| Amphytrion a întrebat:

Dogmatismul,bigotismul si obscurantismul bisericii iudeo-crestine,a dus la distrugerea multor surse de documentatie stiintifica si filozofica,documente de o inestimabila valoare pentru umanitate! Credeti ca inteligenta universului pe care o numim Dumnezeu ( nu YAHWE) se,, bucură" ca s-au intampla acestea in numele lui?
http://www.trilulilu.ro/video-cultura/din-istoria-cresti nismului

8 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Asta faci cand crezi ca tu detii adevarul absolut.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Manifestările fanatice de orice natură au adus de cele mai multe ori doar daune. Şi e regretabil că şi cei care pretindeau că-l reprezintă pe Creator au dat dovadă de un astfel de comportament.

Cele bune!

| Amphytrion explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Regretele deja nu mai pot inapoia imensitatea de informatii stiintifice si filozofice distruse de acei sălbatici! Iiti poti imagina cata cultura si stiinta care daca nu se distrugea, omenirea putea fi in acest moment cu un pas imens inainte din punct de vedere cunoastere? ce să mai zic de milioanele de vieti care au fost curmate de acesti salbatici care credeau ca o fac la ordin Divin! Inca mai sunt distrusi mental, care cred ca Dumnezeu ar fi dat acele,, comenzi'' de crime,, sfinte''!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Amphytrion):

Aşa este.
În acelaşi timp, noi nu avem nicio putere asupra trecutului, ceea ce putem face e doar să învăţăm lecţii folositoare şi-apoi să uităm fără a permite ca să ne otrăvească inima cu resintimente.

| Amphytrion explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Oare omenirea cand va invata,, lectia'' ca de fapt ceea ce ni s-a inoculat mental de catre anumite categ.de oameni obscuri,ce au urmarit un anumit scop,in decursul sutelor si sutelor de ani,nu e altceva decat mitologie? au curs rauri de sânge pentru a,, apara'' si a inocula cu forța, aceasta dogma iudeo-crestina, bazata pe mitologie! acestea sunt pe,, placul''Divinului? sau...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca visezi ca de obicei si faptul ca ti-ai schimbat nikname-ul nu schimbba nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca exista un Dumnezeu atunci cu siguranta acesta nu a fost de acord cu crimele facute de ''religiosi''.
Oamenii care au crezut ca fac asta in numele lui Dumnezeu erau fara indoiala prosti si necultivati(nu consider ca un Dumnezeu al iubirii ar cere cuiva sa ucida in numele lui).

| Amphytrion explică (pentru anonim_4396):

Omenirea din toate timpurile (gloata) a fost gresit sugestionata sa creada intr-un zeu,sau mai multi,atotputernici -DAR LIMITATI,in acelasi timp! Incercau sa-si explice anumite evenimente si nu putea gasi,,ceva''logic,si ba dadeau vina pe Dumnezeu,ba pe Satana ( cum fac multi si in ziua de azi) pe cand de fapt adevarul este ca fiecare din noi trage consecintele faptelor sale( chiar si dupa moarte), nu este nici un blestem, pedeapsa, sau nu stiu ce,, teorie''dogmatica.Adevarata Divinitate nu se ocupa cu nici un fel de aberatii cum sunnt descrise in povestile mitologico-biblice!