| anonim_4396 a întrebat:

Din "Suferinţele Mamei Blondina, o Martiră a Siberiei":

"Mama Blondina a fost o femeie frumoasă. Lagărul şi suferinţele i-au lăsat urme, dar nu au putut să-i şteargă nobleţea. A fost învăţătoare, iar soţul ei a fost inginer. În Iaşi, s-a întâlnit cu multe cunoştinţe din trecut, persoane care, la venirea ruşilor sovietici în Basarabia, au plecat din calea lor, venind în România. Erau, în general, oameni cu o ţinută deosebită: preoţi, profesori, medici, ingineri... O dată, o doamnă dintre aceste cunoştinţe, i-a spus:. Blondina a oftat — şi acest oftat era de compătimire pentru doamna care se îngrijea, astfel, de ea — şi, apoi, i-a răspuns, cu un ton foarte firesc:.
[...]
Anii grei de lagăr, multele suferinţe şi, desigur, şi vârsta, au lăsat urme în viaţa ei. Curând, s-a îmbolnăvit, s-a internat în spital şi a fost operată, boala fiind destul de grea şi într-un stadiu avansat(pietre la rinichi, una din ele fiind mare, aproape cât unul dintre rinichi).[...]
Cu trei ani înainte de-a muri, în anul 1968, a venit în bucătărie, unde eram cu soţul meu, şi a zis:.
S-a dus la cimitir, şi-a cumpărat loc pentru mormânt, şi-a făcut o cruce din piatră, a făcut un gărduleţ în jurul mormântului şi s-a pregătit, să fie gata pentru 1971, când, prin voia lui Dumnezeu, papa i-a vestit că va muri.
[...]
I se administra, din două în două ore, morfină, dar dânsei, doctorii, i-au spus că i se dau vitamine, pentru întărire. Dacă ştia adevărul, n-ar fi primit dozele de morfină.
Ea se tot ruga, la Bunul Dumnezeu, să moară de cancer şi, când am întrebat-o de ce, ea mi-a răspuns că, moartea de cancer, e moarte martirică, pentru cine poate să îndure durerile. Stăteam lângă dânsa zi şi noapte şi, o dată, m-a întrebat:., i-am răspuns. Dânsa a continuat:
[...]Iertaţi-mă, toţi cei care veţi citi aceste rânduri, şi nu mă condamnaţi, o rog şi pe dânsa să mă ierte, dar n-am putut să-i spun adevărul!
Avea dorinţa să moară între Paşti şi Înălţarea Domnului, ca să i se cânte.
A murit la data de 24 mai 1971, iar la data de 26 mai era Înălţarea Domnului."

Întrebări!
1. Ce părere aveţi de lungul şir de minuni petrecute la sfârşitul vieţii pe pământ a Mamei Blondina?
2. Ce părere aveţi despre Mama Blondina, dată fiind perspectiva ei asupra morţii şi a muncii pe care o făcea, pentru a câştiga un bănuţ, cu toate că era o femeie intelectuală?

Vreau răspunsuri sincere 100%!

7 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Cred ca este foarte putin ce ai redat, ca sa isi poate face lumea o imagine despre ea; cei bineintentionati, ma refer; ceilalti, poti sa spui si doua cuvinte despre un crestin si isi vor varsa veninul.

De acest suflet mare nu te poti apropia decat citindu-i toata viata, suferintele din inchisoare, din lagar si din Siberia.

| Christel a răspuns (pentru Filip23):

Sunt părţi lipsă din întrebare, fiindcă am scris vorbele Mamei Blondina şi ale celor cu care vorbeşte între ghilimele, pentru a diferenţia dialogul de povestire, dar, se pare că, ce se scrie între ghilimele nu apare în întrebarea postată...
Nici nu ştiu cum să editez întrebarea...
Am încercat s-o şterg şi s-o repostez, dar repostarea îmi este mereu refuzată(am încercat chestia asta de vreo 3 ori).

| Filip23 a răspuns (pentru Christel):

Este o minune care se intampla pe siteul asta. S-ar putea sa aiba lungimea textului limitata, insa se mai intampla si altele, e un site "alergic" la intrebari de religie.
Oricum este suficient ce ai dat; cine este interesat cu adevarat va cauta cartea.

| Alphawolf a răspuns:

La prima intrebare raspunsul este simplu. Nu pot sa-mi fac o parere despre minuni atata timp cat lipsesc acele minuni. Imi spui si mie macar o minune din acel lung sir de "minuni"?

A doua intrebare e prea grea pentru mine... Din ce-ai prezentat nu pot sa-mi fac o parere incat ea sa cuprinda tot ce-ai intrebat. Dar pot spune ca, perspectiva ei asupra mortii o consider deplasata, doar o superstitie bolnava.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stii de ce au fost interzise luptele cu animale in arena? in roma? fiindca multi crestini si necrestini care asistau, se aruncauu singuri la lei ca sa capete cununa muceniciei.parerea mea? excesul de zel, arata a sinucidere, si nu cred ca aceasta corespunde vointei Domnului.

| Christel a răspuns:

1. N-am cum să răspund, fiindcă lipsesc părţi esenţiale din postare...

2. Înţelepciune Dumnezeiască şi nebunie lumească, aş spune eu...

| NOname a răspuns (pentru Christel):

Ce faci, îţi răspunzi singurel la întrebare?