| RAY a întrebat:

De ce unii mint in asa hal? De unde stie acest user ce fac toti ateii cand sunt la greu?

https://www.tpu.ro/......n-pericol/

18 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Sa zici ca tu n-ai face-o ar fi o minciuna happy

| RAY explică (pentru Superior):

Depinde ce fel de minciuni, pana am inteles cum naiba slabesc mi-a luat ceva timp, e netul plin de aiureli

| Holiday a răspuns (pentru Superior):

Cum naiba sa faci asta? Tu te-ai ruga la Zana Maseluta, de exemplu? Ce naiba e greu de inteles ca pentru un ateu spiridusii religiosi sunt la fel de reali ca Duhul Lampii sau Mos Craciun.

| Superior a răspuns (pentru Holiday):

Vai ce cancer la creier imi iau cand aud comparatii cu Mos Craciun...
Pot sa o iau si eu logic,creatorul acestui site pentru ca nu-l cunosc e la fel de real ca Mos Craciun, nu?
Tu pentru ca nu te cunosc, esti la fel de real ca un prieten imaginar pe nume Dave pe care l-am creat chiar acum, nu?
Cand ma refer la Dumnezeu, ma refer la o fiinta suprema, de fapt o constiinta superioara care a creat totul.

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru Superior):

Dar de unde stii ca Dumnezeu exista?

| Mclaren12 a răspuns (pentru Superior):

Tu ai dovada ca exista creatorul acestui site pentru ca vezi site-ul in sine ca exista. Deci site-ul asta reprezinta dovada ca acel creator exista. Dar tu ce siguranta ai ca zeul evreiesc a creat planeta? Tu doar crezi orbeste ca planeta asta reprezinta o dovada ca zeul evreiesc exista. Este ca si cum ai zice ca pe creatorul acestui site il cheama Vasile dar fara sa ai nicio sursa care sa dovedeasca asta. De vreme ce creatorul acestui site este un om normal ca oricare altul, cum poti tu sa dovedesti contrariul daca eu vin si zic ca planeta asta nu a fost creata de zeul evreiesc in care crezi tu, ci de alt zeu? Sau cel mai probabil n-a fost creata de nicio zeitate, ci s-a format prin procese "naturale" care de altfel au loc probabil la tot pasul in Univers, planete si stele dispar, apar altele noi, nu-i ceva miraculos

| Holiday a răspuns (pentru Superior):

E strict treaba ta ce fel de spiridusi iti imaginezi, sau cum ii denumesti. Discutia era daca ateii s-ar ruga la acel personaj imaginat de tine pentru a-i ajuta. Iar raspunsul este clar NU.

Ce afirmi tu e "creatorul site-ului si tu existati, deci logic Dumnezeu si Mos Craciun exista si ei".
Ma rog, fiecare cu logica lui...laughing

Si pana la urma, care e diferenta dintre Mos Craciun si Dumnezeu?! Ca principiu de functionare nu e niciuna.

| Superior a răspuns (pentru Subsemnatul123):

De unde stii ca nu exista?
"Science increasingly leads to God"
"There is enough evidence for Jesus"

| Superior a răspuns (pentru Mclaren12):

Explica si mie ce dovezi ai ca "zeul evreiesc" nu exista?
Ce dovezi ai ca Iisus nu a existat si daca a facut-o era doar un nimeni?
Arata-mi si mie.
De unde stii tu atatea?

| Mclaren12 a răspuns (pentru Superior):

Bossulica, nu ai nevoie de dovezi ca sa negi ceva, ci ai nevoie de dovezi ca sa demonstrezi ceva. Eu neg existenta zeului evreiesc, tu esti cel care trebuie sa vina cu dovezi si sa demonstreze ceva. Daca eu zic "Cristos nu a existat", tu cu ce dovezi vii ca sa sustii contrariul? Eu iti zic ca biblia este falsa, adica nu are informatii reale in ea si majoritatea personajelor din biblie nu au existat niciodata iar caracterele principate au fost furate de la pagani si transformate in personaje evreiesti, ca sa nu mai zic de modul penibil in care se contrazice singura de nenumarate ori. Informatiile din biblie despre Cristos sunt extrem de vagi si nu prea puncteaza niciun reper in istorie. Singura sursa pe care am vazut-o legata de Cristos care sa nu aiba legatura cu biblia zicea doar "era prin Iudeea un om intelept numit Cristos", si atat. Nu dadea niciun reper in timp, era o descriere de 3 randuri intr-o carte de 1000 de pagini scrisa de ceva evreu antic. Nimeni nu stie cand s-a nascut Cristos, nimeni nu-l poate incadra intr-un reper spatio-temporal, iar toate miturile care i-au fost atribuite lui Cristos (moartea si invierea dupa 3 zile, savarsirea de minuni, rastignirea etc.), toate sunt concepte spirituale furate din ezoterismul pagan. Toate au de fapt legatura cu sufletul si energia din care este facut sufletul. Evreii au furat aceste conceptii si le-au atribuit un personaj evreiesc, au propagat peste tot in imperiul roman si in imprejurimi religia crestina si treptat, cu trecerea anilor, paganismul a fost distrus, inchizitia te convertea la crestinism cu forta, in caz contrar biserica catolica te tortura pana la moarte.
Nu te simti ofensat pentru ca aceeasi poveste se repeta si in cazul islamismului. Coranul este fals, Mohammed era un pedofil care oricum n-a existat, Allah este acelasi zeu evreiesc pe care il slavesti si tu, iar islamismul in general este despre pedofilie si subjugarea femeii.

Si mi se pare fascinant cum voua vi se baga in cap ca unu la mana nu aveti nevoie de dovezi ca sa credeti in zeul evreiesc si doi la mana el lucreaza prin oameni. Adica vi se baga prima data in cap ceva absurd (ca nu aveti nevoie de dovezi ca sa credeti) si apoi vi se justifica cu "el de fapt lucreaza prin oameni". Probabil tot el lucreaza prin terotistii aia au omorat zeci de oameni in Paris, el a lucrat prin oamenii aia care au convertit oameni la crestinism cu forta, el a lucrat prin oamenii aia care au creat si finantat razboaie pentru a distruge oameni si orase doar pentru interesul lor de a aduna bani si putere. De ce evreii le spun maselor sa fie niste sclavi cuminti si sa-l slujeasca pe Yehova in timp ce evreii detin probabil si compania care iti da tie un loc de munca? De ce unii evrei predica iubirea pentru zeul biblic in timp ce multi preoti evrei crestini au fost implicati in acte de pedofilie? De ce evreii iti zic tie sa fii un crestin bun in timp ce ei detin economiile lumii si controleaza tari intregi? De ce crestinii sunt niste oameni sumisivi lipsiti de putere in timp ce aia care lredica crestinismul traiesc in lux si in avere? Unde vezi tu existenta lui Yehova in toate astea? Pana si in biblie Yehova era zeul poporului evreu si toata biblia este plina de pasaje unde ii ajuta pe evrei sa omoare si sa jefuiasca popoare pagane. Oricum la cate crime sangeroase a facut in biblie, sunt convins ca daca ar fi existat, lumea ar fi fost mult mai rau de atat.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Superior):

Bussule stiinta este la fel de infiltrata in momentul de fata de oameni cu interese precum este si religia crestina. Cele doua dogme incontestabile care stau la baza stiintei moderne si a religiei ateiste (teoria big-bang si teoria evolutiei) au fost create tot de niste evrei. Daca ai sti sa recunosti unul, ti-ai da seama de la un kilometru ca Darwin a fost evreu. Scopul? Pentru a spala oamenii in continuare pe creier si pentru a-i face tot mai ignoranti, lipsiti de cunostinte si indiferenti la ce se petrece in jur. Majoritatea oamenilor din ziua de azi sunt manipulati de informatiile eronate propagate de mass-media evreiasca in timp ce faptele reale au fost marcate drept "conspirative" iar cine crede in ele este considerat un nebun adept al conspiratiei chiar daca are toate dovezile in spate.

"There is enough evidence for Jesus"
Este exact cum ti-am zis, informatii false promovate de mass-media evreiasca pentru a manipula oamenii de rand sa creada in ce li se zice sa creada in timp ce aia de sus aduna bani si putere pe treaba asta. Care este evidenta aia?

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru Superior):

La cum arata lumea, nu prea imi da de inteles ca ar exista

| RAY explică (pentru Superior):

Cercetătorii atribui niveluri diferite de certitudine față de alte episoade. Unii presupun că există opt elemente despre Isus și urmașii săi, care pot fi văzute ca fapte istorice, și anume: [13]

Isus a fost un evreu galilean.
Activitățile sale erau limitate la Galileea și Iudeea.
El a fost botezat de Ioan Botezătorul.
El a chemat pe ucenici.
El a avut o controversă la Templu.
Isus a fost răstignit de romani lângă Ierusalim. [13] [84]
După moartea sa, ucenicii lui au continuat.
Unii dintre discipolii săi au fost persecutați. [13] [84]
Acordul academic despre această listă extinsă nu este universal. [13] [84] [85]

| lilianaadelina a răspuns:

Hey
Sunt îngeri și apostoli sub acoperire presupun

| RAY explică (pentru lilianaadelina):

Misto de asta stie asta

| lilianaadelina a răspuns (pentru RAY):

Știu,nu?

| RAY explică (pentru lilianaadelina):

Esti posedata de sfanta duh feminista

| lilianaadelina a răspuns (pentru RAY):

Aoleu.Mai bine nu