| anonim_4396 a întrebat:

Diferenta de credinta, sa spunem ca ati descoperit o teorie noua despre fizica cuantica nu trebuie sa credeti in ea si o observati si va notati cum se manifesta acel atom in exeperiment sau daca ati gasit un antidot la hiv vreau sa explic ca una e credinta religioasa si una e observarea unui lucru am putea spune ca doctori au mii de credinte ca cred in diferite tratamente, am vazut ca uni crestini spun ca noi atei credem noi nu credem noi observam dovezile nu avem credinta in acele lucruri, orice om crede in ceva dar asta nu inseamna ca e credincios religios cand cineva este fanatic in cea ce crede si se crede ca stie totul atunci e credincios unui lucru, obsedat de acel lucru, atei sunt deschisi spre lucruri noi nu inchisi la minte, am vrut sa va atrag atentia ca ateii nu sunt credinciosi religiosi si observatori de dovezi atata tot, am dreptate nu-i asa?

22 răspunsuri:
| AlexCrb a răspuns:

Right! Destul de bine explicat...

| deyule794 a răspuns:

Daca esti crestin nu inseamna ca esti inchis la minte. Eu sunt crestina, cred in Dumnezeu si stiu ca exista, oricate teorii ar spune Darwin. Asta nu inseamna ca nu sunt deschisa spre lucruri noi. Stiu ca atunci cand spui lucruri noi te referi la stiinta, insa, gandind putin logic, de ce crezi ca ne-a dat Dumnezeu un asemenea creier, sa lasam sa moara fiecare neuron? Ni l-a dat sa-l folosim, altfel ne-ar fi putut face ca orice animal, doar cu reflexe, nu si cu posibilitatea de a gandi indelung si logic, si din cate vad creierul uman a facut o gramada lucruri spectaculoase fara de care viata ni s-ar parea imposibila. Ce vreau eu sa spun este ca doar anumite aspecte din stiinta sun gresite, cum ar fi teoria lui Darwin (chiar nu cred ca ma trag din maimuta), sau teoria Big-Bang-ului. Este absurd sa crezi ca universul s-a creat printr-o explozie. Luna se afla la distanta optima pentru maree, iar daca ar fi fost mai apropiata sau indepartata de Pamant, efectul asupra apelor ar fi fost cu totul altul. Pamantul se afla la distanta optima de Soare, iar temperatura la suprafata acestuia este tocmai buna pentru viata. Gandeste-te ce s-ar fi intamplat daca Pamantul s-ar fi aflat mai aproape sau mai departe de soare.ar fi fost prea frig sau prea cald, iar viata nu ar mai fi existat. Nu cred ca din acea explozie toate lucrurile s-au aranjat perfect. Iar apoi mai e aparitia primei celule vii, care a aparut in apa, nu se stie cum. Stiinta e buna, dar nu toata. happy

| anonim_4396 explică (pentru deyule794):

Teoria evolutiei ofera destule dovezi reale si adn confirma adevarul si fosilele

| deyule794 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar teoria spune cumva cum intru-un infinit de molecule de apa apare o celula vie? Daca ar spune asta, la tehnologia avansata care exista, oamenii ar putea crea viata reproducand conditiile de atunci, nu doar prin spermatozoizi si ovule.

Răspuns utilizator avertizat
| deyule794 a răspuns (pentru lolosaurus):

Astea-s doar aspecte. Cred ca stiinta a facut mult mai multe decat cele pe care le-am enumerat, si fara stiinta viata ar fi fost cu totul altfel.Nu stiu ce inveti la scoala daca pentru tine stiinta inseamna doar teoria lui Darwin, a Big-Bang-ului si a celulei de viata care a aparut de niciunde. Si doar ca sa stii, inainte sa moara, Darwin a zis ca regreta amarnic pentru ca a zis teoria aceea. Si-a dat seama ca a gresit si ca Dumnezeu exista, si ca el a spus un lucru total opus aparitiei omului, si evident, total gresit.

Răspuns utilizator avertizat
| deyule794 a răspuns (pentru lolosaurus):

" "Teoria Big Bang" este modelul care explică apariția materiei, energiei, spațiului și timpului, altfel spus la existența Universului". Sa presupunem ca asta e adevarata, dar cum explici aparitia vietii? Nu vad pe nicaieri zicand ca explica si aparitia vietii. Cum am zis si mai sus, viata nu are cum sa apara de niciunde, iar daca ar fi asa, la stiinta si tehnologia avansata pe care o detinem, recreand conditiile de acum miliarde de ani ar putea fi creata viata tot din nimic.happy

Răspuns utilizator avertizat
| deyule794 a răspuns (pentru lolosaurus):

Dar cumva zice de unde apare? Am vazut o gramada documentare despre aparitia vietii, spun doar ca in imensa intindere de apa "s-a format celula vie". Cum?

Răspuns utilizator avertizat
| deyule794 a răspuns (pentru lolosaurus):

Sa inteleg ca omul a creat cumva o celula vie, folosindu-se doar de conditiile ce era acum miliarde de ani? Imi pare rau, dar pe mine nu ma convingi. Eu cred in Dumnezeu si asta nu va schimba nimic. Si tu vei crede in El, mai devreme sau mai tarziu. Ori Il vei descoperi cat inca esti in viata, ori dupa ce mori, dar atunci pentru sufletul tau salvarea nu va mai fi posibila. Toate cele bune iti doresc!

Răspuns utilizator avertizat
| deyule794 a răspuns (pentru lolosaurus):

Nu vad nici un argument rational. Sunt o gramada chestii care lipsesc, stiinta o stie prea bine. Inevitabil vei crede, din moment ce vei muri si sufletul tau va ajunge in rai sau in iad, atunci chiar nu vei mai avea cum sa spui ca nu exista Dumnezeu. happy Tot ce sper pentru tine e sa-ti dai seama de asta inca de cand esti in viata, pentru a-ti asigura un loc in rai.

| anonim_4396 explică (pentru deyule794):

Ai fost mort

Răspuns utilizator avertizat
| deyule794 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum adica "am fost mort"? confused

| deyule794 a răspuns (pentru lolosaurus):

As crede in spiridusi daca as sti ca unul din ei si-ar trimite propriul fiu pentru mantuirea noastra si ca ei au puterea de a ne salva, dar stiu sigur asta despre Dumnezeu. Imi pare sincer rau ca nu crezi, nu stiu ce te-a facut sa iti schimbi parerea (cred ca atunci cand erai mai mic, poate chiar foarte mic, ai crezut in Dumnezeu, si sunt sigura ca nu stiinta te-a facut sa te razgandesti). Sper doar sa te "trezesti" cat inca mai ai timp. Dumnezeu sa te binecuvanteze!

Răspuns utilizator avertizat
| deyule794 a răspuns (pentru lolosaurus):

Eu una chiar cred in cartea aia, nu doar pentru ca asa scrie. Era sa mor de 4 ori pana acum, o data inecata, o data asfixiata in somn, o data aproape cazand de la o inaltime mare, o data electrocutata. Nu am murit inecata pentru ca, chiar in acel moment a trecut o persoana si m-a salvat. Nu am murit asfixiata in somn pentru ca m-a sunat sora mea dintr-un motiv banal si m-a trezit la timp. Nu am murit aproape cazand pentru ca in ultimul moment am avut impulsul de a ma prinde de ceva. Poate ca vei zice ca nu am murit pentru ca de fiecare data s-a intamplat ceva la momentul oportun, dar eu zic ca nu am murit pentru ca Dumnezeu nu a vrut sa mor. Nu am murit electrocutata, de ce, habar nu am, dar din cate stiu eu nu e o idee prea buna sa ti mana pe ceva ud care se afla in contact cu curent electric, insa eu nu am patit nimic. Am patit pe pielea mea prea multe pentru a-mi da seama ca Dumnezeu exista cu adevarat. happy

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiecare dintre noi crede in ceva asta nu inseamna ca suntem credinciosi religiosi daca crezi ca windowsul tau e virusat esti credincios religios? daca crezi ca maine e joi esti credincios religios? daca crezi ca esti mamifer esti credincios religios? diferenta e ca cand poti demonstra ca in cea ce crezi e real nu doar sa crezi fara dovezi atunci e altceva e superstitie