimic in univers.
Cat despre religii omul intotdeauna a incercat sa explice ceva ce nu intelege iar cazul multi-religiilor este foarte simplu.Omul de cand este daca i se pare ceva greu se roaga la alceva ca sa il ajute exemplu:ecipt piramide inchinate zeilor: zeii erau legatii de viata cotidiana soare(ra) apa, aer tot asa tot ce ajuta ca sa traiasca omul.Iar reliigiile sunt diverse de la clima si continent in parte de exemplu la bastinasii care inca traiesc in triburi ei au zeii lor si dumnezeii lor la care se inchina :Crocodiil, Vaci albe etc.In legatura cu istoria religiilor acum toti stim ca daca auzim o poveste iesita din comun nu o trasmitem la altcineva asa cum am auzit-o mai adaugam ceva timp de 2000 de ani a avut de exemplu crestinismul timp de fapt a avut in jur de 100 de ani de cand a fost scrisa despre ea dar in 100 de ani se pot adauga multe. Nu spun ca nu se poate cea ce spune istoria reinviere de exemplu dar in zilele noastre suna ciudat din cauza multor,, bombardari"cu informatii tot mai stranii.Pana la urma parerea mea este ca suntem un accident in mijlocul a nimic. Dinozaurii au fost primi nu noi si dupa noi poate o sa vina alta specie si tot asa pana va disparea planeta sau se va racii nucleu fiiind devastati de soare. Sper ca te-am ajutat cat de putin cu parerea mea!