| xerxes1 a întrebat:

De ce s-a trezit Iisus la 30 de ani sa schimbe lumea si nu la 27?
Nu era suficient de matur?

7 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Ca sa te bage pe tine in dilema.

| xerxes1 explică (pentru mentholinks):

Daca iti functionau neuronii poate te-ai fi gandit si tu.

| Mclaren12 a răspuns:

Pentru că așa ziceau miturile păgâne pe care le-au furat evreii când l-au inventat pe Isus. Am citit undeva că și Horus din Egipt a fost botezat la 30 de ani și asta a fost cu siguranță cu ceva timp înainte să apară creștinismul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cica mintea vine la cap abia la 30 de ani. Tin sa cred ca asta a fost motivul.

| EcceHomo a răspuns:

Asupra teologiei creştine, Pavel a avut o influență remarcabilă.El a transformat creştinismul dintr-o sectă evreiască intr-o religie mondială.
După moartea lui Iisus, Pavel a inceput să aibă viziuni despre acesta şi a inceput să scrie.Ce vârstă mai potrivită putea să-i atribuie lui Iisus? Tu ai da crezare sau te-ai uita in gura unuia de 27 sau 28 ani? Uita-te, spre exemplu, ce inepții spune Ray!happy

| IuliaAna23 a răspuns:

La evrei pe atunci erai considerat imatur pana la varsta de 30 de ani.