| nicucostea855 a întrebat:

Dezvoltarea accelerata a stiintei si tehnologiei a devenit o necesitate pe plan mondial odata cu cresterea populatiei la nivel mondial. Din acest motiv conflictele au devenit mai mari si mai acerbe mai intai pe plan militar si apoi si economic. Industrializarea a devenit si ea o necesitate pentru a face posibila hranirea cat mai multor oameni. Bolile au fost si ele tot mai multe odata cu inmultirea populatiei si astfel si inovatiile in medicina au fost accelerate.

Astfel motivul avansului stiintific si tehnologic in ultimii 300 de ani este cresterea galopanta a populatiei mondiale datorita relatiilor sexuale tot mai multe ca urmare a degradarii morale?

Un barbat colinda la cel putin 10 femei lasandu-le insarcinate? Femeile vor si ele mai mult de 10 modele de barbati, pe parcursul vietii?

Religia a franat oarecum cresterea necontrolata a populatiei globale pana in 1700 d.Hr?

Răspuns Câştigător
| autodidact a răspuns:

Revolutia industriala, stiintifica, tehnologica si, in ultimele decenii, revolutia informatica au schimbat radical societatea umana. Ca un paradox, progresul si regresul societatii nu au fost niciodata mai evidente ca in secolul trecut, binenteles, nici mileniului III, aflat inca la inceput, nefacand exceptie de la regula. Cu mult timp in urma, intr-o discutie cu in amic, exprimandu-mi dorinta de a fi trait in antichitate, acesta mi-a replicat ca ar trebui sa fiu multumit de epoca in care traim. Sa nu fim ipocriti, beneficiem in prezent de ultimele cuceriri ale stiintei si tehnicii, aspect care ma determina sa afirm ca nu mi-ar fi placut sa traiesc intr-o alta epoca istorica decat aceasta. Dar, tehnologizarea, informatizarea, progresul accelerat al societatii umane reprezinta o sabie cu doua taisuri. Nu stau foarte bine la statistica, dar omenirea avea dupa Al doilea razboi mondial, de departe cel mai distrugator conflict militar, putin peste 1, 5 miliarde de suflete, astazi are aproximativ 8 miliarde, semn al unui progres general mai mult decat evident, desi in privinta repartitiei acestuia la nivel global, la progres ma refer, mai ramane discutat, al imbunatatirii conditiilor de trai, dar cu ce pret, cu pretul unei presiuni uriase asupra mediului inconjurator, ca sa nu spun al distrugerii acestuia, si al secatuirii resurselor planetei. Marea provocare a urmatoarelor decenii o va reprezenta lupta, una acerba pentru resurse: hrana, apa si combustibil, de aici viitoare conflicte militare, caci majoritatea razbaielor au avut si vor avea o componenta economica importanta. Cateodata si natura ne mai da cate o palma. Deja evolutia extraordinara a ultimelor doua secole este insotita permanent si de involutie. Omul s-a indepartat tot mai mult de natura, de religie, desi exista inca multi oameni religiosi, cel putin in teorie, caci in practica, de morala, desi cine suntem noi sa spunem ce este moral si ce nu. Avem de a face cu in libertinaj scapat de sub control si promovat intens pe un anumit tip de siteuri, de iubiri si un anumit tip de relatii inca de pe la 10-11 ani, ceea ce ma face sa spun ca deja s-a mers prea departe. O sa spunem ca lucrurile erau mai asezate in trecut, oamenii erau mai cuminti, desi multi autori antici (greci, romani), sau din epocile medievala si moderna semnalau cu lux de amanunte destrabalare si derapajele de natura sexuala din anumite sfere ale societatii de atunci. Da, lumea s-a schimbat, viitorul apartine tehnologiei, desi nu trebuie sa ne lasam dominati de aceasta, context in care nu mai putem avea pretentia ca un individ din prezent sa fie la fel ca unul de acum 50, 150, 1500 de ani, sa gandeasca si sa se comporte la fel. Daca privim institutia religiei, ca pe una de control al maselor, imi vine in minte un exemplu in acest sens: inchizitia, bratul armat al bisericii catolice, care incerca sa supravegheze, sa controleze si sa taxeze inclusiv relatiile intime intre enoriasi, e drept, focusandu-se mai mult pe aspectele deviante ale acestora. Intr-o societate libera, fiecare individ dispune de propriul trup, poate dispune de propriul trup, atat timp cat nu dauneaza celorlalti. Nu stiu daca toate femeile au avut relatii cu 10 barbati, barbatii cu cate 10 femei, dar eu, care nu sunt neaparat un puritan, consider ca lucrurile au luat-o putin pe aratura.

52 răspunsuri:
| CIaudiu a răspuns:

Iar vorbesti total prost si cum nu trebuie pe alocuri. Ce incerci sa faci? Este deja a treia postare in care te iei de stiinta cu 0 argumente. Nu te agreeaza nici crestinii, da' pai ateii. Nu vad sa te felicite niciunul. N-au de ce iti spun eu. Continua tu sa ignori intrebarile noastre de pe urma postarilor tale si ai sa vezi cum iei o frumoasa suspendare pentru intoleranta credintelor celorlalti. Si asta pentru ca nu esti subiectiv, nu esti dispus sa intri in discutii. Tot ce faci este sa postezi un bullshit total nedocumentat oferit intr-un mod care sa dea un aer de frustrare.

"de-asta conflictele au fost mai mari si mai acerbe" - ia pune tu frumos mana pe internet sau pe o carte de istorie mai groasa si uita-te sa vezi cand au fost cele mai multe si cele mai mari conflicte/razboaie. Eu nu vad in zilele noastre niciun conflict, dar stiu extrem de multe in perioada cand stiinta era precara si religia un mod de viata, multe razboaie chiar avand legaturi religioase. Raspunde-mi te rog cu o argumentare pentru ceea ce sustii daca esti in stare, daca nu, voi considera ca ti-ai dat seama ca iar ai gafat-o.

"Bolile au fost si ele tot mai multe odata cu inmultirea populatiei." - iar vorbesti prost. Stii de ce a crescut populatia atat de rapid in ultimii ani? Datorita stiintei si a ramurii sale medicina, care a gasit tratamente pentru multe boli, si astfel oamenii s-au imunizat mai bine si nu au mai avut dusmani. Nu s-a inmultit nicio boala atat de mult pe cat crezi. Sunt de luat in calcul mai multi factori. Vrei sa vorbim despre bolile din evul mediu care a fost o era a religiei? Vrei sa vedem cati oameni au murit de ciume, holere, apendicite si multe alte boli din cauza traiului mizer si a lipsei medicinei? O treime din populatia lumii a murit doar in pandemia ciumei negre.

"Astfel motivul avansului stiintific si tehnologic in ultimii 300 de ani este cresterea galopanta a populatiei mondiale datorita relatiilor sexuale tot mai multe ca urmare a degradarii morale. " - din tot ce ai scris in aceasta postare, fraza asta a fost cea mai proasta si total eronata fara nicio logica si sens. De ce? Pai hai sa-ti explic. Cresterea populatiei nu este motivul pentru care stiinta a acelerat in ultimii 300 de ani. E o prostie. Din contra. Populatia lumii a avut o crestere semnificativ-accelerata datorita stiintei si al progresului stiintific din ultimii 300 de ani. Oamenii s-au reprodus mai mult pentru ca stiinta a evoluat si-a gasit mai multe solutii pentru vietile noastre. Nu prea mai avem dusmani. Alimentatia foarte diversa si cu mult mai calitativa decat cea din trecut, serviciile medicale gratuite de ultima generatie, progresul tehnologic, tehnologia care ne inconjoara, si multe altele, ne-au inbunatatit considerabil vietile si asta a adus la o longevitate mai mare si o reproducere mai buna. Stiinta asa cum a fost pasnica pana acum si ne-a inbunatatit vietile prin solutii, asa o va face si in viitor chiar si pentru lucrurile scapate de sub control chiar de ea. Asa ca nu te gandi la vaccine care sa provoace crime in masa. O simpla lege data acolo unde trebuie este mai mult decat suficient. Eugenismul a avut si el o contributie mica in stiinta. A adus la dezvoltarea si crearea metodelor contraceptive.

"Un barbat colinda la cel putin 10 femei lasandu-le insarcinate. Femeile vor si ele mai mult de 10 modele de barbati, pe parcursul vietii." - ai vreun document, studiu oficial? Ai ceva palbabil sau e doar o parere personala? Ti-am zis si ti-o tot zic, inceteaza sa mai scoti lucruri de la tine din cap cand stii ca acestea sunt destinate pentru a blama stiinta. Inainte sa postezi ceva, verifica daca ce stii este adevarat. Nu te-ai saturat sa tot scoti prostii din tastatura? Acum cateva zile spuneai ca esti mai destept decat mine, ca intelegi mai bine lumea decat mine. Unde ar trebui sa se vada asta? Pana acum ai demonstrat ca te inseli.

"Religia a franat oarecum cresterea necontrolata a populatiei globale pana in 1700 d.Hr?" - Deci aici acuzi religia pentru ca a tinut populatia proasta cu dezvoltarea in loc, ceea ce nu le-a permis sa isi imbunatateasca vietile, lasandu-i in boli si razboaie. Nu mai zic nimic. Religia a fost doar o alegere care le-a influentat viata. Are legatura cu ce spui tu dar nici chiar atat.

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

"Eu nu vad in zilele noastre niciun conflict" - ba din contra conflictele au forma inarmarii si spionajului LA CELE MAI MARI COTE DIN istoria umanitatii. Cred ca stii zicala "DACA VREI PACE TREBUIE SA TE PREGATESTI DE RAZBOI". Asta nu e conflict?

| CIaudiu a răspuns (pentru nicucostea855):

Pe bune? Faci comparatie dintre sutele de milioane de crime din razboaie cu conflicte pasnice de hacking si spionaj?
Las-o asa ca m-ai dezamagit teribil cu raspunsul asta. Te-ai indepartat de tot de subiect. Te iei de stiinta ca vine cu lucruri din ce in ce mai urate, si te iei acum de faptul ca stiinta si experienta de viata a oamenilor a adus de la incetarea razboaielor ucigase la niste conflicte politice care se pot ajunge cel mult pana la hacking si spionaj pentru distrugerea economiei unei tari. Practic vi si acuzi stiinta si totodata ne spui ca sunt mult mai grave aceste conflicte decat razboaiele din trecut.

| raMLesS a răspuns (pentru CIaudiu):

Din nou, un alt raspuns foarte bine argumentat.

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

In trecut aia mureau, era alba sau neagra. Acum e gri adica o moarte mai lenta si mai chinuitoare cu tehnologia in mana precum un medicament de sedare si calmare in timp ce omul e chinuit de ingrijorari, depresie la cote maxime amplificate de cat mai multe stiri rele. Daca nu ar fi tehnologia asta omul nu ar mai fi atat de bombardat cu stiri rele. Publicitate agresiva bagata pe gatul oamenilor cu forta. Daca nu accepti cookies nu te lasa sa intri pe acel site.

| raMLesS a răspuns (pentru CIaudiu):

In viziuea lui de psihopat, picatul unui site sau infectarea unui computer cu vreun malware, trojan, etc... e mult mai grav ca arsul pe rug de viu, spanzuratul si multe altele.
Uita-te numai ce au inventat psihopatii https://incredibilia.ro/15-metode-de-tortura-pedepse-medievale/

| CIaudiu a răspuns (pentru nicucostea855):

Ce treaba are asta cu ideea principala din intrebare? Te-ai indepartat cu mult de subiect. Ce treaba au razboaiele sangeroase cu faptul ca te dispera pe tine alertele cookies? Nu esti normal deloc. Te rog eu, las-o asa.
Practic acum mi-ai spus ca e mai grav sa primesti alerte cookies si sa existe si unele stiri false acolo unde se poate decat o sumedenie de mortii chinuitoare din razboaiele istorice.

| nicucostea855 explică (pentru raMLesS):

Da asa este. Existau metode de tortura foarte dureroase. Dar asta nu inseamna ca astazi omul sufera mai putin decat atunci. In prezent oamenii nu mai sunt torturati atat de mult fizic ci psihic. Depresia este maladia epocii moderne.

| CIaudiu a răspuns (pentru raMLesS):

Exact asa se intelege din ce spune, si o spune in fraze mici si simple ceea ce ma face sa cred ca este chiar o parere personala, nu o greseala contextuala in care a vrut sa spuna altceva.

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

Si cu pandemia asta cum e sa ramana oamenii fara aer? Stiinta combina soarecii cu liliecii si asa a iesit covidu. Tortura de a nu mai putea respira cum trebuie pana la deces timp de o saptamana a uitat s-o enumere printre metodele de tortura.

| CIaudiu a răspuns (pentru nicucostea855):

Depresia are solutie si este accesibila tuturor. Nu se compara cu razboaiele care au adus la sute de milioane de morti. Ideea de baza a ta era ca stiinta a adus din ce in ce mai multe rele si ne spui ca depresia care e una simpla si usor tratabila este mult mai grava decat sutele de milioane de decese de pe urma razboaielor si bolilor. Deci indirect ne spui ca mai bine erau acele boli si acele razboaie decat sa existe aceste depresii care se pot trata usor.

| CIaudiu a răspuns (pentru nicucostea855):

Hai sa nu vorbim despre lucruri care ne depasesc si nu suntem in stare sa dovedim. A aparut o pandemie care este una blanda iar pentru ca stiinta a evoluat atat de mult iar lumea s-a unit si a investit mult, a dezvoltat foarte rapid nu una, ci mai multe vaccine care vin cu imunizarea care face din aceasta pandemie un simplu test pe care l-am trecut cu brio si care totodata este o oglinda ce reflecta cat de mult a evoluat stiinta dar si defectele pe care le avem si trebuie sa le rezolvam pe viitor. Altceva?

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

"Deci indirect ne spui ca mai bine erau acele boli si acele razboaie decat sa existe aceste depresii care se pot trata usor."- nu am spus ca era mai bine, insa suferinta este mai multa in epoca moderna daca stai sa aduni toate suferintele. Evident ca suma suferintelor e mai mare in prezent pentru ca e populatie mai multa.

Ce poti spune despre torturile naziste din al doilea razboi mondial? Acestea au avut loc in plina ascensiune stiintifica si tehnologica.

In plus razboaie mondiale nu au fost inainte de 1700 cand stiinta si tehnologia era mult in urma, ci in ultimul secol cand stiinta si tehnologia au avut cea mai mare dezvoltare.

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

Acele torturi se practica si in prezent insa sunt bine ascunse de publicul larg.

| nicucostea855 explică (pentru nicucostea855):

Pe langa acele torturi clasice au aparut alte metode de tortura mai evoluate tehnologic.

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

Pe aia careia i-a dat foc bagata in valiza ce mai e? Pe aia care ard de vii in autobuzul cuprins de flacari ce mai e? Pe ala care a murit si ramas in reactorul 4 Cernobal ce mai e? Daca stau sa caut chinuri greu de descris in cuvinte si imagini le gasesc usor pe net la un click distanta.

| raMLesS a răspuns (pentru CIaudiu):

Astuia i se pare normal sa omori, sa torturezi, stiinta i se pare o prostie.
Ia zi, ce ne trebuie noua igiena, ce iti trebuie tie masina, bicicleta, ce iti trebuie sa faci baie, sa mananci, sa te tratezi, sa te educi... Crezi ca in Evul Mediu aveau asa ceva? Se murea pe capete de la boli, de la torturi si de la razboaie, dar nu are importanta pentru ca Dumnezeu asta a vrut, deci e mai bine ca acum.
Nu vezi ce se intampla acum? Are lumea depresii si covizi... ma rog, si pe vremuri aveau oamenii probleme de genul, de multe ori depresia era cea mai mica problema pentru ca aveau altele mult mai grave, da tot e mai grav ca acum? Ia zi ma ateule rastigni-te-as pe cruce, ce zice Biblia? Mai bine sa fie oamenii animale, sa fie mai rau ca boschetarii, sa fie exact asa cum erau in Evul mediu decat cum e acum.
Tu iti dai seama ce nenorociri se intampla? ACUM EXISTA CUPLURI CARE SE DESPART! SCRIE ASA CEVA IN BIBLIE?
SCRIE CA AI VOIE SA SPELI DUMINICA? MERITI SA FII RASTIGNIT PE CRUCE PENTRU PACATUL ASTA, DACA ASA SCRIE ASA E!

Doamne fereste, nu stiu ce educatie a primit, dar asta are mintea fix a unui om din evul mediu, e si trist si grav ca exista persoane de genul.

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

Pe aia care ii iradiaza ( tortureaza cu acceptul pacientului ) avand leucemie, pana le distruge maduva osoasa, ce mai e? Si asta in numele stiintei si progresului tehnologic. Si dintre acesti torturati doar 1% scapa cu viata si pot sa spuna ca au scapat de tortura care se intinde pe ani de zile.

| Lukasssz a răspuns:

Ce faci frate aici? "Un barbat colinda la cel putin 10 femei lasandu-le insarcinate? Femeile vor si ele mai mult de 10 modele de barbati, pe parcursul vietii?"De unde stii tu asta?

| nicucostea855 explică (pentru Lukasssz):

Era o statistica. Si chestia asta ia amploare. In plus femeile nasc tot mai greu pentru ca se nasc din ce in ce mai multi gemeni. Una a nascut 9 copii.

| Lukasssz a răspuns (pentru nicucostea855):

Si ce e rau in asta?

| nicucostea855 explică (pentru CIaudiu):

"A aparut o pandemie care este una blanda" - e blanda pentru 90% din populatie, in timp ce pentru restul de 10% e cat se poate de cruda si dureroasa si mortala. Si in trecut doar 10% erau torturati. In prezent 10% sunt torturati de aceasta pandemie.

| Lukasssz a răspuns (pentru nicucostea855):

E ceva gresit ca a nascut 9 copii?

| nicucostea855 explică (pentru Lukasssz):

Inchipuie-ti ce dureros si greu a fost sa mearga cu 9 bebe in burta pe strada.

| Lukasssz a răspuns (pentru nicucostea855):

Poate nu s-a simtit asa de rau, e doar un caz nemaivazut.Mai bine ne-am bucura ca a dat viata a 9 suflete!

| raMLesS a răspuns (pentru nicucostea855):

Da de ce nu te uiti ma inteligentule la statistici? Tu iei cazul particulare, ca a facut ala accident, ca s-a electrocutat unu, ca i-a sarit lu nu stiu cine butelia in aer, etc...
Moare 1 din 100.000 de oameni de la nu stiu ce vaccin si tu ce zici? "Ati vazut ce face stiinta, a omorat pe saracul om", dar nu te duce capsorul sa te gandesti cati oameni mureau daca nu faceau vaccinul.
Si normal ca oamenii sunt de acord cu tratamentele care le dau o speranta la viata, omul lupta sa supravietuiasca.
E ca si cum ai spune ca masina e vehicul necurat si ca mai bine mergi pe jos sau cu caruta pentru ca poti sa mori.
Scopul lui e sa te duca din A in B intr-un timp foarte scurt, daca tu esti imbecil si nu esti atent la drum sau faci mai stiu eu ce, aia e problema ta.
Stiinta are rolul de ati face viata mai usoara si mai buna, decat sa trimit porumbei calatori, prefer sa folosesc telefonul mobil si sa trimit mesaje sau sa sun, si ghici ce, pot sa-l iau peste tot cu mine.
Daca vrei sa traiesti simplu, de ce nu o faci? De ce nu te duci in munti cu cortul si sa-ti cresti singur animale? AAAA, Din cauza stiintei, e mai usor sa mergi la magazin si sa cumperi costita de porc, branza si toate cele decat sa le cresti tu si sa te ocupi de totul.
Ghici ce, lucrul asta iti ofera mai mult timp liber, poti sa-ti folosesti timpul liber facand altceva... Sau asta e dezavantaj? Fir-ar a dracu de stiinta.

| nicucostea855 explică (pentru Lukasssz):

E doar chestiune de timp pana ajungi si tu pe o masa de operatie si atunci sa mai pui inca o data aceasta intrebare "Si ce e rau in asta?" In loc sa fie lasat omul sa moara i se promite ca printr-o operatie i se poate prelungi viata. Doar 50% din operatiile grele se bucura de succes in timp ce restul e tortura cu acceptul pacientului urmata de deces. Bineinteles luam in calcul anestezia care reduce mult din durere. Exista calmante. Dar durerea tot durere e. Era unu belit la gat pana la piept stand pe scaun in fata mea. I se vedeau muschii decopertati in timp ce el privea la mine cum asistenta il pansa.

| Lukasssz a răspuns (pentru nicucostea855):

Ce e rau in asta? Plus daca esti sanatos de ce sa faci operatie?

| Lukasssz a răspuns (pentru nicucostea855):

Adica tu voiai ca mama ai care a facut 9 copii trebuia sa fie lasata sa moara?

| nicucostea855 explică (pentru Lukasssz):

Din acest punct de vedere e o bucurie. Insa una e sa poarte o femeie un bebe si alta doi bebe sau chiar noua. Da e o bucurie insa durerea si chinul e mare. Evident ca aceasta bucurie tinde sa eclipseze suferinta. Totusi durerea tot durere si greutate e.