| Adrianetc a întrebat:

De ce spuneti ca Dumnezeu nu exista daca nu l-ati cautat? Daca nu incercati sa-l gasiti, sa-L simtiti, sa aveti o legatura stransa? Vine perioada Craciunului, care inseamna nasterea Domnului Isus, si totusi voi sarbatoriti chiar daca nu credeti ca exista o putere divina care controleaza toate lucrurile " Mă veţi căuta, şi Mă veţi găsi, dacă Mă veţi căuta cu toată inima." asta spune Domnu. Aveti macar pentru cateva minute credinta si sunt sigur ca veti avea o experienta unica.Isus spune ca daca avem o credinta cat un bob de mustar putem muta munti. Spuneti ca nu exista Dumenezeu, si totusi stati indiferenti, lejeri de parca ati aflat asa zisul "adevar" din nimic, din teorii inapte " trebuie sa-l vad ca sa stiu ". Sunt unde electromagnetice invizibile nepercepute de om, sunete de joasa si inalta frecventa care nu pot fi auzite de om. Va rog, nu va chem la un cult, va chem spre cuvantul lui Dumnezeu care este Biblia. Va chem sa va impacati cu El. Va iubeste si vrea sa fiti cu El in Rai.De ce, macar in perioada aceasta, nu incercati sa-L cautati? Eu nu-L vad, dar stiu ca este cu mine cand ma rog. Credeti ca dupa viata asta, frumoasa sau mai putin frumoasa, o sa dispareti? Exista o judecata, si nu mai este mult timp. Biblia este insuflata de Duhul Sfant. Tot ce este acolo este adevarat, nu ce ati auzit, traditii idioate si inventate de "batrani". Va multumesc!

28 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

De ce spui că nu există inorogi dacă nici macar nu ai fost în pădure să-i cauţi?

| Adrianetc explică (pentru Woodenpints91):

Tu iti bati joc de mine. si nu e prea frumos

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Adrianetc):

Da, îmi bat joc de tine. Nu-i frumos, dar pe mine mă amuză. E destul de haios să-ţi baţi joc de cei care încă mai cred în zeităţi şi alte căcaturi de genul.

| Adrianetc explică (pentru Woodenpints91):

Bine ateule, acum, degeaba ti-as aduce eu argumente pentru ca ti-ai inchis mintea si mai ales inima. Dar o sa vina vremea cand o sa aflam cu totii adevarul. Eu il stiu, nu ca asa mi-a spus mama, nu ca mi-a zis ca asa e bine. Zic din cuvantul Lui, si El spune ca va fi o judecata si vei si tu acolo dand socoteala pentru lucrurile pe care le-ai spus, si le-am spus. Nu e nevoie sa-mi raspunzi. Salut

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Adrianetc):

Vii să dăm foc unei biserici?

| Zenicide a răspuns:

Salut. Eu cred ca uiti ca multi dintre cei care nu cred au fost religiosi inainte. Nu stiu ce intelegi tu prin legatura stransa, dar tin sa te remintesc ca esti intr-o "legatura stransa" cu un personaj dintr-o carte care a fost scrisa de oameni. Probabil de asta divinitatea biblica e atat de umana si are multe caracteristici umane.

Isus daca a existat nu s-a nascut pe 12/25, ce sarbatoresti tu este o sarbatoare pagana care mult predateaza sarbatorile crestine, este vorba de solstitiul de iarna. Liderii crestinitatii de atunci au ales aceasta data pentru ca tot pe 12/25 era asa numitul festival "Yule" al paganilor care a durat 12 zile, si se daruiau crengi/pomi, astfel a fost mai usor sa converteasca paganii in crestinism deoarece aveau aceleasi rituale.

Cat despre "viata asta frumoasa" - tin sa te reamintesc ca nu e asa frumoasa pentru toti, mai ales pentru cei care mor de foame si au 35 de kg la 20 de ani. Apoi daca nu ai existat inainte sa te nasti de ce ai exista prin alta forma dupa ce mori?

| Zazu a răspuns:

Adevarul e ca mayasii sunt pe drum, precum regii magi, trebuie sa ajunga cam pana pe 21.Macar sfarsitul lumii, prezis de catre mayasi, are in spate o intreaga civilizatie carismatica.

| Adrianetc explică (pentru Zazu):

O intreaga civilizatie demonica, in care sacrificau oameni pentru "zei" si mureau intoxicati cu apa din cauza cadavrelor. Dupa ei, nu trebuie sa ajunga, sunt siguri ca o sa ajunga, dar. daca vrei iti dau numarul meu de tel. si te sun cu 1 min inainte de 21, dupa aia iti zic :"farsa de 1 aprilie".

| Thunderstruck a răspuns:

Sper ca esti troll.

| Silyca a răspuns:

,,Tu poti muta munti"?

| 4b a răspuns:

Multi chemati, putini alesi... oare de ce?!
Cum intreba si Mihai25, e trist frate sa-ti impui o anumita perioada in care sa fii ok, si in restul' vietii, sa-ti bati joc de ea.
El vrea ca toti sa avem parte de fericire, da' nu toti o vor; ce-i de facut? iubire cu forta nu mere...
Sanatatewinking

| RAY a răspuns:

De ce spuneti ca zeus nu exista daca nu l-ati cautat?

Daca nu incercati sa-l gasiti, sa-L simtiti, sa aveti o legatura stransa? Vine perioada Craciunului =sarbatoare pagana care inseamna sfarsitul anului agricol si inceputul altuia nou, care inseamna nasterea Domnului Isus =total gresit este o sarbatoare pagana care nu are nici o legatura cu crestinismul, si totusi voi sarbatoriti =nu sarbatorim craciunul facem ce fac majoritatea crestinilor bem, mancam chiar daca nu credeti ca exista o putere divina care controleaza toate lucrurile "=dovedeste ca exista Mă veţi căuta, şi Mă veţi găsi, dacă Mă veţi căuta cu toată inima." asta spune Domnu.=copie mitologica horus Aveti macar pentru cateva minute credinta si sunt sigur ca veti avea o experienta unica.Isus =horus spune ca daca avem o credinta cat un bob de mustar putem muta munti.=demonstreaza tu ca muti evrestul nefacand nimic si te vom crede apropo munti se misca si fara credinta ta Spuneti ca nu exista Dumenezeu=si tu spui la fel despre atatia zeii si totusi stai indiferent, lejeri de parca ati aflat asa zisul "adevar" din nimic, din teorii inapte " trebuie sa-l vad ca sa stiu ". Sunt unde electromagnetice invizibile nepercepute de om, sunete de joasa si inalta frecventa care nu pot fi auzite de om. Va rog, nu va chem la un cult, va chem spre cuvantul lui Dumnezeu care este Biblia=copie mitologie egipteana, sumeriana, greaca Va chem sa va impacati cu El. Va iubeste si vrea sa fiti cu El in Rai=de aia ne trimite in iadul vesnic.De ce, macar in perioada aceasta, nu incercati sa-L cautati? Eu nu-L vad, dar stiu ca este cu mine cand ma rog. Credeti ca dupa viata asta, frumoasa sau mai putin frumoasa, o sa dispareti? Exista o judecat =dovedeste ca exista, si nu mai este mult timp. Biblia este insuflata de Duhul Sfant=gresit e scrisa de oamenii. Tot ce este acolo este adevarat, nu ce ati auzit, traditii idioate si inventate de "batrani". Va multumesc!

| dragos9234 a răspuns:

STii tu ca nu l-am cautat eu pe dumnezeu?
Cine ti-a spus ca de craciun s-a nascut Isus?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Craciunul are legatura cu crestinismul la fel cum Rama Navami are legatura cu islamismul. Craciunul e o sarbatoare pagana imbracata in haine crestine.

Sunt multe chestii care nu pot fi "auzite", "vazute", "atinse" de om fara sa foloseasca diverse instrumente. Totusi, daca bagam stiinta si diverse aparate in ecuatie, acele chestii pot fi observate/testate.

"Exista o judecata, si nu mai este mult timp"... de unde stii? Parca doar zeul tau stie asta. Observ ca tu esti destul de sigur si iti permiti sa faci asemenea afirmatii. Esti cumva zeul crestin?

"craciunul, care inseamna nasterea domnului isus"... GRESIT.

| Adrianetc explică (pentru anonim_4396):

Nu este zeul meu, Este Dumnezeu, Dumnezeu care iti da libertatea sa zici aceste lucruri urate si triste. Stiu ca exista o judecata, pentru ca Domnul Isus spune asta. Dar crede-ma, o sa aflam cu totii adevarul intr-un moment. Eu as vrea sa-ti impartasesc frumusetea si bucurea Lui. Nebun, schizofrenic nu sunt.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adrianetc):

Poti sa dovedesti ca acel personaj este real? Cu ce este el mai real decat dragonul invizibil de la mine din camera?

* daca dovezile pe care le prezinti nu sunt suficient de bune, nu o sa ma obosesc sa-ti raspund comentariului. M-am saturat sa aud aceleasi dovezi/argumente penibile si m-am saturat sa tot explic de ce nu sunt valide. Cine stie, poate tu o sa aduci ceva nou si interesant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presupun ca a vorbit Dumnezeu prin tine laughing

| tavadaresti a răspuns:

Degeaba Ma cinstesc ei, dand invataturi care nu sunt decat niste porunci omenesti." (Marc.7:7)

''De ce spuneti ca Dumnezeu nu exista daca nu l-ati cautat? Daca nu incercati sa-l gasiti, sa-L simtiti, sa aveti o legatura stransa? Vine perioada Craciunului, care inseamna nasterea Domnului Isus, ''=>>Gasesti tu in Biblie ca Iisus s-a nascut Pe 25 decembrie, cu o asa dovada de crestin vii tu?=>>minciuna are picioare scurte...
Toate aceste lucruri, care pier odata cu intrebuintarea lor si sunt intemeiate pe porunci si invataturi omenesti, (Col.2:22)

| Adrianetc explică (pentru tavadaresti):

Am zis eu ca Isus s-a nascut pe 25 Dec? m-am referit la faptul ca, daca tot este perioada "faptelor bune" si daca tot este legat de crestinism, sa se impace cu Isus.Dar vad ca tu nu citesti bine.

| M25M a răspuns (pentru Adrianetc):

De ce este aceasta perioada, "perioada faptelor bune"? De ce nu ar fi orice perioada? Chiar avem nevoie de o perioada anume care sa impuna savarsirea faptelor bune? Nu crezi ca e cam trist?

| tavadaresti a răspuns (pentru Adrianetc):

''Vine perioada Craciunului, care inseamna nasterea Domnului Isus, ''

Dar unde gasesti tu ca s-a nascut Iisus de Craciun, la sfarsit de an.
Adu argument biblic

| Adrianetc explică (pentru tavadaresti):

Nu zice cand s-a nascut Isus, asta inseamna ca nu ar trebui sasrbatorit deloc?

| tavadaresti a răspuns (pentru Adrianetc):

Asta inseamna ca ar trebui sarbatorit?

| dragos9234 a răspuns (pentru Adrianetc):

''Vine perioada Craciunului, care inseamna nasterea Domnului Isus, ''
Eu vad ca tu nu prea stii ce zici.

| Adrianetc explică (pentru tavadaresti):

Crezi in Dumnezeu si il iubesti pe Mesia? si totusi nu sarbatoresti ziua in care s-a intrupat? interesant.

| tavadaresti a răspuns (pentru Adrianetc):

La fel de interesant si felu cum intelegi tu. Dar nu ai nici un argument biblic.

| ciprianjurje a răspuns:

Dece va legati de chestii marunte din ceea ce a scris el si nu vreti sa vedeti si sa ascultati mesajul lui? Eu unul vreau sa te velicit pentru mesajul tau si pentru incercarea de a ii trezii pe pacatosii care asculta de satana nu de Dumnezeu. Ma bucur ca mai sunt si oameni ca tine. Respect!