| EvangelineDS a întrebat:

De la cati ani ai inceput sa nu mai crezi in dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| ateu123 a răspuns:

E buna intrebarea ta nu-i baga in seama http://liber-cugetatorii.blogspot.com/......e-din.html

| 220V a răspuns (pentru ateu123):

Ala ii blogul tau de tot il arati?

| ateu123 a răspuns (pentru 220V):

Da

| 220V a răspuns (pentru ateu123):

Si ii faci reclama?laughing

| ateu123 a răspuns (pentru 220V):

Fac reclama la cunoastere nu la altceva

| 220V a răspuns (pentru ateu123):

Ai multi vizitatori?

| ateu123 a răspuns (pentru 220V):

De cand l-am deschis am avut 320 de afisari pe pagina nu asta urmaresc eu si cine vrea sa se documenteze

70 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

După ce ai căzut în cap.

| EvangelineDS explică (pentru Arthur):

Tu sau eu?

| Arthur a răspuns (pentru EvangelineDS):

Amândoi, dar eu mi-am revenit.

| EvangelineDS explică (pentru Arthur):

In ce sens?

| 220V a răspuns (pentru EvangelineDS):

Pe la 15 ani, cam asa. Tu nu ai obosit dansand atat?

| EvangelineDS explică (pentru 220V):

Nu inca... poate vi si tu la un dans... ce zici big grin

| 220V a răspuns (pentru EvangelineDS):

Ma inviti? Pai daca ma inviti vin cu placere

| aliceinchains a răspuns:

Pot macar cateva persoane sa raspunda la intrebare fara sa inceapa cu alte porcarii? Se pare ca nu.
Vreo 14-15 ani, cam asa.

| monstrulet a răspuns:

Nu cred ca am crezut vreodata... bine, poate in clasa 1 cand ne-a speriat profa cu iadul, m-a pus pe ganduri putin, dar pana la urma mi-am dat seama de vrajeala.

| Vladuthz a răspuns:

15 ani

| OOOLEOOO a răspuns:

Majoritatea se lasa la adolescenta si intre 25-30 se reintorc la Dumnezeu deoarece isi dua seama ca au nevoie de un ajutor happy (Asta nu inseamna ca toti is asa)

| ateu123 a răspuns:

De la 16 ani am devenit agnostic cam de 2 ani ateu negativ

| wforweirdo a răspuns:

Vreo 13, aproape 14 thinking Da oricum şi înainte aveam multe nelămuriri şi mi se păreau suspecte unele chestii.

Răspuns utilizator avertizat
| คlєxヅ a răspuns:

Cat de scrantita ai fi sa nu crezi in Dumnezeu? Din cauza lui exista toate persoanele care le placi tu. Spune-mi si mie,esti asa de satanista si anti-religie ca sa nu crezi in DUMNEZEU? Mereu l-am respectat,si o sa il respect mereu...El e cel ce a creat pamantul... Fara planeta asta creeată de Dumnezeu cum am fi existat? La asta nu te gandesti? Uite cum iti spun, tu crezi in tatal tau? Sunt sigur ca vei zice "da". Atunci daca crezi in tatal tau Dumnezeu este tatal tau, tatal nostru ceresc! Cum sa nu crezi in tatal tau?

| EvangelineDS explică (pentru คlєxヅ):

De unde stiu eu ca el exista?

| คlєxヅ a răspuns (pentru EvangelineDS):

Citeste cu atentie la raspunsul lui AdryanaN5 si vei vedea ca cum exista vantul exista si dumnezeu.Sa stii, daca nu il vezi nu inseamna ca nu exista.De ce ii mai spunem numele, daca e o pers. care nu exista? De ce sa inventat cuvantul Inger?

| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

Dumnezeu exista!

| Parintele a răspuns:

De pe la 13 ani.

| MrSpooky a răspuns:

Depinde de anturaj... Daca ai prieteni care nu cred iar tu crezi ei o sa incerce sa te faca sa nu mai crezi.Nu exista o varsta anume

| OtiliaP a răspuns:

Totusi depinde de religie. Eu sunt crestina la fel ca neamul meu. Alti babtisti sau eseisti ce merg pe drum si dau carticele de religie etc. aia nu cred in Dumnezeu. Dar eu cred.

| NemNUZ a răspuns:

Ce-i cu intrebarea asta stupida, vrei neaparat sa te faci de ras

| EvangelineDS explică (pentru NemNUZ):

Si cu ce ma fac eu de ras?

| NemNUZ a răspuns (pentru EvangelineDS):

Prin faptul ca si un copil de 2 ani si orice om crede in dumnezeu si va crede pana la moarte nu ca altii ca tine care deja nu mai cred in dumnezeu sau cer tot felul de dovezi, si sa iti mai spun ceva : daca dumnezeu nu exista si tu crezi nu pierzi nimica, dar daca exista si nu crezi pierzi totul

| Woodenpints91 a răspuns (pentru NemNUZ):

Dacă dumnezeu nu există şi tu crezi în el, îţi pierzi libertatea, banii şi timpul. Şi gândirea de om liber.

| NemNUZ a răspuns (pentru Woodenpints91):

Libertatea costand in 2 minute seara la rugaciuni? banii, un leu cat dai la biserica? timpul 2 ore pe saptamana?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru NemNUZ):

Da,le pierzi şi pe ăstea.
Şi când spun libertate, mă refer la cazul în care tu vrei să faci ceva (să te îmbeţi, să te duci la curve...etc) şi te mustră conştiinţa că te va pedepsi dumnezeu.

| NemNUZ a răspuns (pentru Woodenpints91):

Da ai dreptate nu ai voie sa faci lucuri de genul acesta,dar nici daca nu crezi in dumnezeu tot esti pedepsit, inchisoarea in unele cazuri, daca te imbeti tot timpul crede-ma ca nu apuci 50 de ani, iar sa te duci la curve ce naiba tu de exemplu ai merge la vreo nespalata de aia poate iei si sida, etc?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru NemNUZ):

Asta este decizia fiecăcuia. Eu personal nu suport curvele şi beau alcool în fiecare zi. Eu am dat doar un exemplu, exemple ce pot fi infinite...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De cand mi-a deschis cineva ochii si am incetat sa fac lucrurile pur si simplu din reflex. Adica ma inchinam pur si simplu pentru ca asa eram obisnuita si chestii. Dar nu cred ca e vorba de mai mult de un an.

| greenmoon a răspuns:

9 anisori si toti ma credeau debila...

| xBianca333x a răspuns:

Fara suparare dar e o intrebare cam stupida! normal ca dumnezeu exista el te-a creat fatoo! dar fiecare face cum vreau!

| EvangelineDS explică (pentru xBianca333x):

Ai tu vreo dovada care sa ma faca sa cred?

| xBianca333x a răspuns (pentru EvangelineDS):

Baai Desteaptoo! nimeni n-are dovada! dar ma rog pune niste intrebari mai realiste!

| BodyFleci a răspuns:

Poi ar fi bine sa crezi... El chiar exista! Nu pot spune ca l-am vazut dar sunt 99.99% sigur ca exista.

Răspuns utilizator avertizat
| moegie0dattebayo a răspuns:

Cam pe la 12 ani am realizat ca de fapt nu crezusem niciodata.De la 13-14 ani sunt ateu.De ce oamenii nu pot raspunde fara sa comenteze?! Daca, crezi vezi-ti de treaba! Intrebarea este destul de clara!

| AmD a răspuns:

Tot timpul voi crede!
Tu nu crezi? Atunci cine te ajuta fara sa il vezi, sau cine te tine sanatos?
Mi-se pare o intrebare fara rost!

| EvangelineDS explică (pentru AmD):

Eu ma tin singura sanatoasa in cel mai rau caz medicii...

| AmD a răspuns:

Tu esti chiar fara suparare nu vreau sa insult pe nimeni! ZU-ZU!
Parinitii tai nu cred? De ce nu ii intrebi pe ei?
Ei sunt mai mari! Eu cred ca chiar si acum la o varsta mai maricica ei cred!
Daca esti chiar asa de dusa in lumea ta vise placute in continuare!(fara suparare!)

| AmD a răspuns:

In continuare o intrebare dusa cu pluta!
cine te-a convins ca nu exista?!

| Jodelle a răspuns:

Nu am crezut pana la 14 ani, de la 14 ani in colo viata mi-a demonstrat ca exista.

| ireFUTABILx2x a răspuns:

De cand am inceput sa gandesc si sa constientizez anumite lucruri.

| AlinMarian95 a răspuns:

Buna! Eu am 16 ani si cred in Dumnezeu, niciodata nu voi inceta sa fac acest lucru! Dumnezeu exista, el vede tot!

| AdryanaN5 a răspuns:

Daca nu crezi in Dumnezeu pentru ca nu l-ai vazut, inseamna ca nu crezi nici in vant, pentru ca nici vantu nu l-ai vazut.

| EvangelineDS explică (pentru AdryanaN5):

Pe vant il simti...

| AdryanaN5 a răspuns (pentru EvangelineDS):

La fel si Dumnezeu isi face simtita prezenta.
Prin lucrurile pe care lea creat, prin sfaturile din biblie(Daca le pui in aplicare vei vedea cat de bine iti merge.)prin mangaierea care o simti cand citesti din biblie.

| EvangelineDS explică (pentru AdryanaN5):

Si de unde stiu eu ca biblia nu e scrisa de niste bosorogi plictisiti?

| AdryanaN5 a răspuns (pentru EvangelineDS):

1 Profetiile care se implinesc in zilele noastre 2 Timotei 3:1-5 (http://www.watchtower.org/m/biblia/2ti/chapter_003.htm)
2 Scriitori ei au trait in epoci si secole diferite. totusi ea vorbeste despre aceeasi lucru fara a sari peste secole.
3 Sfaturile care sunt date se aplica in viata, niciunde nu gasesti sfaturi mai bune.
4 De-al lungul anilor lumea a luptat pentru a o traduce in limbile vorbite si chiar au murit. Ce om ar muri pentru o carte fara ca ea sa aiba ceva deosebit?
5 Este ceea mai citita carte din lume si ceea mai distribuita In fiecare saptamana se distribuie in medie peste un milion de bibli.
6 Este exacta din punct de vedere stintific. De exemplu ea a spus cu multi ani inainte ca lumea sa afle ca pamantul sta pe nimic si ca e rotund iov26:7; Isaia40:22(22 El este Cel care locuieşte deasupra cercului pământului şi locuitorii lui sunt ca nişte lăcuste, Cel care întinde cerurile ca un văl fin, care le desface ca pe un cort de locuit, http://www.watchtower.org/m/biblia/isa/chapter_040.htm
7 El întinde nordul peste spaţiul gol,
suspendă pământul pe nimic,
http://www.watchtower.org/m/biblia/job/chapter_026.htm)

| clandestin a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu dar vad religia ca o forma de manipulare sau ca o politica

| AdryanaN5 a răspuns (pentru clandestin):

E adevarat ceea ce spui.