| xerxes1 a întrebat:

De ce statuia profetului Moise de Michelangelo e reprezentată cu nişte coarne de diavol?
Se stie ca Michelangelo s-a numarat printre putinii privilegiati care aveau liber acces in biblioteca Vaticanului.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana acum, nici nu am bagat de seama ca alea ar fi coarne, eu credeam ca-s bucle.
Sa-i fi pus Sefora coarne?

2 răspunsuri:
| VelaJohnny a răspuns:

Si Vaticanul il descrie pe Moise drept un diavol intrupat, sau nu m-am prins? Nu vad legatura intre accesul lui la biblioteca si reprezentarea lui Moise. Traditiile din popor zic ca demonii au coarne si coada, dar ideile astea nu se regasesc in Biblie.

| xerxes1 explică (pentru VelaJohnny):

Nu te-ai prins.
Crezi ca intamplator te-au pacalit cei din secta Martorilor lui Jehovel sa fii de-al lor?