| pacatosulBogdan a întrebat:

[Doar ortodox] Intre Sfintele Pasti si Rusalii, rugaciunea incepatoare "Imparate Ceresc, Mangaietorule, Duhul adevarului..." se inlocuieste cu "Hristos a inviat din morti..."?
In Facerea 3, 15, cine va zdrobi capul sarpelui, femeia sau samanta ei?

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

La prima intrebare da, din cate stiu. La a doua, din cate stiu samanta ei, adica Hristos.

| pacatosulBogdan explică (pentru CostinAlamariu):

Multumesc pentru raspunsul tau util!

5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Urmasii femeii! De rugaciune nu stiu, dar orice te-ai ruga va fi bine primit de sunt sigur!

| pacatosulBogdan explică (pentru lpavel):

Multumesc pentru raspunsul tau! Ma intereseaza tipicul ortodox de rugaciune.

| DonacheLiviu55 a răspuns:

Papa Leon al X-lea i-a confesat cardinalului Bembo: "Historia docuit quantum nos invasse illa de Christo fabula"

| pacatosulBogdan explică (pentru DonacheLiviu55):

N-am inteles ce vrei sa spui!