| Meme10Memu a întrebat:

De ce se dau mari multi cu o teorie nedovedita ca teoria evolutionista stiind ca modul cum a aparut viata pe pamant este un mister in mediul academic stiintific?

Răspuns Câştigător
| marinaru777 a răspuns:

Pt ca nu cauta pe Dumnezeu si se cred cineva, e mandria prea mare.

32 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu e un misterlaughing Refuza crestinii sa accepte adevarullaughing

| Meme10Memu explică (pentru Wr3nch):

Ce sa accepte, prostia asta de teorie? rolling on the floor

| Wr3nch a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai din moment ce crstinii accepta biblia, care e basm in mare parte, de cen nu ar ccepta ei o teorielaughing

| Meme10Memu explică (pentru Wr3nch):

O teorie pentru naivi. rolling on the floor

| Wr3nch a răspuns (pentru Meme10Memu):

Si Biblia e o carticica pentru naivilaughing Tu nu aduci nici un argument concret, iti place doar sa contrazici lumea si atat. Dinozaurii au disparut pentru ca mediul a devenit ostil pentru ei, dovezi clare sunt care arata ca meteoritul care a cazut in maxim a afectat climatul, si ani intregi nu s-a vazut soarelelaughing Dar ce ne mai plac basmelelaughing)

| Meme10Memu explică (pentru Wr3nch):

Ia si gandeste-te mai bine.

| Ineys a răspuns:

E cea mai buna varianta.

| Meme10Memu explică (pentru Ineys):

E cea mai proasta irationala varianta.

| Ineys a răspuns (pentru Meme10Memu):

Si cu ce argumente sustii aceasta opinie pe care nu ti-a cerut-o nimeni?

| Meme10Memu explică (pentru Ineys):

Argumente am prezentat. Nu trebuie sa-mi ceara cineva opinia baiatule.

| Ineys a răspuns (pentru Meme10Memu):

Daca nici atat n-ai invatat in scoala, e "pacat" cum zici tu, baiatule.

Opinia ta e irelevanta pentru ca fara resentimente, bagajul tau de cunostinte in acest domeniu e foarte limitat. Sunt altii mult mai destepti si decat mine si decat tine si decat toti de aici la un loc care si-au dedicat intreaga viata sa formeze aceste teorii prin munca, cercetare etc.

Nu cum vin teistii cu teorii facute la 2 noaptea ca au visat ei urat.
Teoria asta e sustinuta de dovezi, nu stiu daca tie ti-am zis, dar exista cranii care seamana cu ale noastre, dar nu sunt exact cum le avem noi acum, ceea ce arata clar ca a avut loc o evolutie. Cauta Homo Erectus si ai sa vezi.

Adam si Eva, oamenii creati de Dumenzeu au ca reprezentare o infatisare extrem de aproape ca a noastra, ce sa mai, arata exact cum aratam noi acum, ceea ce clar e o minciuna /imposibil. Adam si Eva trebuie sa arate ca niste maimute ca sa se plieze aceasta teorie cu realitatea.

Daca suntem urmasii lor, nu trebuie sa existe acele cranii care seamana cu ale noastre, ci trebuie sa gasim cranii care arata exact ca ale noastre.

E clar ca Adam si Eva fac parte din specia Homo Sapiens, dar cu Homo Erectus ce s-a intamplat? Au existat alte vietuitoare inainte de Adam desi parca el era primul, nu?

Cum ii impaci pe Adam si Eva cu oasele gasite care nu se potrivesc? laughing

https://en.wikipedia.org/wiki/Dmanisi_skull_5

Pofim, asa avea Adam capul?
Asta e o dovada palpabila, daca si pe asta o negi, ceva e clar in neregula cu tine.

Daca tu imi arati o referinta la Homo Erectus sau la orice alta specie INAINTE de Homo Sapines iti dau dreptate. Dar nu ai cum sa faci asta, pentru ca in biblie scrie doar de Homo Sapines deoarece aia care au inventat povestea nu descoperisera inca asta. laughing

| Meme10Memu explică (pentru Ineys):

Inainte de Adam au existat alte vietuitoare precum maimute, Dmanisi etc. Argumentul meu e puternic. Daca evolutia ar fi fost atunci ar fi trebuit sa fie gasite foarte multe foste vietuitoare incomplete ( cu un ochi, cu cate doua degete, etc ).

| Ineys a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu asa functioneaza evolutia. Nu au existat ciclopi stai calmi. Auzi la el, un ochi. rolling on the floor)
2 degete? Tu crezi ca initial am avut 1 degete si ne-au mai crescut 4 pana acum, nu?
Ce teorii ai. Cati ani ai, de curiozitate?

Apropo, oasele alea sunt mult mai slabe decat craniul. De regula majoritatea nu rezista atata timp, de asta se gasesc multe cranii si nu alte oase.

Cum poti sa spui ca inainte de Adam au existat alte vietuitoare? Acum esti fatarnic? Tu sustii mare si tare teoria bibliei. Degeaba invelesti tu intrebarea in nu stiu ce formulari. Stim ca de fapt te referi la faptul ca Dumnezeu ne-a creat si n-am evoluat. Macar nu o mai da pe ocolite.

Daca spui ca inainte de Adam au existat alte vietuitoare spui ca bilbia minte, fapt cu care eu sunt total de acord, dar tu chiar crezi asta?

| Meme10Memu explică (pentru Ineys):

Inainte de Adam Dumnezeu a facut animale.

Trebuia sa se gaseasca si cranii cu un ochi daca evolutia era reala.

| mastadont a răspuns:

O fi având teoria evoluției câteva lacune, câteva lucruri care nu pot fi explicate încă, însă teoria biblică prin comparație are adevărate lacune. Prefer să mă bazez pe adevăruri demonstrate științific, pe adevăruri observabile și reproductibile decât pe ceea ce au scris niște indivizi dubioși care au trăit cu mii de ani în urmă și ale căror cuvinte au fost atât de modificate încât nu mai știe nimeni dacă ce au scris atunci mai este la fel cu versiunea pe care o avem acum. Cu ce drept susțin creștinii că doar biblia este carte sfântă, cu ce este mai presus de alte cărți ale altor religii? Doar au fost scrise în același timp aproximativ și toate au suferit modificări de-a lungul timpului. Dacă luăm în considerare teoria creației atunci trebuie să considerăm ca adevărată și teoria grecilor, cum că geea și uranus s-au împreunat și au creat lumea. Măcar oamenii de știință au ajuns la un consens unanim acceptat asupra teoriei evoluționiste însă în religii este o harababură de nedescris.

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

Ce nu se poate explica inca in teoria evolutiei inca nu e o eroare descoperita in aceasta teorie. rolling on the floor

| mastadont a răspuns (pentru Meme10Memu):

E normal ca toate formele de viață descoperite să fie complet echipate pentru supraviețuire pentru că doar acelea au reușit să reziste mediului înconjurător evoluând. Așa cum omul de neanderthal nu mai există, cum dinozaurii sunt de mult doar niște oase fosilizate, așa s-a întâmplat cu toate formele de viață, au evoluat și s-au adaptat mediului, supraviețuind doar cei mai puternici. E foarte greu să se descopere primele forme de viață pentru că acestea au fost, cel mai probabil, bacterii, ființe foarte mici, ale căror corpuri nu au rezistat trecerii inexorabile a timpului.

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

Si cele care nu au rezistat unde sunt? Nicaieri si prea putine. Dinozaurii si primele bacterii erau complet echipate ca sa traiasca. Asa ca teoria evolutiei e o mare eroare.

| mastadont a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ce se întâmplă oare cu organismele care mor? Măcar atâta trebuie să știi și tu că e adevărat. Putrezesc și se reduc la elementele chimice de bază care se absorb în pământ și ciclul se reia prin faptul că toate acele substanțe nutritive sunt consumate de plante și animale. Aici ai și răspunsul la ce s-a întâmplat cu primele forme de viață, au fost consumate de urmași pentru supraviețuire.

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

E gresit raspunsul tau intrucat s-au gasit schelete de dinozauri morti de zeci de milioane de ani. Ete acele oase n-au putrezit de tot

| mastadont a răspuns (pentru Meme10Memu):

Adevărat. Însă de ce n-au putrezit? Răspunsul este că nu s-a întâmplat acest lucru datorită modului în care au fost îngropate. Dacă s-au aflat într-un loc uscat, unde nu pătrunde mult oxigen și unde atmosfera este constantă, de exemplu o peșteră, atunci e posibil să se păstreze scheletul. Mai ales că oasele au nevoie de un timp foarte îndelungat să se descompună. Există de exemplu, insecte care s-au păstrat în cihlimbar timp de milioane de ani fără să se descompună. Este adevărat că condițiile pentru a se păstra un schelet atâta timp sunt greu de atins însă nu imposibil. Dacă ar fi fost așa ușor atunci toți dinozaurii ar fi trebuit să se păstreze sub formă de schelete, pe când, de fapt, nu există prea multe specimene intacte.

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

Odata cu putinele schelete de dinozauri trebuia sa se gaseasca si dinozauri cu 1000 de coaste daca teoria era reala.

| mastadont a răspuns (pentru Meme10Memu):

LOL de unde ai scos așa ceva? Înțeleg că nu vrei să accepți o teorie dar până la o ridiculiza-o e diferență mare, înseamnă că o disprețuiești. Dacă un om are 150 de kg sau 50 de kg nu are același număr de coaste? Deja începi să devi patetic în încercările tale de a discredita o teorie unanim acceptată de majoritatea comunităților științifice. Dacă vrei să mă contrazici ar fi bine să vii cu argumente mai bune pentru că astea nu țin.

| Meme10Memu explică (pentru mastadont):

Sau trebuia sa se gaseasca cranii de dinozaur cu un ochi adica subdezvoltate, cu cap aproape plat. Prin asta spun ca toate vietuitoarele au fost gasite gata dezvoltate. Nu s-au gasit vietuitoare incomplet dezvoltate cu ciclu scurt de viata cu cate un ochi, cu cate o nara, etc. Asadar nu am cum sa accept o teorie gresita.

Teoria evolutionista face parte din planul lui Satan de a induce in eroare lumea. In Egiptul si Babilonul pagan antic existau oameni de stiinta, carturari care credeau in erori. La fel si azi.

| zilog a răspuns:

Crede si nu cerceta
cineva sa anunte inchizitia
asta a indraznit sa comenteze si sa spuna ca exista alt ceva de cat dumnezeu

sa fie ars pe rug in piata publica

ti-a placut raspunsul!?

| SingleForOne a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=GJz66wm95-M
Cand dumneavoastra acuzati pe altii care par inteligenti, dar sunt batuti in cap, chiar daca unii dintre acei "altii" chiar sunt inteligenti sau intelepti, ganditi-va si la voi insiva, inteligentilor sau inteleptilor! :)
Crestinii refuza sa accepte adevarul, precum si ateii refuza sa accepte adevarul, precum si musulmanii, hindusii, budistii, evreii (si care mai sunt) refuza sa accepte adevarul, si fac ce vor pana la urma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă respingi ideea unui Creator atunci trebuie să găsești o altă credință pentru apariția mediului înconjurător.
Asta e... fiecare cu ce crede.

| TristanTzara a răspuns:

Păi ce legătură are evoluția cu biogeneza kekw.

| Meme10Memu explică (pentru TristanTzara):

Uite aci cum evolutia e o eroare. Toate formele de viata au fost gasite in stare gata dezvoltata si cu tot ce trebuia ca sa traiasca.

| Catalin77945 a răspuns:

No ideea, fiecare e liber sa creada in ce vrea

| Meme10Memu explică (pentru Catalin77945):

Fiecare e liber sa creada ce vrea cu consecintele de rigoare.

| ioan452 a răspuns:

Și creștinii de ce se dau mari cu o teorie nedovedita ca Dumnezeu?