| bleakk a întrebat:

De ce tin Adventistii de ziua a saptea vechea lege, data de Dumnezeu evreilor? Pe ce interpretare merg ei?

8 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Pentru ca pun mai multa baza in Legea Veche decat in invataturile Mantuitorului si Biserica instituita de El? thinking

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca si ei cred in acelasi zeu al evreilor in care cred toti crestinii. Sa spui ca biblia e cuvantul lui d-zeu si ca el nu poate gresi cu nimic, iar apoi sa spui ca respingi anumite lucruri din vechiul testament, e exact ca si cum l-ai acuza pe d-zeu de minciuna sau necunoastere. E doar una din multele contradictii ale crestinismului.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Crestinii merg pe spusele unui evreu Saul care avea si cetatenie romana.
Saul a abolit multe legi din Vechiul Testament cu de la sine putere.
A abolit circumcizia, sabatul l-a pus duminica, a spus ca se poate consuma si carnea animalelor impure etc.
Un evreu adevarat tine sabatul, nu manaca porc si isi face circumcizie.
Iisus s-a nascut evreu si a murit evreu.
Nu a consumat porc ca ar fi fost ucis cu pietre inainte sa termine de mancat chiar de catre ucenicii lui.
Iisus a afirmat ca nu a venit sa schimbe legea veche ci sa o implineasca, si ca nici o litera din lege nu se va schimba.
Dar se pare ca a vorbit degeaba.
Se poate spune ca Saul este intemeietorul bisericii crestine, si a taiat si spanzurat cum i-a trecut prin cap.
Saul nu l-a cunoscut pe Iisus, iar doua Evanghelii canonice sunt atribuite a doi ucenici de-ai lui Saul din Tars, iar celelalte doua a altor autori care nici ei nu l-au cunoscut pe Iisus.

| Dorugar a răspuns:

Pentru ca acea Lege a lui Dumnezeu NU este data evreilor ci celor care respecta LEGAMANTUL cerut de Dumnezeu la cortul lui Avaam.
Ei merg pe interpretarea precum ca macar sa respectam ziua libera ceruta de Dumnezeu ca si asa ne facem necesitatile firesti pe Legea Lui ca si ei adventistii ca si toti crestinii au o Lege Noua inspirata de Dumnezeul veacului acesta.

| TheImpaler a răspuns:

Nu exista religii. exiasta grupuri de interese. fiecare ramura a religiei a interpretat biblia in asa fel incat sa serveasca interesele respectivului grup.

| alexandruiasi a răspuns (pentru alexandruiasi):

Stergi tu space-ul pentru ca se pune automat nu stiu de ce.