| Superior a întrebat:

De ce sunt asa multe lucruri pacat si ajungi in iad pentru ele? Am vazut marturia cuiva care a vazut iadul si raiul si am dedus :
-E pacat ca femeile sa poarte haine cu fusta scurta,si care se muleaza pe corp si la barbati e pacat sa poarte pantaloni scurti sau tricouri cu maneca scurta. Si din ce am inteles,ca si femeile cu parul dezlegat fac un pagat daca nu e acoperit tot,de un fular cum poarta bunicile.
-Pentru furt intri in iad etern,ti se zdrobesc maninile, se regenereaza si tot asa.
-Pentru blestemat, jurat si injurat intri in iad.
-Pentru curvit (actrite p0rn0),le intrau viermi in fund,gura,si toate gaurile disponibile.
-Pentru femeile care au avortat/avortau le intra un sarpe in fund,gura si nastea serpi mai mici.
Si diferite lucruri oribile...
Totusi,esti dus in iad la chinuri oribile pentru ca ai purat tricou cu mancei scurte sau ai furat ceva iar Hitler chinuia oamenii in lagare doar pentru. propria lor existenta... Dumnezeu e ca tatal nostru,corect? Chiar daca nu-i place ce facem noi,tot o face doar ca noua ni se pare distractiv. De exemplu parintilor nu le place sa dea bani pe telefoane scumpe,sau chestii de genul dar o fac ca copilul sa fie bine si multumit. Cam asa ar trebui sa fie si in cazul de fata. Parintilor nu le place ca copii se joaca jocuri la PC,dar ii lasa sa fie multumiti. Acum nu zic sa exageram sa intram in rai chiar daca omoram planeta sau chestii de genul,dar totusi,iad infernal pentru. ca jucam jocuri pe PC, sau facem o **** sau nu stiu ce? Sa-mi dea ingerasul meu o palma tare in somn daca gandesc ceva gresit, dar asta e intrebarea mea pana la urma. Ce credeti? Exista si posibilitatea ca crestinismul sa exagereze sa bage oamenii in sperieti ca sa nu mai fure sau chestii de genul?

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

Tîlharul care era alături de Iisus pe cruce, a făcut toată viața păcate,tâlhării, ucideri, nu știm exact că doar el a spus că-și merită soarta și totuși când l-a rugat pe Mântuitorul în ultima clipă, nici să se boteze n-a mai apucat, acesta i-a promis că va fi cu El în rai.Cred că caracterul dragostea lui Du, mezeu Tatăl și a Mântuitorului se văd foarte bine acolo.
Pe de altă parte, cred că așa cum spune Biblia, Dumnezeu e perfect, sfânt și nimic impur nu poate rezista în prezența Lui.De aceea l-a trimis și Mântuitorul a ales să vină să moară pentru toate păcatele noastre, ca primind iertarea Lui să devenim curați și să putem avea acees în prezența lui manifestă, adică în rai.

| doctorandus a răspuns (pentru ania):

Și Isus ce credeai că a purtat? Pantaloni?

| RAY a răspuns:

Oamenii au inventat religia si tot ei au scris biblia pentru a manipula oamenii iar cu frica e foarte usor sa manipulezi, nimeni nu merge nici unde o data mort numai sti nimic

| oprescudorin11 a răspuns:

Crestinismul are ca SINGURA menire, sa tina lumea in viata! In Viata continua!
Daca unii vor sa murim, ca specie, probabil ai dreptate!
Daca privim in ansamblu!, wach:https://youtu.be/iTMJVvld9ok
Crezi ca astia sunt prosti?