| anonim_4396 a întrebat:

Din carti am studiat chiar de mic copil subiectul existential al posibilitatii existentei vieții de după moarte dar încă nu am ajuns la o concluzie finala și poate nici nu voi ajunge.
Voi ați ajuns la vreo concluzie din ce ați mai citit despre acest subiect de-a lungul timpului? Și dacă da care este?
Eu îmi doresc din suflet sa mai existe ceva după, cartea Viata după viata a lui dr.Raymond Moody e cea mai buna carte despre acest subiect și în ea dovezile par sa încline balanta în favoarea existentei vieții după moarte.Acum nu știu ce sa zic, poate chiar nu se termina totul aici, sper si speram cu toții.

4 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Da, am ajuns la o concluzie, si nu pentru ca am studiat eu prea mult, dar am vazut odata un film cu un barbat care a suferit o operatie de transplant de inima si a stiut tot ce s-a intamplat in timpul operatiei (ca nevasta si doctorul erau niste excroci, ca mama-sa i-a donat inima intr-un moment de disperare etc.), iar in genericul de sfarsit scria ca filmul a fost inspirat dupa un caz real. Acel film m-a facut sa imi pun un semn de intrebare pana in momentul in care, neavand nicio legatura cu filmul, am aflat despre marturia reala a unui preot din jud Prahova care a trait o minune, marturie similara cu cea din filmul vazut de mine cu mai bine de un deceniu in urma.

| Theo94 a răspuns:

Nu pre-a m-am documentat despre acest subiect, nu cred ca ar exista o viata dupa moarte din cauza lipsei de dovezi dar poate nu am cautat destul si nu avem nici mijloacele necesare inca.

Cartile pe care le-ai studiat sunt doar din cultura vestica/occidentala, scrie si despre alte religii sau doar/ori majoritar despre crestinism?

Poti studia si punctul de vedere, viziunea asupra mortii a altor culturi, religii.

| T0Teu a răspuns:

Exista în realitate viață după moarte, deși mulți o tagaduiesc. Ce ar fi viata dacă nu s ar mai continua după moarte? Atunci de ce unii s au străduit să fie morali, plăcuți lui Dumnezeu și alții au făcut atâtea rele, crime, furturi și totuși toți să uităm totul după moarte? N are niciun sens. Dumnezeu nu e nedrept. Fiecare vă ajunge ori în iad, ori în rai. Dumnezeu Și a făcut treaba și L a trimis pe Domnul Isus sa moara în locul nostru pe Calvar, dar de aici vine și partea noastră: sa ne ducem mântuirea pana la capăt. Cine face asa, ca ajunge in rai

| SoareCatalin a răspuns:

Tu crezi că Iisus Hristos s-a răstignit pentru noi păcătoși ca să avem o viață aranjată aici, să ne fie cald și bine in confortul nostru, la o cafeluta, la o țigară uitandu-ne pe Netflix, să facem city break -uri, să mergem în vacanțe, să clădim imperii?!

A venit și s-a răstignit să ne scape de iad!