| StrongHeart a întrebat:

De ce se imbolnavesc oamenii? Am avut persoane dragi cu credinta in Dumnezeu si care au sacrificat enorm pentru ceilalti si tot s-au imbolnavit.Cum sa nu cad in deznadejde cand m-am rugat enorm ca cineva sa traiasca cand era cancerul deja in stadiu avansat si m-am plimbat numai prin spitale si nimic? A trebuit sa plateasca pentru pacatele ei sau de ce a trebuit sa sufere?

26 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Uneori suferim pentru ca am gresit. Nu are rost sa dam vina pe Dumnezeu ca am facut cancer la plamini cand am fumat toata viata. Alteori, Dumnezeu ingaduie suferinta pentru a forma caractere. Cei mai frumosi oameni ce i-am intilnit in viata au si suferit mult.
Credem ca daca credem in Dumnezeu vom scapa de necazuri, ca ne va proteja. Ca nu ar trebui sa mai suferim. Dar nu e asa. Isus a spus ca vom avea necazuri, dar sa indraznim, ca vom birui ca si El.
Si pentru mine a fost un soc cand am ajuns, credincios fiind, in pragul snuciderii din cauza durerilor. Uneori Dumnezeu te lasa, dar cu un scop. Nu as vrea sa mai trec prin ce am trecut, dar a fost cea mai buna perioada din viata mea. Poate suna ciudat, dar ce a urmat apoi, datorita acelui necaz, a facut sa inteleg ca a meritat.
Nu stim de ce suferim. Dumnezeu stie, si, orice ar fi, pana la urma, ori in aceasta viata, ori in cealalta, totul se va transforma in bine.

| StrongHeart explică (pentru cristi202):

Bunica nu a fumat niciodata, muncea non stop.A ramas tanara vaduva si a incercat sa isi asume ambele roluri si de tata si de mama.
Inteleg cam ce vrei sa zici.
Am suferit multi, noi, romanii, pacat ca nu ne stim istoria.Strabunicu meu a murit in lagar, oameni care au murit cu credinta si sufletul curat se uita in timp, pacat.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

Exista in toate religiile persoane care ar putea sa jure ca spiridusul lor le-a lins ouale si s-au simtit apoi minunat. Crestinismul nu e o exceptie.

| cristi202 a răspuns (pentru StrongHeart):

A muncit nonstop. Uneori si munca te imbolnaveste, mai ales cand e prea multa. La japonezi se si moare din cauza muncii. Dar, cand nu ai de ales, cum probabil nu a avut nici bunica ta de ales, nu ai ce face.

| RAY a răspuns:

Pentru un mar ca asa are chef dumnezeu,sunt intr-un loc mai bun acum si vrajeli de asta, ca satana desi asta ia luat familia lui iov cu acordul lui Dumnezeu, nu ai ce discuta ce crestini ei vor sa creadă atat, da te minta mereu si sa iti imprimeze gandirea im alti, au viziuni, vb in limbi ce sa vb cu ei, ei in subconștientul lor ca sunt basme de asta de mint mereu si mint si pe alti

| StrongHeart explică (pentru RAY):

Nu crezi ca ei cauta acceptarea sinelui? Eu sunt crestin si asta caut, atata ura in jur si frica, cum poti trai cu astea daca nu crezi in ceva mai presus de tine?

| RAY a răspuns (pentru StrongHeart):

Se lupta non stop cu partea rationala

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca asa a trebuit sa fie sad

| CostinAlamariu a răspuns:

Îmbolnavirea nu este o pedeapsa si nici sanatatea nu este o recompensa de la Dumnezeu. Oamenii trebuie sa bage bine asta la cap. Boala exista în lume ca rezultat al caderii lui Adam.
Pentru toate întrebarile astea de genul de ce exista boala sau suferinta cititi primele 3 pagini din Biblie!
Omul a cazut si odata cu el întreg universul. Odata cu caderea omului din Eden întreaga natura s-a intors impotriva umanitatii, a intregii umanitati, indiferent de credinciosi sau necredinciosi, buni sau rai. Aceasta cadere a facut ca boala si intr-un final moartea trupeasca sa ne vizeze indiscriminatoriu pe toti, indiferent de cat de buni sau rai suntem.

"A trebuit sa plateasca pentru pacatele ei"

Dumnezeu nu ne pune sa platim pentru pacatele nimanui, nici ale noastre. Oricum sa platim pentru pacatele noastre este imposibil. E ca si cum un simplu individ ar avea o datorie de triliarde de euro. E imposibil sa rascumperi tot raul pe care tu și orice persoana îl creaza in lume. Gandeste-te doar la toate cuvintele fara rost pe care le spune un om. Zici o injuratura de fata cu un prieten si atunci el psiholigic o sa se simta mult mai confortabil sa injure daca si-a auzit si prietenul. Asta pentru ca o buna parte din comportamentul nostru e incurajat de ceilalti oameni din societate. Si apoi gandeste-te ca prietenul tau o sa injure cu alte persoane de fata si tot asa pacatul tau calatoreste de la persoana la persoana si chiar multi ani in timp, poate chiar si dupa ce mori.
A nu se intelege ca injuratul e cine stie ce pacat grav, ideea este ca pacatul tau nu e izolat la tine. Il transmiti si altora, faci rau si altor oameni cu el.

Iar in ceea ce priveste acea persoana pentru care te-ai rugat, nu fi deznadajduit. In ultima instanta Dumnezeu stie cel mai bine pentru fiecare. Stiu ca e foarte greu sa pierzi o persoana draga, dar gandeste-te ca sufletul acelei persoane e in mainile lui Dumnezeu, iar El iubeste acea persoana mai mult decat vei putea tu vreodata sa iubesti.
Uneori se intampla lucruri in viata noastra dureroase care par extrem de nedrepte. Si chiar sunt nedrepte fiindca sunt rezultatul pacatului. Dumnezeu n-a vrut sa murim, nici sa suferim de cancer, dar pacatul care inseamna departarea de la Dumnezeu a facut aceste lucruri nedrepte posibile. Sper ca dupa aceasta perioada de tristete sa-ti recapeti nadejdea. Doamne ajuta!

| StrongHeart explică (pentru CostinAlamariu):

NU sunt nadajduit doar ca eu simt ca acea persoana a oferit totul.Mai avea cateva luni de trait si spunea,"Off,de as mai trai cateva luni sa mai apuce nepotii pensia measadeu sunt nepotul ei). Persoana asta trecea prin chinuri groaznice la acel moment, dar ca noi sa fim bine, ar mai fi vrut sa traiasca.
NU inteleg de ce a plecat, nu inteleg pur si simplu, a reusit ca mama singura sa creasca 2 copii, sa infrunte multe greutati, eu am multe amintiri in care stiu ca ajuta oameni desi sunt mic, relativ fata de cat si nu am inteles de ce a plecat.Asta este m-am obisnuit cu gandul, desi nu inteleg

| LoveSleep a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Mereu cand cred ca nu se poate sa citesc ceva mai stupid la categoria asta, apare unul din ăsta.

Daca Dumnezeu e prea smecher sa se bage in lucruri marunte ca si sanatatea sau boala, cum ramane cu "cere si ti se va da"? Sau e prea egoist sa te rogi sa nu moara mă-ta de cancer?

Da, mor de cancer si se duc in rai.
O sa fac si eu 20 de copii si-o sa-i ucid pe toti. Ca sa nu se mai chinuie ei sa ii sufle in fund lui Dumnezeu, ii trimit direct la clasa 1 in rai.
Si pe mine ma trimite Dumnezeu in rai de asemenea, ca mi-am sacrificat viata de apoi pentru altii. Joac-o p'asta.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LoveSleep):

Cere si ti se va da nu este o formula magica de genul abracadabra si gata se întampla orice vrei tu. Exista limite ce depind de multe alte chestii. Mai exista si responsabilitatea de pe urma actiunilor tale. Daca spre exemplu eu fumez toata viata si la 60 de ani fac cancer la plamani nu pot sa ma rog cu nesimtire lui Dumnezeu sa ma scape de consecintele proprilor mele fapte. Trebuie sa intelegem lucrurile astea. Dumnezeu nu e lampa noastra magica sa ne indeplineasca orice dorinta. Si de multe ori Dumnezeu permite o boala spre binele nostru. Uneori inima noastra e atat de împietrita incat doar o boala ne-ar putea readuce pe drumul cel bun. A nu se intelege ca Dumnezeu te pedepseste, boala vine la tine ca urmare a pacatelor tale.
Si daca ucizi copiii nu ajungi sub nicio forma in rai, spre dezamagirea ta. Viata unui om poate fi data sau luata doar de Dumnezeu. Sa ucizi un om este o rebeliune obraznica impotriva lui Dumnezeu iar copiii pe care îi ucizi, desi vor ajunge în rai, vor plange sa li se faca dreptate pentru viata pe care nu au apucat s-o traiasca. Si Doamne fereste sa se planga cuiva sa i se faca dreptate împotriva ta...
Nu exista sa-ti "sacrifici viata de apoi". Exista doar ascultare sau rebeliune impotriva lui Dumnezeu si a propriei tale firi, iar prin rebeliune nu vei obtine nimic bun, crede-mă. Dumnezeu ne iubeste pe fiecare, incredibil de mult si face tot posibilul ca fiecare sa fim salvati. Crede-ma ca toti o ducem mult mai bine decat meritam. Toti.
Daca s-ar face cu adevarat dreptare ar fi jale. Nu doar tu, ci toata lumea ar suferi teribil. Dumnezeu e atat de iubitor ca e nedrept.

| LoveSleep a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu e o formula magica? Serios? Ce aiurea. Pai data viitoare sa fie mai specifici astia cand scriu in biblie. Pentru mine "cere si ti se va da" inseamna fix ce citesti "cere si ti se va da". Nu scrie in paranteza "dar vezi ca avere nu iti dau, sanatate nu, femei nu".

A ucide e o crima. Cum ramane cu oamenii care au fost crescuti de mici cu ideea ca ei trebuie sa se arunce in aer pentru Allah? Se duc in iad sau nu? Ce vina au ei ca au fost crescuti in felul acesta?
Ce vina au copiii abuzati de parinti care devin criminali fara voia lor? Sau tu inca crezi ca in toate cazurile a ucide e o alegere? Nu pentru toti. Cu aia ce se intampla?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LoveSleep):

Din cate stiu eu Biblia e ceva mai mult decat "cere si ti se va da". Si din cate stiu eu nu trebuie sa scoatem din context propozitii. Sa scoti ceva din context e cel mai stupid lucru pe care il poti face.
Nimeni nu devine criminal fara voia lui. Asta e o prostie complet paralela cu stiinta.
Dumnezeu stie foarte bine cine ce si de ce a facut. Noi nu stim. Degeaba ma intrebi pe mine "cu aia ce se va intampla?". Dumnezeu stie ce se va intampla. Vom vedea la judecata finala.

| marinaru777 a răspuns:

Destinul omului difera vezi filmul Sfantul rus cu Otroc, la multi Dumnezeu le-a curmat suferinta si cred ca sunt in Rai, e mai bine pe Pamant bolnav sau in Rai? Am un unchi care era la pat de 1 an a murit pe 13 acum cateva zile.

| StrongHeart explică (pentru marinaru777):

Am un unchi care trebuia sa fie mort de mult(asa au zis doctorii, i-au dat cateva zile) am spus toti din familie rugaciuni si e bine sanatos dupa 1 an de atunci

| marinaru777 a răspuns (pentru StrongHeart):

Si parintele Arsenie Boca a zis ca ar avea posibilitatea sa mai traiasca 9 sau 10 ani parca dar misiunea o indeplinise si a ales sa moara, Dumnezeu raspunde la rugaciuni dar omul are o gandire diferita, de multe ori ne inselam.

| StrongHeart explică (pentru marinaru777):

Sau ma mai gandesc la Rasputin care a facut greseli chiar mai mari decat pacatosii de rand si totusi avea puterea de a vindeca,adica foarte multi sustin asta.
Si pe mine ma surprinde cum lucreaza Dumnezeu,cateodata imi spun,de exemplu persoane care nu apreciaza ce au,imi spun ca poate alta persoana ar merita sa traiasca in locul ei sau ceva de genul dar apoi imi aduc aminte ca nu e treaba mea asta, nu decid eu vietile altora cum se desfasoara, suntem supusi sortii, nu avem ce face, decat sa ne rugam sa avem o viata frumoasa si la sfarsit sa fim multumiti

| Ineys a răspuns (pentru marinaru777):

E mai bine pe pamant sanatos.

| catalynx a răspuns:

Asta inseamna ca Dumnezeul vostru va ia de fraieri si putin ii pasa lui de voi, pentru unii e muma pentru altii e ciumea. Cand o sa intelegeti ca multe lucruri din blibie sunt doar de fatada. Va faceti rau ca credeti intr-un dumnezeu absurd, care-si bate joc de voi. Credinta poate exista si fara religie, credinta nu poate fi reglementata de dnimic, nici macar de blibie

| StrongHeart explică (pentru catalynx):

Eu nu imi fac rau,adica mai rau decat am fost nu se poate,deci Dumnezeu este totul absolut,nu il vad ca pe un judecator ci ca pe un prieten, decat sa ma rog la oameni ca altii, ma rog la Bunul Dumnezeu care mereu m-a ajutat si Maica Domnului si Sfintii, ingerii, m-au scos din multe belele.

| StrongHeart explică (pentru catalynx):

Hei,e decizia mea daca vreau sa cred in Dumnezeu.Nu decizi tu daca imi face rau sau bine.

| catalynx a răspuns (pentru StrongHeart):

Eu ti-am argumentat, nu ti-am impus, rau iti face, dar nu constientizezi, esti manipulat

| catalynx a răspuns (pentru StrongHeart):

Lui Dumnezeu nu-i place sa aiba prieteni si oricum nici nu prea respecta o prietenie asa ca. Uite ca pentru unii e muma pentru altii e ciuma, o sa vezi si tu realitatea candva

| StrongHeart explică (pentru catalynx):

Crezi ce vrei.