| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce zice in Biblie ca grauntele de mustar e cel mai mic dintre toate semintele? Versetele 31 si 32https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=13

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cica dz nu e botanist, ce tampeni, dz stie totul

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns:

Pentru că abundă de tâmpenii, d-aia!

| nicucostea855 a răspuns (pentru sierra1):

In mod surprinzător, boabele de muştar-negru sunt extrem de mici. În zilele lui Isus, seminţele de muştar erau cele mai mici seminţe cultivate în mod frecvent în Israel (Marcu 4:31). Ele au un diametru de aproximativ 1 milimetru, motiv pentru care în Talmud sunt folosite pentru a simboliza cea mai mică unitate de măsură. — Berakhot 31a.

| sierra1 a răspuns (pentru nicucostea855):

Semințe sub 1 mm, cultivat cu cca 3-4000 an in urmă

https://en.wikipedia.org/wiki/Papaver_somniferum

oops!

| nicucostea855 a răspuns (pentru sierra1):

Tu ai citit ce am scris? Nu ai inteles ce am scris si vii cu alte balarii. De parca eu nu as fi stiut cum arata semintele de mac.
Eu aveam mac in gradina. Insa galileenii nu cultivau mac in gradini.

| doctorandus a răspuns (pentru nicucostea855):

Sursa sau nu se pune.

| nicucostea855 a răspuns (pentru doctorandus):

Contextul e cu ce oameni vorbea Isus. Daca oamenii nu cultiva mac nu pun în discuție macul.

| doctorandus a răspuns (pentru nicucostea855):

De unde (din ce carte) reiese ceea ce sustii?

| nicucostea855 a răspuns (pentru doctorandus):

Din contextul biblic.

| doctorandus a răspuns (pentru nicucostea855):

In Biblie nu sta scris nicaieri negru pe alb ca evreii antici nu cultivau mac.

| doctorandus a răspuns (pentru nicucostea855):

Stii cum se numeste rationamentul tau? https://ro.wiktionary.org/wiki/cerc_vicios

| doctorandus a răspuns (pentru nicucostea855):

Pleci de la premiza pe care vrei s-o demonstrezi. Ceea ce e o eroare de logică.

| nicucostea855 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu am ce demonstra. E clar.

| nicucostea855 a răspuns (pentru doctorandus):

Tu intri singur in capcana. Omul care nu vrea sa înțeleagă.

| nicucostea855 a răspuns (pentru doctorandus):

Se poate deduce asta. Biblia e adevărul. Trebuie sa ne adaptam înțelegerea și interpretările ca Biblia să rămână adevarata că altfel ne pierdem fericirea speranța.

| doctorandus a răspuns (pentru nicucostea855):

Vorbeste doar pentru tine si secta ta, eu nu fac parte din ea.

| sierra1 a răspuns (pentru nicucostea855):

"Tu ai citit ce am scris? "

tocmai că am citit BĂLĂRIILE TALE INEPTE:

" nicucostea855 : Dar Isus nu ţine o lecţie de botanică... sămânţa de muştar este, într-adevăr, cea mai mică."

Răspuns utilizator avertizat
| badpanda a răspuns:

Iisus era tamplar nu avea de unde sa stie.

| nicucostea855 a răspuns:

Unii obiectează astăzi, arătând că există seminţe mai mici decât cele de muştar. Dar Isus nu ţine o lecţie de botanică. Dintre seminţele pe care le cunosc galileenii din timpul său, sămânţa de muştar este, într-adevăr, cea mai mică.

| RAY a răspuns (pentru nicucostea855):

Omule iisus stie totul

| sierra1 a răspuns (pentru nicucostea855):

Tocmai ți-am indicat macul - cultivat cu 3-4000 ani in urmă. Si se consuma in draci, fără "lecții de botanică"