| ateul41827 a întrebat:

De ce voi mai credeti in dumnezeu? mai e la moda sa crezi in Dumnezeu?

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ba da, eu cred!

| Raniia a răspuns:

Credinta nu are nici o legatura cu moda.Credinta este o componenta esentiala a relatie noastre cu Dumnezeu.

| aliceinchains a răspuns:

N-are nici o legătură una cu alta. Credincioşii nu cred pentru asta, ci pentru că au fost învăţaţi de mici, li s-a arătat o singură cale, sunt îndoctrinaţi.

| bismarck a răspuns (pentru aliceinchains):

Sau pentru că au trecut prin experienţe care i-au determinat să spună: "Doamne, acum ştiu că exişti!"

| aliceinchains a răspuns (pentru bismarck):

Da, unii. Dar mi se pare absurd să crezi asta. Tot ce e de bine e datorită lui Dumnezeu, chiar dacă tu ai muncit să obții un anumit lucru, spui că e pentru că așa a vrut el, de parcă tu n-ai avea aici nici o contribuție. Asta e gândirea creștinilor. Cea primitivă.

| bismarck a răspuns (pentru aliceinchains):

Domniţă, haideţi să o luăm logic.

Avem viaţă, pentru că Dumnezeu ne-a dat zile, nu? Avem sănătate pentru că Dumnezeu n-a îngăduit vreo boală peste noi, precum cancerul de exemplu.

Da, e adevărat, eu muncesc să-mi iau o maşină.Dar aş putea munci dacă aş fi fost mort? Aş putea munci dacă aş fi întins într-un pat de spital? Eu, nu..nu aş putea.Cred că ar trebui să mulţumim lui Dumnezeu pentru toate, în loc să căutăm scuze sau să justificăm bunurile noastre.

| aliceinchains a răspuns (pentru bismarck):

Spune-mi și mie, din tot ce te-ai chinuit să debitezi aici, unde ai început cu partea logică?, pentru că eu n-o văd.
Hai c-o luăm pe rând. Spui că "Avem viaţă, pentru că Dumnezeu ne-a dat zile, nu?" - unde e logica? L-ai văzut tu pe dzeu, ți-a zis el că ți-a dat viață și acum vii să-mi spui că așa a fost?
Apoi, "Avem sănătate pentru că Dumnezeu n-a îngăduit vreo boală peste noi, precum cancerul de exemplu." - Da, nu ai (acum) cancer sau o altă boală, dar ce se întâmplă cu cei care au? Oare ce vină au copiii care abia se nasc și au tot felul de boli ce îi condamnă la moarte, ce vină are un copil de 5 ani când află că are cancer, leucemie etc? Parcă dzeu e iubitor. Dar știu ce-o să-mi spui, că așa fac toți creștinii, că dzeu le-a pus la încercare credința. Dar și copilului ăluia de câteva luni, tot asta a vrut să facă?
Apoi spui: "Dar aş putea munci dacă aş fi fost mort?" - Nu ai înțeles, nu mă refeream la așa ceva. Ziceam de faptul că, de exemplu, tu muncești să ai o mașină, dar spui că ai asta datorită lui dzeu, că el ți-a dat putere și blabla, cu alte cuvinte îi atribui lui dzeu ceva pe care l-ai făcut tu cu forțele proprii, dacă nu ai fi făcut așa ceva, nu ai fi avut nimic, cu sau fără dzeu.
Continuăm: "Cred că ar trebui să mulţumim lui Dumnezeu pentru toate, în loc să căutăm scuze sau să justificăm bunurile noastre." - Păi tu tocmai asta faci. Dacă tu zici că dzeu te-a ajutat să faci ceva și îi mulțumești pentru asta, nu înseamnă că îi atribui măcar o parte din reușită și așa justifici bunurile tale?
Hai că ești tare... înainte să zici ceva, încearcă să și gândești puțin "LOGIC", așa cum credeai că faci. Și acu mai crezi asta?

| bismarck a răspuns (pentru aliceinchains):

1 la mână, nu m-am chinuit, e ceva prea simplu.
şi 2. Logica e prezentă în tot ce am zis, dacă ai să mai citeşti, vei înţelege ce am spus dacă nu, asta este.

Răspunsurile la toate întrebările formulate de tine le găseşti în Biblie. Întrebări pertinetne şi mai puţin pertinente: "l-ai văzut tu pe dzeu, ţi-a zis el că ţi-a dat viaţă". să fim serioşi, e pueril. ŢI-ai văzut tu creierul? Ştii cu el comandă o parte din acţiunile tale, şi prin el faci tu anumite acţiuni voluntare şi acum să vii tu să-mi spui că aşa e? "l-au văzut alţii" vei spune. Acelaşi lucru eşi în cazul lui Dumnezeu. numai că ei l-au văzut prin ochii spirituali, pentru că pe Dumnezeu nu-L poţi vedea cu aceşti ochi din materie. Dumnezeu se simte.Îmi vei spune să te las cu prostiile astea, că sunt o aberaţie, că nu mă crezi, că nu îl vezi.

Se spune că erau doi copii la terenul de joacă. Spre amiază unul dintre ei spune: "Ce repede s-a mişcat soarele, nici nu am observat" la care celălalt îi răspunde: "Tata spune că nu sosarele se mişcă, ci pământul în jurul soarelui". Evident că cel dintâi copil aduce argumentul tău: " CE tot spui? Eu am văzut soarele mişcându-se.Eu cred doar ceea ce văd"..al doilea: "Eu cred ce spune tata."

De asemenea, nu mai interpreta cuvintele aiurea, nu numai că nu e frumos, dar e cam jalnic.

Am terminat, have a nice day! happy

| Rapplex a răspuns:

Copil frustrat, sinucide-te! A fi ateu tine de gandirea proprie, nu de moda. Esti o mare dezamagire a umanitatii, si mai sunt multi altii ca tine, care nu-si merita timpul alocat trairii.winking

NOname
| NOname a răspuns:

Ce are moda cu credința?

Wrong Question!

| sabin89 a răspuns:

Acum ar trebui sa credem in Obama. Sau in Putin, dupa caz.

| RAY a răspuns:

Tu esti ateu ca asa e la moda? degeaba te dai cea ce nu esti te minti singur, minti si alte pers si faci de rusine si pe alti ateii cu comportamentul tau

| Mădă0611 a răspuns:

Dumnezeu e ca banca laughing poti sa uiti de el, dar cand dai de necaz sa fugi sa faci un imprumut, vorbim de speranta, nu de bani. Cei care nu pot sa fie oameni fara cineva la care sa se raporteze, sa creada in el, dar cu masura, fanaticii religiosi ma sperie, iar cei fara "frica de dumnezeu", fara mustrari de constiinta, sunt niste animale, tocmai le-am jignit sad

| dragos9234 a răspuns:

Imi cer scuze daca te vei simti jignit dar sa stii ca daca tu crezi/nu crezi in dumnezeu pentru ca asa este la moda esti un prost.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Ce are moda cu credinta?
Dumnezeu era, este, va fi.

| Smiiiley a răspuns:

Mai e la modă să crezi în Dumnezeu?
...WTF?! 0.o

| Valyvly a răspuns:

De ce nimeni nu ii explica?
Vrei sa stii de ce cred in Dumnezeu?
Fara indoiala, Dumnezeu exista. Fara voia LUI, nimic nu se intampla. Daca EL nu ar fi vrut, tu nu ai fi aratat lumii ca prostia din capul tau nu are limite.

| mike12 a răspuns:

Am si eu o intrebare pentru tine: Ce crezi ca se va intampla cu tine dupa moarte?