| Steregoi a întrebat:

De ce trenul merge? Pentru ca mecanicul da din manete. De ce da din manete? Pentru ca asa vrea el. De ce vrea el? Pentru ca asa i s-a spus. De ce i s-a spus? Pentru ca e nevoie. De ce e nevoie? Ca omul sa ajunga mai repede unde vrea. De ce sa ajunga mai repede? Ca sa nu intarzie. Si tot asa la nesfarsit. Care e cauza primara la toate cate exista? Alt exemplu. Pamantul se misca pentru ca Soarele se misca si el. Soarele se misca pentru ca galaxia se invarte. Galaxia se misca pentru ca roiul de galaxii se misca. Si tot asa. Cauzele secundare sunt raspunsuri sau raspunsuri evazive? Astea pot fi numite explicatii satisfacatoare sau raspunsuri satisfacatoare?

Răspuns Câştigător
| RoxanaY a răspuns:

Rene Descartes spune asa:
"Ma indoiesc, deci gandesc, gandesc, deci exist."

Si existenta asta este cauza prima a unei alte cauze prime universale.

Multumit?

| Steregoi explică (pentru RoxanaY):

Nu prea. Un om multumit e un om plafonat in cunoastere. Totusi multumesc pentru raspuns.

Dumnezeu prin crearea libertatii de alegere a lasat ca omul sa fie o cauza sub-prima. Si o pisica are libertate de alegere. Robotii autonomi sunt cauze sub-sub-prime.

| RoxanaY a răspuns (pentru Steregoi):

Un om multumit este un om fericit.
Un om fericit e un om ehilibrat si cu o gandire sanatoasa.

Sa fii impacat cu tine insuti nu inseamna ca esti prost.
Inseamna ca ai gasit drumul catre echilibru si nu este un lucru usor.

Nu mai subestima oamenii. Bine?

| Steregoi explică (pentru RoxanaY):

Asa e cum zici.

Eu m-am referit din alt punct de vedere.

| RoxanaY a răspuns (pentru Steregoi):

Si eu la fel.

10 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

M-am uitat peste intrebarile tale si de aici, si din alta parte. Cele mai multe raspunsuri omul le va gasi atunci cand va cunoaste pe Dumnezeu. Unele raspunsuri le vom gasi in vesniciile care vor urma, iar alte raspunsuri sunt taine la care nu trebuie sa cautam raspunsuri.
Atunci cand vom ajunge sa cunoastem pe Dumnezeu vom intelege ca ceea ce cunoastem si descoperim este tot de la Dumnezeu, si El ne descopera lucrurile si dupa voia Sa, dar si dupa capacitatea noastra de intelegere, si de asemenea si dupa folosirea cunostintei primite.
Stim doar ca este o nevoie a noastra sa fim in continua dezvoltare -minte, trup si suflet; pentru ca asa am fost creati. Iar dezvoltarea aceasta sa fie spre bine, si nu spre rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea pot fi numite explicații. Explicațiile arata cu exactitate motivul pentru care un lucru a fost făcut în felul sau, sau motivul.pentru care functioneaza într-un fel și nu în altul. Mai degrabă ar fi niste răspunsuri spuse de oricine, fara prea mare bătaie de cap

Răspuns utilizator avertizat
| Alfred0703 a răspuns:

Pentru ca asa a vrut Ombladon.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Sunt de acord cu RoxanaY