| Inferno a întrebat:

Deumnezeu este atotputernic, asta inseamna ca poate sa ierte neconditionat.
Atunci de ce nu o face?

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

El nu obliga pe nimeni, insa cine doreste sa vina la El si sa primeasca iertarea, El o da.

| MMihai a răspuns:

Dar de ce ar face-o?

| Dandanache a răspuns:

Pentru ca ales sa nu o faca.

Răspuns utilizator avertizat
| alidx200 a răspuns (pentru the2k):

Te-ar surprinde! am o intreaga lista, metaforic vorbind, cu lucrurile pe care mi le a ingaduit in viata si astfel am trait fericita. alege 'sa nu faca' cum spui tu, pentru a ne pune credinta la incercare....si nu vorbesc despre lucrurile rele: crime..etc. Dumnezeu e prea maret ca sa fie inteles pe deplin. eu ca simplu om nu pot decat sa cred ce ne a lasat scris in Biblie

| Mădă0611 a răspuns (pentru Dandanache):

Cata rautate

| Dandanache a răspuns (pentru Mădă0611):

Asa e. Varianta iertarii neconditionate ar fi perfecta. Violatorii, pedofilii, criminalii jubileaza la gandul asta. Mai trebuie sa se ascunda doar de lege, ca ochiul divinitatii e oricum inchis.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru Dandanache):

Pai oricum cei enumerati de tine ajung in rai daca se caiesc inainte sa moara, pe cand cei care n-au facut rau ajung in iad, doar pentru ca nu l-au cunoscut pe dumnezeu cel adevarat, sa zic asa, ca ma refer la cei care se inchina altui zeu.
Fiecare cu raiul/iadul lui.

| Dandanache a răspuns (pentru Mădă0611):

Actually, it doesn't work that way. Uite cam ce iti zic teologii crestini. Baietasii aia sunt mantuiti doar daca se caiesc cu adevarat. Daca dau cu cutitu, gandind ca Dumnezeu ii va ierta mai tarziu, cand s-or cai, comit un pacat impotriva Duhului Sfant, care e de ne neiertat. Iar cel care se inchina la alt zeu si n-a cunoscut revelatia crestina, va fi judecat dupa legea lui.

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

Aici gresesti draga Dane, unul din Numele lui Dumnezeu este El-Roi: Dumnezeu care te vede. El vede ceea ce faci tu in ascuns, ceea ce oamenii nu pot sa vada. Si fiecare isi va primi rasplata pentru faptele savarsite!

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Ema, niciodata nu esti atenta cand imi raspunzi. Ii raspunsesem lui Mădă0611. Iertarea neconditionata, pe care o cerea ea, e echivalenta cu inchisul ochilor. Nu am spus ca Dumnezeu nu vede, dimpotriva.

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

Am inteles eu gresit. Ce sa-i faci, varsta e de vina sau sunt eu distrata!laughing

| 4b a răspuns:

Dumnezeu nu e prost, desi e luat de multi...

| RAY a răspuns:

Nu stiu daca o exista dumnezeu, dar stiu ca stiintific e imposibil sa existe asa ceva

profil =blog

| GabiDumitrescu a răspuns:

Fiindca asta ar scoate biserica din afaceri.

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca asa iadul nu ar exista si amenintarile crestinilor cu chinul vesnic nu si-ar avea rostul.
Esti cuminte? Primesti bobo. Nu esti cuminte? O sa aaaaarziiiii laughing

| martzian a răspuns:

Pentru ca este si drept in acelasi timp. Dar ti-a oferit o solutie, gratuita si deloc ieftina, pe care o respingi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atotputernic nu este similar cu atotiertator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu fi bleg.tu faci ca romanul ortodox mai putin sau deloc practicant; daca nu am avea pacate, ce ar ierta Dumnezeu? deci hai sa pacatuim. Dumnezeu ne iarta ca alta treaba nu are.am spus ortodox fiindca asta sant eu.si repet; ingaduinta de sine nu are limite de aceea sufletul sarguincios este dar carnea e neputincioasa.

| TrentonChase a răspuns:

Pai cum sa o faca daca nu ne inchinam si Il slavim ca niste robi? El poate face orice, dar doar daca esti sclavul Lui...nu faci matanii si rugaciuni si nu Il venerezi? Atunci in fundul infernului cu noi pana o sa invatam ca nu trebuie sa punem prea multe intrebari ci sa ii aducem Lui ofrande.