| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce se fac atatea biserici daca zeul iudeu e omniprezent? Automat e prezent oriunde si oricand, nu?

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Pentru ca statul din Romania se pricepe de minune sa consume banii aiurea. In loc sa se faca noi spitale si scoli, sau macar renovari la cele existente, Romania face biserici. Nu ca nu ar fi deja mai mult decat suficiente. Sa nu mai mentionam ca sunt din ce in ce mai putini oameni care se duc la biserici, dar astia tot construiesc mai multe, de parca ar fi un concurs sau ceva.

96 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru fllu07):

"De unde stii tu ca nu aude?"
lal dude, TU AI SPUS ca nu e in realitatea asta, TU AI SPUS ca nu e omniprezent, deci

de unde stii TU ca aude? si CUM face asta?!? tongue

| fllu07 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Bai mucosule, scoți limba la cine vrei tu, nu mie. Si daca tot esti tare în clanță, arata-mi si mie un am spus eu ca Dumnezeu nu este în realitatea asta. Asta îi alt tertip de-al tău. Imi sucesti cuvintele si le răstălmacesti, ca sa ai tu ce sa acuzi.
Mai mult m-ai acuzat că nu-ți raspund la întrebări, ca ocolesc subiectul. ti-am raspuns la toate. Dar tu esti exact cel care ocolește răspunsul, si nu-mi răspunzi la întrebările pe care ți le-am pus. Încă mai astept. Băi țâcă, înainte să arunci cu noroi in cineva, fii tu ce trebuie. Apoi mai discutăm.

| fllu07 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Tu nu te vezi ca numai tu pui întrebări? Iar la cele pe care ti le adresez eu, te faci ca ploua? Da explica tu de unde stii ca nu aude? Sau asa te gândești tu, si daca asa gândești asa si este.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cocoșel, esti si amnezic. Combinația fatală: infatuare maximă + ipocrizie + amnezie.
La intrebarea ta despre exodul 20, cu porunca sa nu ucizi, ai zis asa: citez mot a mot: "si ce zeu atotputernic moare pe cruce omorât de nișre (probabil niște) oameni "

Deci tu aveai o intrebare legata de trinitate. Si eu ți-am răspuns si am zic ca este o învățătură falsă, ilogică si ne biblică. Si tu, imi răspunzi la acel raspuns: "aici o ard cu tine". Deci implicit dai dreptate Bibliei, ca trinitatea este o învățătură falsă. Iar azi, ca nu mai aveai ce sa zici, cu ce rahat sa arunci. zici: ce zeu atotputernic moare pre cruce, în încercarea de a mă convinge pe mine ca Dumnezeu nu este Atotputernic.
Cumva tot pe mine ma acuzi ca susțin trinitatea, si astfel ai portiță de scăpare din discutie. Gen:
Du-te bă si lasă-mă cu zeul tau, atotputernic omorât de oameni. Dar tu stii, " si o arzi cu mine" ce cred eu despre trinitate. Deci întrebarea finală, pe care ti-o pun este: de ce ai ales să mă acuzi pe mine ca cred în trinitate de vreme ce cu puțin timp în urmă, o ardeai cu mine, si imi dădeai dreptate. Nu ca as avea ce face cu dreptatea de la tine. N-are nicio valoare. -1. Adică mai puțin decât nimic. Dar ai ales metoda asta de argumentare pentru că așa esti tu ipocrit: susții ce vrei si ce iti place după cum ai interesul, indiferent daca asta insemna sa iti schimbi parerea la 180⁰. Si culmea, tu vorbesti despre loialitate. loialitatea ta, este ca dreptul lui Dragnea de a ține conferințe, reportaje, si interviuri despre cinste, (prin videoconferință) în timp ce prin spatele lui trec pușcăriașii legați.

| fllu07 a răspuns (pentru fllu07):

Hai cocoșel. Încă te tăvalesti pe jos de râs. ce replici fumate. Dar de. "greu cu ei" iar zuzu1991, alta somitate expertă în religie si Dumnezeu, iti dă un mega răspuns demn de o somitate: "da, deh"
Vai de capul vostru. Coborâți-va din prun. Desteptilor.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru fllu07):

"acum 5 ore | fllu07 a răspuns:
Dumnezeu nu este omniprezent. Adică nu este prezent în tot toate. Nu exista nicio dovada biblică care să arate că Iehova Dumnezeu este omniprezent. Din contră: în toate relatările biblice despre el, toate viziunile despre el se spune că este într-un anumit loc. Isaia 6:1, 2 Si Apocalipsa 4:2, 3,8.

Iehova Dumnezeu locuiește în domeniul spiritual, care este distinct de creația fizică..."

nu iti tii minte propriile cuvinte denota senilitate, dupa care o dai pe paranoia "Asta îi alt tertip de-al tău", prefer mucos decat paranoic senil, dar ce sa ii faci, fiecare cu fetish-ul lui, asa ca hai sa il scarpin pe al tau

considerate bagat in seama... AMIN

(ca doar asta e fetish-ul tau, sa te bagi in seama) tonguetonguetonguetonguetonguetonguetonguetongue

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Bai baiatule, te-am intrebat unde am zis ca Dumnezeu nu e în realitatea asta. Asta să îmi arăți, nu sa imi dai copy/paste la un răspuns al meu. Tu ai zis, ca eu am spus ca Dumnezeu nu face parte din realitatea asta. UNDE AM ZIS EU ASTA? Fraza asta cu realitatea. Deci Cum e cu senilitatea? Ce te întreb eu, si ce răspunzi tu. Cat costă roșiile? Tu raspunzi: plouă la Satu Mare.
În plus ai de răspuns la intrebarea: de unde stii ca Dumnezeu nu aude? Sau iar te faci ca ploua? Ce sa zic, m-ai băgat tu în seamă. Mare brânză un kil de caș. Deci răspunde. Punctual dacă poți. Dacă nu lovește pe lângă. Atat poti. A. Si sa rastalmacesti cuvintele altcuiva.

| fllu07 a răspuns:

Cand ți-am zis ca te tragi pe c*r nu m-ai crezut. Uite încă o dovada: iti arat ca esti un ipocrit, si ca susții lucruri care se bat cap in cap doar ca să ai tu dreptate, si cand te pun in fața faptului împlinit pui fesele jos si te tragi pe ele. răspunsul la întrebarea mea, tot ce poti tu, este: "cocoșel?"
Si hop iar ai schimbat subiectul ca ai gasit tu nu stiu ce carte.
Zi mă. De ce esti ipocrit?
Acu intreaba-ma ca o fecioară virgină: vai, dar cum sunt eu ipocrit?

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru fllu07):

Senilitate, senilitate, FOREVAH AND EVAH, ca e asa de cccccccooooool
mai dau odata paste, poate de data asta citesti, din propriul tau citat:

"Isaia 6:1, 2 Si Apocalipsa 4:2, 3,8.

Iehova Dumnezeu locuiește în domeniul spiritual, care este distinct de creația fizică..."

deci, ia-o incet nenea, la varsta ta nu trebuie sa te agiti prea rau, ca nu mai esti tanar! tongue

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce sa ti arăt mai? Tu crezi ca eu am timp de pierdut cu un ipocrit infatuat senil? Cauta si cotraargumentează. Arata'mi ca mint, ca tu nu ai spus ca "o arzi cu mine în chestiunea trinității" te provoc. De o oră iti explic, ca esti un ipocrit, anticipez si răspunsul tău, (faza cu virgina) si exact asa se întâmplă: arata'mi unde. Nu te mai faci bine. Iti zic eu.

| fllu07 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Unde apare expresia: Dumnezeu nu este în realitatea asta?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru fllu07):

Eu sunt ipocrit... wow, acum imi confirmi ca esti senil, auzi, iti arat negru pe alb unde ai scris ca D-zeu nu e in realitatea asta
ASA CA
in loc sa ti-o asumi, acum o dai pe trinitate, provocare, alte balarii despre care nu era vorba DELOC

in plus, ipocrit? nu eu ignor evidentul
infatuat... REALLY?!? cauta pe dexonline ce inseamna cuvantul
inca o dovada absoluta ca senilitatea e mai buna decat toate tongue

deci, ti-a dat voia asistenta de la casa de batrani, sa te joci pe internet si sa faci hipertensiune?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru fllu07):

"Iehova Dumnezeu locuiește în domeniul spiritual, care este distinct de creația fizică"

bunicule, vrei sa iti caut pe dexonline fiecare cuvant?

| fllu07 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Cocoșel, eu nu te întreb ce ai dedus tu din spusele mele. Ci iti cer sa imi arăți unde am spus eu ca "Dumnezeu nu face parte din realitatea asta". Unde am scris eu fraza asta cu realitatea. Nu ma interesează ce deduci tu din spusele mele, ca oricum e o beznă în capul tau. ca în vacă.
PS: vrei să pari deștept scriind în engleză? Esti varză. Nici macar nu stii sa scrii. Stiu, o sa te scuzi: autocorectorul. Ai zis ca tu nu îl negi pe Dumnezeu. De unde stii ca nu aude? Tu asta susții.
Senilule, mai dă odată copy paste la răspunsul meu.
Te provoc. N-ai ambiție.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru fllu07):

Ce am "dedus", bunicule, nu e chestie de deductie, e cheste de intelegere simpla: "locuieste in lume spirituala, departe de lumea fizica"

daca tu intelegi, pretinzi sau te prefaci ca are alt inteles, atunci e problema ta, nu a mea

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da rolling on the floor

| fllu07 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Stai puțin. Tu îmi arăți că eu am scris ca Dumnezeu nu este omniprezent. Si dupa ce ai citit fraza asta tu, în creierașul tău atrofiat, ai dedus că eu am spus ca Dumnezeu nu face parte din realitatea asta. Pe mine nu mă interesează ce ai dedus tu. Ma interesează dacă poți să îmi arăți unde am spus eu ca Dumnezeu nu face parte din realitatea asta. Exact cuvintele asta. Astea: DUMNEZEU NU FACE PARTE DIN REALITATEA ASTA. Nu ma interesează ce deduci tu, din ceea ce scriu eu. Si da, dacă vrei, iti repet: Dumnezeu nu este omniprezent, adică nu este si in Australia, si în Romania, si pe o pășune. Nu. El are un loc stabil unde locuiește, în ceruri. De acolo vede tot, de acolo aude tot. Asta spune Biblia, asta spun si eu. În plus este dovedit că e asa, deoarece biblia spune că "fiii lui Dumnezeu s-au înfățișat înaintea sa.
Dacă Dumnezeu era omniprezent, adică peste tot prin ceruri, nu mai trebuia sa meargă înaintea lui. Nu?
Dar insist, arata'mi unde am spus eu ca Dumnezeu nu face parte din realitatea asta?
Si la faza cu trinitatea, chiar nu e treaba ta, nu vorbeam cu tine. Sau nu mai aveai muniție? Si ce-ai zis: stai ca fac un ghiveci, plin cu acuzații false, tot dau copy/paste la un comentariu, el imi cere altceva, da nu-i bai, bag si un pic de trinitate, îl amestec cu 2 sau 3 cuvinte in engleza, si îl arunc în el.
Esti varză.

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru fllu07):

Stai sa inteleg, deci fiecare lucru pe care il spui trebuie sa ignor intelesul evident si sa o iau"pe invers"
inteleg... esti tare... bunicule, acum ia-ti medicamentele

| cristi202 a răspuns (pentru Mayhem666):

"sunt din ce in ce mai putini oameni care se duc la biserici" Chiar asa? Se vede ca nu mergi la biserica. Eu am mers la multe biserici, e adevărat, in afara slujbelor erau aproape goale, dar la slujbe erau cele mai multe pline ochi. Dacă tu ai întrat vreodată într-o biserica și era goala ca nu era slujba, nu înseamnă că e goala tot timpul și ca oamenii nu merg la biserica.
Hai, întra în biserica duminica dimineața cand e slujba, și atunci vei vedea cit de "putini" sunt cei ce o frecventează.

| Mayhem666 a răspuns (pentru cristi202):

"Dacă tu ai întrat vreodată într-o biserica și era goala ca nu era slujba, nu înseamnă că e goala tot timpul și ca oamenii nu merg la biserica."

Arata-mi tu paragraful in care am mentionat ca sunt goale, chiar as vrea sa il vad, ca eu nu imi amintesc ca as fi spus asa ceva. Am spus ca sunt din ce in ce mai putini oameni care se duc la biserica, dar nu am spus niciodata ca sunt goale.

"Hai, întra în biserica duminica dimineața cand e slujba, și atunci vei vedea cit de "putini" sunt cei ce o frecventează."

Nu multumesc, am lucruri mai importante de facut, cum ar fi sa dorm, decat sa ma duc la biserica duminica dimineata ca sa ascult un popa care prosteste oamenii.
P.S. Ai scris gresit, "cit" se scrie "cat" cu "a", nu cu "i". Da, nu am folosit diacritice, vreo problema?

Si inca ceva, cand am spus ca sunt din ce in ce mai putini oameni, ma refeream la tineret. Babele nu se pun ca alea practic "locuiesc" in biserica. Din ce in ce mai putini tineri se duc la biserica. Babele se duc de decenii, si o vor face in continuare pana isi vor da ultima suflare.

Si daca vrei sa vi si sa comentezi iar, vezi sa nu spui ca ai foat la biserica si ca sunt tineri acolo, ca nu am spus ca tinerii nu se duc, am spus ca din ce in ce mai putini tineri se duc, asa ca ai grija ce spui ca eu analizez propozitia cuvant cu cuvant si imi dau seama cand e ceva in neregula cu ea si imi dau seama cand cineva vrea sa "imi puna cuvinte in gura".

| cristi202 a răspuns (pentru Mayhem666):

Pai dacă spui ca sunt din ce în ce mai putini care merg, nu da de înțeles ca sunt goale bisericile? Din ce în ce mai puțin înseamnă că la un moment dat va nu va fi nimeni sa meargă, și putini înseamnă că sunt doar citiva pe care ii vei găsi în biserica. Oricum, o spui în contextul ca bisericile sunt pe degeaba, deci dai de înțeles ca sunt autor de putini cei ce merg incit sunt goale, altfel nu ar exista pe degeaba. Nu e asa, nu sunt putini cei care merg, le vei găsi pline la slujbe, și nu doar cu oamenii simpli. Pe marele neurochirurg Leon Danaila îl vei găsi duminica la biserica. Și pot sa mai aduc cazuri de oamenii mari care o fac. Ai grija, dincolo de ce scrii literal, poți da de înțeles și alte lucruri.
Am zis sa mergi nu pentru a participa la slujba, ci ca să vezi cu ochii tai citi merg la biserica. Vei înțelege asa ca ai greșit cu afirmația ta.
Scrierea cu "î" din "i" nu e considerata greșită. Dar, e adevărat, cel mai corect e cu "î" din "a"