| anonim_4396 a întrebat:

De ce un zeu atotorice poate sa vindece doar bolile care pot trece singure? De ce spre exemplu acest zeu atotorice nu vindeca persoanele amputate? Te rogi sa-i vindece si fie instant, fie peste noapte, sa li se refaca membrele.

Sunt destul de interesante aceste puteri ale unui zeu atotorice. Iei un pumn de medicamente si te rogi iar daca te vindeci, culmea, e minune.

10 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

O intrebare la care crestinii nu pot da decat un singur raspuns: d-zeu nu vrea sa-i vindece pe acei oameni. De ce? Nimeni nu stie. Incurcate-s caile domnului. Orice scuza vor inventa, doar de existenta zeului nu cumva sa se indoiasca, ca apoi ii asteapta iadul. Si daca s-ar ruga toti crestinii din lume in acelasi timp pentru ca d-zeu sa vindece o persoane cu membre amputate, si ar vedea ca nu se intampla nimic, tot ar gasi o scuza. Ar zice ca d-zeu nu a vrut sa se arate atat de direct. El vrea sa stea ascuns. Poate ca e timid. Sau ar zice ca d-zeu nu lucreaza asa la comanda, cum vrem noi, ci doar cand vrea el. Asa ca bolnavul poate astepta mult si bine toata viata, pana cand o sa aiba zeul chef de vindecari. Si la sfarsit cand va muri fara sa se intample niciun miracol, toti vor spune ca "acum e in cer cu d-zeu", si au incheiat discutia.

| Alcyon a răspuns:

Totul in acest univers functioneaza dupa niste legi extrem de clare. Oamenii numesc minune, tot ceea ce iese din anumite tipare stabilite de societate. Asta nu inseamna ca asa-zisa minune nu e un rezultat al actiunii unui anumit mecanism, ce deocamdata nu ne este cunoscut. Altfel, ar fi un haos total. Dupa primavara ar veni iarna, soarele si-ar schimba sensul de rotatie dupa bunul plac etc.

| Dorugar a răspuns:

Zeul atotorice poate vindeca orice, chiar si persoane amputate, dar nu o sa vezi asemenea minuni din cauza ca Dumnezeu nu lucreaza pe gratis, si nici nu se murdareste pentru maruntisul din portofel.
Asa ca pentru asemenea minuni mari, trebuie sa investesti miliarde de EURO si cei amputati, nu au atatia bani!

| Drolja a răspuns:

Am văzut proşti reabilitaţi, aduşi pe o pistă suportabilă, unii chiar acceptabil de rezonabili.
Asta poate numa' Dumnezeu, cui îi mai pasă de picioare amputate crescute la loc?

| BogdantheDreamer a răspuns:

"Iar in alta sambata, a intrat El in sinagoga si invata. Si era acolo un om a carui mana dreapta era uscata.
Dar carturarii si fariseii Il pandeau de-l va vindeca sambata, ca sa-I gaseasca vina.
Insa El stia gandurile lor si a zis omului care avea mana uscata: Scoala-te si stai la mijloc. El s-a sculat si a stat.
Atunci Iisus a zis catre ei: Va intreb pe voi, ce se cade sambata: a face bine sau a face rau? A scapa un suflet sau a-l pierde?
Si privind imprejur pe toti acestia, i-a zis: Intinde mana ta. Iar el a facut asa si mana lui s-a facut sanatoasa, ca si cealalta.
Ei insa s-au umplut de manie si vorbeau unii cu altii ce sa faca cu Iisus. "

| anonim_4396 explică (pentru BogdantheDreamer):

Pasajele din biblie NU constituie o dovada valida. Mai incearca.

| Dorugar a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Dar stii ce zice Dumnezeu in Deuteronom 13; 1 despre cei care fac aceste "minuni" pe care le facea Isus?
Ia citeste linkul dat si te va apuca tremuriciul de izmana ...asta daca ajungi sa-ti dai seama de ceea ce zici si faci

| MskDesign a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Tot in acea Sambata de care tu vorbesti, eu i-am aliniat pe Dumnezeu, Mahomed si Buda.Am luat un kalashnikov si cu o rafala i-am secerat pe toti trei.Crezi ca au murit cei trei? Daca da, de ce?

| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu constituite o dovada valida pentru ignoranta dumitale. Poti incerca sa gasesti raspunsuri "valide" la cei de teapa ta, in cazul asta.

| anonim_4396 explică (pentru BogdantheDreamer):

Poti sau nu sa raspunzi la ce ti-am cerut? Daca nu, atunci taci din gura si stai in banca ta. Nu o arde tupeist decat atunci cand ai cu ce. Daca eu iti dau "dovezi" ce tin de alte religii, zici ca "nu ie bune". Daca eu iti dau drept "dovezi" benzi desenate pentru a arata ca oamenii pot avea puteri psiho-pupu iar zici ca "nu ie bune".

Deci fie ai ceva concret, fie taci din gura. In plus de asta, ce apare in biblie NU poate fi confirmat. Doar pentru ca scrie acolo nu inseamna ca asa si a fost.

Mai repet o ultima data pentru un tupeist ignorant ca tine : poti sau nu sa prezinti dovezi pe bune ce tin de postarea mea sau nu? Daca nu, taci si stai in banca ta.

Da-mi cazuri confirmate si documentate de persoane amputate. Poti? Nu. Pai atunci ciocul mic.