| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce se fac atatea biserici daca zeul iudeu e omniprezent? Automat e prezent oriunde si oricand, nu?

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Pentru ca statul din Romania se pricepe de minune sa consume banii aiurea. In loc sa se faca noi spitale si scoli, sau macar renovari la cele existente, Romania face biserici. Nu ca nu ar fi deja mai mult decat suficiente. Sa nu mai mentionam ca sunt din ce in ce mai putini oameni care se duc la biserici, dar astia tot construiesc mai multe, de parca ar fi un concurs sau ceva.

96 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns (pentru cristi202):

"Pai dacă spui ca sunt din ce în ce mai putini care merg, nu da de înțeles ca sunt goale bisericile?"

Putin nu inseamna nimic. Intre 1 si 0 e mare diferenta. 1 e putin, 0 e nimic.
Iar eu nu o dau pe alocuri cand ma refer la ceva. Eu ma refer literal. Nu am de ce sa o dau pe ocolite.

"Din ce în ce mai puțin înseamnă că la un moment dat va nu va fi nimeni sa meargă, și putini înseamnă că sunt doar citiva pe care ii vei găsi în biserica."

Nu neaparat. Numarul descreste, dar asta nu inseamna ca daca descreste trebuie neaparat sa ajunga la 0. Mereu vor exista oameni care se vor duce la biserica.

"Pe marele neurochirurg Leon Danaila îl vei găsi duminica la biserica."

Bravo lui. Am spus eu ceva ca daca esti doctor nu te poti duce la biserica? Nu, nu am spus. Nu e exclus ca si oamenii de stiinta sa se duca la biserica. A fi om de stiinta nu inseamna ca nu poti avea o credinta. Sunt multi oameni de stiinta credinciosi, si multi necredinciosi. Ocupatia pe care cineva o are, nu are legatura cu credinta lui. Si un mafiot se poate duce la biserica. Doar pentru ca este in mafie, asta nu inseamna ca nu poate sa creada in dumnezeu. Sincer sa fiu, nu stiu ce afirmatie ai vrut sa faci prin a-mi arata acest exemplu.

"Scrierea cu "î" din "i" nu e considerata greșită."

"Î" se foloseste intotdeauna la inceputul si finalul cuvantului, in timp ce "â" este folosita in mijlocul cuvantului.

| cristi202 a răspuns (pentru Mayhem666):

"1 e puțin". Da, cam asta e, tu crezi ca doar unu sau doi merg la biserica, dar dacă ai merge sa vezi realitatea, ai vedea ca e vorba de zeci, chiar sute. Deci, nu putini, sau tot mai putini.
Ziceam de Leon Dânăilă pentru ca cel mai adesea se crede ca doar cei neștiutori și inculți merg la biserica.
Cu mafia, sa fim serioși. Dacă vreun mafiot merge la biserica, e doar religie acolo. Credința transforma, cand crezi realizezi ca nu mai poți face orice, dar mai să te ocupi cu lucrurile cu care mafia se ocupa.

| Mayhem666 a răspuns (pentru cristi202):

Cand am dat exemplul cu 1 si cu 0 ma refeream la numere, nu la numarul de persoane, de aia nu am specificat persoane. Intentionat am omis cuvantul persoane ca sa nu cumva za imi zici exact ce mi-ai zis, chestia cu una sau doua persoane care se duc la biserica. Ma gandeam ca poate realizezi la ce ma refer si nu e necesar sa iti dau mura in gura ca la bebelusi. Dar din pacate se pare ca unii sunt mai grei de cap.

Nu a spus nimeni ca doar cei nestiutori si inculti se duc, asta doar ai presupus-o tu.

Acum mai si discriminam? Cine spune ca mafiotii nu se pot duce la biserica?

| cristi202 a răspuns (pentru Mayhem666):

Oi fi eu greu de cap, dar nici tu nu realizezi ce dai de înțeles prin ce zici.
Nu zici tu ca doar inculții merg la biserica. Alții o zic. Și destul de tare și de vehement.
Dacă tu crezi ca poate fi o legătură între droguri și crima organizata și biserica, te înșeli amarnic.

| OniChan666 a răspuns:

Pentru ca trebuie sa ii atragem atentia cu prostia noastra.

| Mayhem666 a răspuns (pentru cristi202):

"Oi fi eu greu de cap, dar nici tu nu realizezi ce dai de înțeles prin ce zici."

De fapt, realizez, de aia o zic in modul in care o zic.

"Nu zici tu ca doar inculții merg la biserica. Alții o zic. Și destul de tare și de vehement."

Asta nu-i problema mea.

"Dacă tu crezi ca poate fi o legătură între droguri și crima organizata și biserica, te înșeli amarnic."

Pai biserica intr-un fel fura si exploateaza oamenii nesriutori si creduli, deci cam are legatura.