| andreiionescu1234567 a întrebat:

Din punct de vedere religios ce rol,rost au celelalte planete,stelele constelatiile cazatoare,necazatoare,pietrele cazatoare,necazatoare? Cum pot fi interpretate,pesonificate din punct de vedete religios? Ce fel de Creator este, adica cum l-ati caracteriza avand in vedere Creatia si tinand cont de faptul ca nu se arata tuturor ci doar unii au sustinut ca li s-a revelat?! Oare exista acest Creator?

Răspuns Câştigător
| Xox0 a răspuns:

Daca ne luam dupa Geneza (din Biblie) tot ce este in afara Pamantului dar si Pamantul inclusiv, este un tot. Special este ca viata (fiintele) a fost data pe Pamant cu mai multe evolutii, apa, aer, plante, animale si oameni. Dincolo de Pamant se intampla voia Creatorului. Pe oameni ii intereseaza mai mult Pamantul si viata lor pe Pamant, iar majoritatea religiilor au Pamantul in centru de focusare. Sigur multi religiosi se simt norocosi ca un asteroid trece pe langa Terra si ca, Creatorul le mai da putina viata.
Si se arata oamenilor care sunt puri si smeriti. Nu se arata omului pacatos cu valori morale slabe aka 99% din populatie.

| andreiionescu1234567 explică (pentru Xox0):

Eu nu prea sunt credincios, sincer.

| Xox0 a răspuns (pentru andreiionescu1234567):

Da, e interesanta totusi credinta religioasa. Depinde de persoana daca, crede si se dedica sau daca pune lucrurile sub semnul intrebarii.

| Powerofrationality a răspuns (pentru Xox0):

Nu poți să te bazezi pe Geneza ca sursă de informație despre originea și natura universului și a vieții, pentru că este o carte scrisă de oameni cu o viziune limitată și mitică asupra realității. Geneza nu este un text științific, ci unul literar și simbolic, care nu poate fi luat la propriu.

Viața este rezultatul unui proces natural și spontan, care a început cu celule simple și a evoluat în forme complexe prin selecție naturală și adaptare. Nu există niciun plan sau scop divin în evoluția vieții, ci doar variație și supraviețuire.

Dincolo de Pământ nu se întâmplă voia Creatorului, ci se întâmplă fenomene fizice și cosmice, care pot fi explicate prin legi și teorii științifice. Nu există nicio intervenție sau miracol divin în ceea ce privește mișcarea și interacțiunea corpurilor cerești. Nu există nicio legătură între asteroizi și norocul sau viața oamenilor. Asteroizii sunt doar bucăți de rocă sau metal care orbitează în jurul Soarelui și uneori intră în coliziune cu alte corpuri.

| Xox0 a răspuns (pentru Powerofrationality):

Intrebarea are conotatie religioasa/deistica... Iar eu am raspuns din punctul acesta de vedere. Ai scris atat sa dovedesti ateismul tau sau ce treaba din asta ai cand nimeni nu te-a intrebat nimic.

| Powerofrationality a răspuns (pentru Xox0):

Răspunsul tău nu este religios, ci dogmatic și ignorant. Nu ai nicio dovadă sau argument pentru existența unui Creator care să fie implicat în evoluția și destinul vieții pe Pământ sau în alte părți ale universului. Te bazezi pe o carte veche și plină de contradicții, care nu are nicio autoritate morală sau științifică.

Eu nu încerc să "dovedesc ateismul", ci să îți arăt că există o alternativă rațională și empirică la credința ta. Nu am nevoie de nimic, ci doar cautam o discuție sinceră și deschisă despre cele mai importante întrebări ale existenței noastre. Nu te-am jignit sau atacat. Doar te-am provocat să gândești critic și să îți susții afirmațiile cu dovezi și logică.

| Xox0 a răspuns (pentru Powerofrationality):

E ignorant din punctul tau de vedere, dar nu din punctul celui care a pus intrebarea din moment ce mi-a dat feedback bun.
Si ai o problema cu raspunsul meu deoarece iti da iluzia ca, cred in Dumnezeu, ceea ce nu e adevarat. N-am treaba cu religia, dar mai degraba raspund la intrebarile celor mai putin indoctrinati spre a-i aduce la realitate, decat, ahem, sa vin cu contradictii puternice sperand sa gandeasca ca mine.
Apreciez ce spui, si bin'teles, cred la fel. N-am treaba cu nici un zeu, ci mai degraba cred ca exista o sursa de unde vin materia si energia. Pace!

28 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

M-ai cam pierdut de la "constelatii cazatoare" amice. Ceva ma face sa cred ca tu habar nu ai de diferenta dintre astronomie si astrologie, de tot vad ca le amesteci. Asta nu e singura intrebare la care am vazut ca faci aceasta confuzie, si asta sigur nu e acelasi cont la care face de asemenea aceeasi confuzie, ca am vazut mai mult de un singur cont cu intrebari similare. Si nu numai cu intrebari similare, ci intrebari axate fix pe acest concept.

| andreiionescu1234567 explică (pentru Mayhem666):

Cantaretii canta frecvent despre stele constelatii cazatoare:exemplu: text piesa:alunec printre stele..ca nu esti stea cazatoare si tiny tempah-written in the stars, Eva Kiss-e scris in stele..etc..Bun,si exista si pietre cazatoare despre care nu prea ati cantat,vorbit:exemplu:filmul armaghedon cu bruce willis,dar prea putin vorbiti de pietre cazatoare pentru ca nu va convine dumneavoastra pedepsitorilor pentru ca se stie biblic ca foloseati pietrele in vechime sa pedepsiti asa numitii pacatosi adica pe cei care iubeau si mancau adica se simteau,simteau gustul mancarii, erau iubitori, iubareti, erau de bun-simt, iar dumneavoastra cal calaii pedepsitorii ii pedepseati omorandu-i cu pietre.Si despre Cain si Abel nu spun mai nimic preotii la slujbe, nu va convine intreg adevarul ci bisericute religii fantoma calaistice nebunesti monstruoase cu plusuri calaistice.Inca o intrebare:de ce Dumnezeu a facut florile, Jupiterul Jubileu Giupiter Gomora normal., Neptun Babilon..patern..,si de ce nu a ales Soarele,Intunericul Iluminat calau,Gaurile Negre Iluminate calai sau Pamantul si suntem muritori iar Creatorul nu apare? Nu exista decat dictatura dumneavoastra a pedepsitorilor,calailor, inscenatorilor, invidiosilor, frustratilor, railor..Si mai e ceva:atat Pluton exe.plutonul de executie cat si Neptun,Uranus si Pamant sunt codate de catre Creator,daca credeti intr-un Creator,cu albastru-verde semn,cod de inferioritate pacat calaistic,iar Jupiterul, Marte, Saturn, Mercur, Venus care pareau out-sidere au alb-negru cod.Deci in concluzie ideea e, cu tot respectul stimate domn, faptul ca calaismul implica victime umane aparent inumane si faceti plusuri calaistice dumneavoastra pedepsitorii:vedeti barna calaului si paiul fratelui by Jesus Christ.Refuzati rezolvarile deci va place viata de calai,nu solicitati ajutorul salvarii deci va place asa,problema e ca faceti rau in slujbele bisericesti:ii numiti pacatosii pe cei normali sunteti anormali,si pe internet ati impanzit cu Adolf Hitler,Musolini,Cultul Soarelui adica Soarele in ochii.,Zeul Soare, Vlad Tepes Vlad Dracu, Corneliu Zelea Codreanu, Legionari, Maresalul Ion Antonescu. teroristii Eta ..etc. care sunt criminali, tortionari, teroristi, batjocoritori, bataie de joc. etc..Va multumesc pentru intelegere!

| andreiionescu1234567 explică (pentru Mayhem666):

Completare:Iar daca nu credeti in Dumnezeu,oricum asa arata Biblia care reprezinta istorie,Istoria, Mass-media, eu, noi nu avem drept de autor pentru informatii, sunt culese toate din media:Nasa..etc.

| andreiionescu1234567 explică (pentru Mayhem666):

De ce nu spuneti adevarul,de ce nu sunteti cinstiti,onesti? Ati pus ilegal poate sarpele o.k? k.o? inscenat si ati eliminat umanitatea specia umana si ignorati evolutia adica faptul ca vom fi tot mai sus mai inalti gen Iisus Cristos gen Cel Preainalt cu finalul cristosi iisusi poate ai iubirii totale! Invatati,studiati,cititi pentru ca toate infirmatiile pe care vi le-am dat eu sunt din Media, Istorie, Biblie, religii, Stiinta.

| Mayhem666 a răspuns (pentru andreiionescu1234567):

Dupa primele 7 randuri m-ai plictisit deja. Mult ai mai scris frate.
P.S. Stele cazatoare si constelatii nu sunt acelasi lucru...

| andreiionescu1234567 explică (pentru Mayhem666):

Sunteti pedepsitor plutoian?! Sunteti involuat sa nu spun limitat mintal! Dumneavoastra chiar credeti ca un Dumnexeu desavarsit poate fi calau?!

| Mayhem666 a răspuns (pentru andreiionescu1234567):

Hai sictir daca incepi cu jignirile.

| andreiionescu1234567 explică (pentru Mayhem666):

Plutonienii sunt numarul 1:adica iau pusca, mitraliera, pistolul si-i executa pe toti si sunt numarul 1. Dar dumneavoastra pamantenii sunteti codati tot cu albastru-verde dar sunteti mai mari mai buni un pic, un fel de plutonieni calculati mai mult tortionari chiar ascunsi batjocoritori dar daca nu sunteti criminali in serie tot degeaba pentru ca nu sunteti numarul 1. Oare creatorul sau natura nu cunosc realitatea dumneavoastra calaistica? Va asigur ca o cunosc:ati eliminat umanitatea specia umana apoi ati pus perpetuat sarpele k.o.inscenat si ma,ne batjocoriti incercand sa dovediti,demonstrati ca noi suntem nebuni iar dumneavoastra sanatosi sau mintiti efectiv si detestati specia umana umanitatea?! De ce nu recunoasteti adevarul biblic,istoric, media si mintiti ca nu intelegeti ce va scriu? Va repet toate informatiile le avem din Biblie, Istorie, Mass-media, de la Nasa.

| andreiionescu1234567 explică (pentru Mayhem666):

Altceva mai stiti cand sunteti descoperiti, dati de gol, decat sa faceti rau, sa distrugeti? Va ofticati vorba copiilor pentru ca copiii spun lucruri trasnite dar adevarate, va doare adevarul nu recunossteti raul pe care il faceti!

| andreiionescu1234567 explică (pentru Mayhem666):

Nu credeti ca stramosii dumneavoastra erau cam barbari,inapoiati,ignoranti,josnici,egocentristi,criminali,tortionari, calai, bataie de joc batjocoritori, si Iisus ar fi fost, ar fi calea nu cal calaismul?

| andreiionescu1234567 explică (pentru Mayhem666):

Eu,noi doar v-am aratat barna, eram in defensiva iar dumneavoastra v-ati simtit, v-ati suparat si ati inceput sa atacati pentru ca ati fost descoperiti ca calai in fapt!

| andreiionescu1234567 explică (pentru Mayhem666):

Eu,noi am vorbit la modul general din media dar dumneavoastra v-ati simtit!

| andreiionescu1234567 explică (pentru Mayhem666):

Daca nu va simtiti bine apelati la medici, la doctori, la spital sa va vindecati iar daca aveti convingeri cal calaistice autodenuntati-va la politie daca nu cumva nu sunteti cu totii la fel bolnavi?!

| andreiionescu1234567 explică (pentru Mayhem666):

Mayhem666,nimeni nu va vrea raul ci binele pentru ca va simtiti insuportabil, rau si sunteti rai, trebuie sa va simtiti suportabil bine si sa fim buni, altfel e iadul pentru toata lumea mai ales pentru victimele umane aparent inumane.Va multumesc pentru intelegere!

| andreiionescu1234567 explică (pentru Mayhem666):

E realitatea,nu sunt jigniri:aparent ati fi pe negativ isusi cristosi iar in fapt sunteti rai,nu puteti fi prea buni,cristosi iisusi si sunteti rai,vezi istoria zbuciumata sangeroasa,pentru ca binele il considerati ceva rau,impuritate,pozitiv, monstruozitate, pacat:vezi Pomul Cunoasterii! Nu delirez, e realitatea, adevarul.

| andreiionescu1234567 explică (pentru Mayhem666):

Sunt convins, scuzati-mi exprimarea, de faptul ca va doare in briceag de tot ce v-am scris atat pe dumneavoastra domnule Mayhem666, si contul in bataie de joc, cat si pe cei de la T.p.u. care ascund conturi de cal calai pe site-ul dumnealor, domnule Catalin fondator T.p.u.pentru ca nu va retin numele si nici fizicul, parca v-am vazut pe site!

| andreiionescu1234567 explică (pentru Mayhem666):

Ne-ati suspendat n conturi T.p.u. pe o perioada nedeterminata fara niciun motiv,eram efectiv in defensiva doar imi exprimam regretul si durerea pentru toate dezastrele atat din istorie cat si din prezent:razboaie,calaism,conducatori sadici bolnavi mintal,saracie,sadism,cruzime,bataie de joc, batjocura, inscenari, ascunsi, secret totul top secret..etc!

| andreiionescu1234567 explică (pentru Mayhem666):

Domnii,doamnele de la T.p.u.,de ce sustineti mincinos ca nu au logica intrebarile,raspunsurile noastre din moment ce informatiile sunt oficiale de pe Internet,televiziuni,Media,Istorie, Biblie, Coran, Budha? Cunoasteti foarte bine totul, doar sunteti media!

| Mayhem666 a răspuns (pentru andreiionescu1234567):

Cred ca ai o problema... SERIOASA, daca mi-ai dat 11 raspunsuri la ultimul raspuns al meu care a avut fix 6 cuvinte, dar na...
Plus, nu stiu de ce ai vorbit despre tine la persoana a 3-a, de parca ai fi mai multi pe acelasi cont, nu doar tu, dar nu prea imi pasa... a da, si nu am citit tot ce ai scris, nu prea ma intereseaza atata timp cat e pe langa subiect.
Ce incerc sa spun e ca asta e ultimul raspuns pe care ti-l dau, dupa asta daca imi mai raspunzi, nu te mai bag in seama.
O seara frumoasa iti doresc!

| EestiSodalane a răspuns:

Un rol foarte simplu, ca să proslăvească slava lui Dumnezeu. Stelele și planetele au atât rolul practice (de orientare și navigație) cât și estetice. Pur și simplu sunt frumoase. Uită-te la Jupiter, la Saturn, nu-i așa că sunt frumoase? happy

"Cum l-ati caracteriza pe Creator avand in vedere creatia?"

Complex? Frumos? Rațional? Și așa mai departe...

"Oare exista?"
Da, există.

| Powerofrationality a răspuns:

Universul este un loc vast și misterios, plin de fenomene naturale care nu au nimic de-a face cu voința sau planul vreunui Creator. Planetele, stelele, constelațiile, meteoriții și alte corpuri cerești sunt rezultatul legilor fizicii, nu al intenției divine. Nu au niciun rol sau rost religios, ci doar există și se mișcă în spațiu.

Interpretarea sau personificarea lor din punct de vedere religios este o formă de superstiție și antropomorfism, care atribuie caracteristici umane in mod gresit. Este o modalitate de a proiecta dorințele, temerile și emoțiile noastre asupra realității, în loc să o acceptăm așa cum este.

| andreiionescu1234567 explică (pentru Powerofrationality):

Aveti perfecta dreptate, cum e posibil ca un Creator sa faca toate variantele posibile:vezi natura, flora, fauna, populatia si sa nu se arate decat catorva ignoranti iar pe savanti sa-i ignore?