| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce se fac atatea biserici daca zeul iudeu e omniprezent? Automat e prezent oriunde si oricand, nu?

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Pentru ca statul din Romania se pricepe de minune sa consume banii aiurea. In loc sa se faca noi spitale si scoli, sau macar renovari la cele existente, Romania face biserici. Nu ca nu ar fi deja mai mult decat suficiente. Sa nu mai mentionam ca sunt din ce in ce mai putini oameni care se duc la biserici, dar astia tot construiesc mai multe, de parca ar fi un concurs sau ceva.

96 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Eisenheim a răspuns:

Nu mă,mai nou este orar și la biserici,îl încuie înăuntru pe Dumnezeu,numa între anumite ore poți să mergi la el,in rest e ca un cățel,îl țin închis acolo laughing cred că vă dați seama că nu e deloc așa, a explicat bine cel care a primit funda, la noi totul e pe interes și pe bani, sau stai, ambele happy

| Eisenheim a răspuns:

Cât despre Sfânta treime, care sânt una și aceeași persoană, oare...nu e vorba cumva de Dumnezeu Budha Alah?

Răspuns utilizator avertizat
| Eisenheim a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Așa zic și eu, vezi tu oamenii sânt la fel, doar numele diferă, deci nu cumva cei trei sânt aceeași persoană doar că i-au dat nume diferite, gen ioan in romana dar în americănește John

| Mirel4412 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Capacitatea omului de a acționa numai după voința sa,
Ce incerci sa demonstrezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se construiesc pe principiul ca omul să meargă să se roage mai mult și mai des într-un lăcaș unde simte el că Dumnezeu îl aude mai bine, așa percep o mare parte dintre credincioșii.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am zis că e vorba despre percepția anumitor credincioși, nu despre omniprezența lui Dumnezeu.

| fllu07 a răspuns:

Dumnezeu nu este omniprezent. Adică nu este prezent în tot toate. Nu exista nicio dovada biblică care să arate că Iehova Dumnezeu este omniprezent. Din contră: în toate relatările biblice despre el, toate viziunile despre el se spune că este într-un anumit loc. Isaia 6:1, 2 Si Apocalipsa 4:2, 3,8.

Iehova Dumnezeu locuiește în domeniul spiritual, care este distinct de creația fizică. În acel domeniu, Dumnezeu are ‘un loc în care locuiește, în ceruri’. (1 Regi 8:30) Biblia menționează o ocazie în care creaturile spirituale „au intrat să se înfățișeze înaintea lui Iehova"*, arătând că, într-un anumit sens, Dumnezeu locuiește într-un loc anume. (Iov 1:6)

Dar dacă ești asa de pregătit as vrea sa imi arăți dovezile biblice de la care ai plecat cu premisa că Dumnezeu este omniprezent. Si sa nu o dai ca asa spun preoții, tradiția etc. Ei n-au nicio treabă cu Biblia si Dumnezeu. Pentru ei totul se rezuma la bani bani bani.

https://youtu.be/Mfxzzp8E4C0

Asta e de departe cea mai bună descriere a popilor. Deci, de unde ai scos-o ca Dumnezeu este omniprezent?

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce-ai făcut? Ceva cu moț. Altceva nu imi dau seama.
Ce scriu eu si ce înțelegi tu.
Na ca te-am făcut. laughing
Ca sa imit un mare înțelept în viața.

| fllu07 a răspuns (pentru fllu07):

Exact ca si cum ma întrebi: cât sunt roșiile în piața? Eu raspund: 5 lei/kg. Tu: pfai. plouă la Satu Mare? Na ca te-am făcut.
Tu ai întrebat ceva, (fals ca în majoritatea cazurilor) si Eu ți-am raspuns. Iar replica ta: "mereu va fac". Ce faci tu? Ceva moale în tufe. vai de capul tau.

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru fllu07):

Fiecare amarata de religie, mai mica decat cea de dinainte spune ca D-zeu e omniprezent si omnipotent
tu vii cu Iehova care nu cred asta... WHATEVER, ce am cu tine e:

"Iehova Dumnezeu locuiește în domeniul spiritual, care este distinct de creația fizică."
deci, DE CE TE MAI ROGI LA EL?!?
daca nu e in realitatea asta si nu e omniprezent, deci nu are de unde sa stie ca te rogi la el, concluzia e ca nu te poate ajuta cu nimic, NU?!?

hai ca "te-am facut", pardon, te-ai facut singur!

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dap big grin

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cu toate că nu esti calificat sa te exprimi asupra comparației mele, ma bucur ca ai inteles mesajul din spatele ei. Asa cum e ea: de copii mici.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru fllu07):

Siiiii, ca orice bisericos, cand te prinde cineva la colt, si nu ai ce sa raspunzi, imi ignori complet mesajul si o dai cu alt subiect care nu conteaza, hai sa mai incercam odata:

D-zeu nu e omniprezent si e in alta realitate
iar tu te rogi la el, NU ARE CUM SA TE AUDA, dar tu ii dai inainte cu rugaciunea... care e, evident absolut degeaba
DE CE?

| fllu07 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Nu vin eu, vine biblia. Ti-am arătat scris în Biblie că Dumnezeu nu este omniprezent. Chiar nu ma intereseaza ce spun alte religii care nu dovedesc ceea ce spun cu Biblia. Oricum aproape toate învățăturile doctrinele lor sunt false, si fără fundament biblic. Una în plus, cea ca Dumnezeu este omniprezent, nu are importanță. De ce ma mai rog la el dacă locuieste in domeniul spiritual? Având în vedere că mereu mi-a răspuns la rugaciuni, nu vreau sa renunț la acest obicei bun doar pentru că cineva nu îl înțelege. Mai mult având în vedere că Dumnezeu este o persoană spirituală, e normal sa locuiască în domeniul spiritual. Vezi ca si atotînțeleptul dany1988 a făcut ceva mai devreme. În tufe. Tot aia ai facut si tu? rolling on the floor

| Zuzu1991 a răspuns (pentru fllu07):

Super, acum "te prefaci" ca tu stii ce vorbesti, iar asta inseamna ca "poti" sa IGNORI COMPLET intrebarea pe care ti-am pus-o

e prea complicata pentru tine, sau alegi sa o ignori pentru ca te face prea penibil?

| fllu07 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Simplu: cel care a făcut urechea nu aude? Psalmii 94:9.
Ia spune tu: cu ce m-ai prins la colț? Ți-am explicat clar punctul de vedere al Bibliei. Dumnezeu nu este omniprezent. Asta spune Biblia. Ce mesaj am ignorat? Si ce alt subiect am abordat? As vrea sa răspunzi cu subiect și predicat. Punctual. Nu cumva tu esti cel care nu ai răspuns la întrebările mele: ai zis ca nu îl negi pe Dumnezeu. Si eu te-am intrebat: deci recunoști că există și ca are un nume? Nu mi-ai raspuns. Dar tu, ce faci? Ma acuzi pe mine ca vezi doamne m'ai prins la colț, ca ignor răspunsul, ca schimb subiectul, când de fapt tu esti cel care ignoră răspunsul. Simți? Simti? Miroase a ipocrizie? Da. Miroase.winking

| fllu07 a răspuns (pentru fllu07):

Deci explica ce subiect ocolesc, si la ce intrebare nu răspund. Sa vedem. Să-ți răspund. Pana una alta vezi ca tu ai întrebări la care trebuie să răspunzi.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru fllu07):

Ti-am pus intrebarea de 2 ori, dar hai sa mai incercam odata, sunt prea curios:

D-zeu nu e omniprezent si e in alta realitate
iar tu te rogi la el, NU ARE CUM SA TE AUDA, dar tu ii dai inainte cu rugaciunea... care e, evident absolut degeaba
DE CE?

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Tot de 2 ori ți-am si răspuns. Fie si a 3. a
Simplu. Pentru ca aude. De unde stii tu ca nu aude? Daca te referi la ce am scris eu, ca locuieste in domeniul spiritual si te gândești că ar fi distanță prea mare. fii
Liniștit. Dumnezeu a creat urechea. Deci aude. El a făcut ochiul deci vede. Dar cum ramane cu ipocrizia ta, cu faptul ca ma acuzi ca fac anumite lucruri pe care chiar tu le faci? Vezi ca eviți sa răspunzi.

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Așa si? Te-a întrebat cineva ce este un psalm? Sau? Ca nu vad sensul postarii. Sau vrei să ne arăți că tu stii ce este un psalm. Deștept esti. Nici nu stiu cărui fapt se datorează "privilegiul" de a vorbi cu tine.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pazea: istețul nu stie nici ce este aia o profeție. A zis cineva ceva de o profeție? Tu stii ce este aia o profeție? As vrea sa-mi raspunzi: o profeție este...
Eu am adus argumentul conform căruia Dumnezeu ne aude rugăciunile. Nu este nevoie de o profeție ca să știi acest lucru. Da unele părți din Biblie sunt profeții. Asta nu este. Mai mult ce are dacă e un cântec, sau o rugăciune a vreunui slujitor fidel al lui Dumnezeu? Daca este consemnat în Biblie însemna că este adevarat si de folos.
În plus Apostolul Pavel spune în Romani 15:4 : "Căci tot ce a fost scris mai înainte a fost scris pentru instruirea noastră, pentru ca prin perseverența noastră și prin mângâierea din Scripturi să avem speranță."
Deci tot. Da? Si e evident ca tot ce a fost scris în Biblie. La asta se referă Pavel. Ca dupa mintea ta, interpretezi ca tot ce a fost scris de când s-a inventat scrisul. Deci tot ce a fost scris in Biblie, ne este de folos. Inclusiv Psalmii. Tot. Acu ca nu crezi in Biblie sau alta opinie, e altceva. Gata ai terminat cu trinitatea, si pusul problemei după cum te avantajează? Te-ai potolit cu ipocrizismele si arfele de deștept atotștiutor? Restul "e" toți proști. n-ai cu cine.