| aabaaab3278 a întrebat:

De unde stiti ca religia voastra e cea corecta?

15 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Din cuvantul lui Dumnezeu, daca faci ce spune Dumnezeu atunci sti ca esti in religia adevarata.
Isaia 8, 20 " La LEGE si la MARTURIE caci daca nu vor vorbi asa, nu vor mai rasari zorile pentru poporul acesta"
Legea este Legea Morala sau cele 10 porunci iar Marturia este Biblia.

| hypothesis a răspuns (pentru danut):

Danut,cam slabut totusi.
Xbig grine unde stii ca religia ta e adevarata?
Ytongueai scrie in cartea religiei noastre ca este adevarata.
Caz concret:Xbig grine unde stii ca crestinismul este religia adevarata?
Y:Asa scrie in Biblie
Zbig grine unde stii ca islamismul este corect?
Y:Asa scrie in Coran.

| danut a răspuns (pentru hypothesis):

Daca ai pus intrebarea asta este evident ca iti va fi enorm de greu sa intelegi dar voi incerca sa-ti explic. UNUICUL Dumnezeu de pe TERRA care a ACEPTAT SA MOARA pentru rautatile facute de oameni ESTE Dumnezeul crestinilor care a murit pentru oameni ca acestia sa mai aibe sansa la VIATA. Este dealtfel si SINGURUL Dumnezeu VIU. Daca vrei amanunte studiaza si singur.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Esti prea indoctrinat cu minciuni, ca cineva sa poata avea o discutie decenta cu tine.
Biblia este plina de inexactitati daca te apuci sa studiezi, in loc sa crezi orbeste tot ce ti se spune.

| sabin89 a răspuns:

Ai folosit pluralul "voastră". Să presupunem că zece oameni răspund și, evident, fiecare spune că a lui e corectă, aducând argumente, atâtea câte poate el. Și fiecare zice că celelalte nouă sunt greșite, venind iarăși cu ceva argumente. Ce concluzie pot trage cei care stau pe margine și citesc?

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură:
-,, să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28 thinking

| sublime89 a răspuns:

Ti se pare ca stie asta cineva? Au doar iluzia ca stiu.

| WR104 a răspuns:

De la popa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt convins ca este una dintre cele mai incorecte.
Religia te poate ajuta pana la un anumit punct. Dupa aceea te tine pe loc.
Repetarea la nesfarsit a unor propozitii le face sa se imprime in subconstient.
De aceea anumite chestii chiar functioneaza.
Il cautam pe Dumnezeu acolo unde nu exista, incepand cu Biblia.
Elohim poate fi orice in afara de Dumnezeu.
Sunt colonizatori in carne si oase, cu un caracter asemanator al oamenilor.

| hypothesis a răspuns:

Nu stim

| R3dEyE a răspuns:

De pe punga de la pufuleti.

| KillMePlease a răspuns (pentru R3dEyE):

=]]
,,Nu lua întrebarea asta de pe TPU în derâdere că faci păcat"
=]]

| TelefonLg a răspuns:

Crede si nu cerceta :ptonguetongue:p

| C4JC a răspuns:

Cine a zis ca religia in ziua de azi e buna... happy Biblia spune ca in zilele din urma va fi asa, vor fi oameni doar cu o forma de evlavie... Adevarul ramane acelasi oricum, chiar daca trece timpul: Hristos a venit pe pamant ca sa ne salveze. A murit pentru pacatele noastre, a inviat si apoi s.a inaltat. Cine crede este salvat si iertat, primeste Duhul Sfant si se boteaza. Botezul simbolizeaza faptul ca am murit fata de firea pamanteasca si am inviat la o viata noua prin credinta in Hristos. Cine alege sa.L urmeze pe Domnul are viata vesnica, acum, pentru ca invataturile Domnului sunt cu adevarat viata! happy si Domnul e cu cei ce cred! Viata capata un sens, prin iubirea pe care o revarsa El in noi! Isus a zis: Eu sunt calea, adevarul si viata! Fiecare se va infatisa in fata scaunului de judecata al lui Hristos, pentru ca fiecare sa.si primeasca rasplata dupa binele sau raul pe care l.au facut. Atunci doar cei care s.au increzut in El vor fi scapati de gheena, nu cei care s.au increzut in religie. Tot Domnul ne.a descoperit in biblie ca nu putem fi mantuiti prin fapte, ci fiecare va putea sta odata inaintea lui Dumnezeu doar prin ceea ce e Hristos! doar prin credinta. Crede azi! Dumnezeu in biblie spune: cercetati toate lucrurile si pastrati ce e bun! Doar oamenii sunt cei care ascund lucrurile ca sa poata manipula. Asa fac cei care le spun celor care il cauta pe Dumnezeu ce fapte trebuie sa faca pentru a fi mantuiti, dar nu le spun sa citeasca ei insisi biblia, pentru ca daca ar citi.o i.ar gasi mincinosi si impostori... Adevarul e Isus! Cerceteaza sursa: biblia! big grin

| Holiday a răspuns (pentru C4JC):

"Adevarul e Isus! Cerceteaza sursa: biblia! "

Asta ar fi valabil daca sursa ar fi de incredere, dar evident, nu e...