| benny7 a întrebat:

Diavolul și demonii au putere asupra oamenilor?

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nu, pentru că nu există așa ceva.
Dacă vorbim de spirite treaba se schimbă, și atunci răspunsul este, da, dar numai dacă omul interacționează cu ele.

| Donsavas a răspuns:

Diavolul este doar in mintea oamenilor. El nu exista. Exista milioane de oameni care își pot trăi viața linistiti fără să se gândească la diavol.

| benny7 explică (pentru Donsavas):

Imposibil! nu există oameni fără boli si nemuritori! aşa că poti sta linistit dacă vrei?

| Steregoi a răspuns:

Da.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Da. Dar numai daca Dumnezeu ingaduie. Vedem deci, ca puterea Diavolului se supune vointei lui Dumnezeu.

Avem in cartea lui Iov expus clar modul in care diavolul poate actiona asupra omului:

'' Atunci Domnul a zis către Satan: "Iată, tot ce are el este în puterea ta; numai asupra lui să nu întinzi mâna ta". Şi Satan a pierit din faţa lui Dumnezeu. ''

''Şi Domnul a zis către Satan: "Îl dau în puterea ta! Numai nu te atinge de viaţa lui".

| benny7 explică (pentru BogdantheDreamer):

DA, satan face tot răul!