| anonim_4396 a întrebat:

Dragi credincioși, o întrebare din partea din partea unui ateu, puteți înceta cu întrebările adresate nouă unde încercați să dovediți că greșim sau cele de gen "de ce nu credem"? Adică, vă înțeleg pura curiozitate ce este confundată cu ură față de cei care cad în păcatul suprem, păcat mai mare decât omuciderea, lucru evident logic din punct de vedere moral, dar totuși, vă garantez că cineva deja a întrebat înaintea voastră exact același lucru, poate cu alte cuvinte sau chiar aceleași, iar repetând întrebarea nu va aduce nimic nou sub Soare.

24 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Eu sincer am văzut întrebări puse de atei care aveau exact același scop, să arate că cealaltă parte greșește. Nu trebuie să fii ateu sau credincios ca să fii stupid.

| Nilsson a răspuns:

Daca ateii nu ar frecventa acesta categorie, nu ar mai fi intrebari care li se adreseaza.
Ateismul e considerat o nonreligie, totusi de ce ei adesea provoaca la polemica aici?
Cand nu te intereseaza un subiect, nu mai pierzi timpul cu asa ceva, e ca si cum m-as duce eu la categoria Animale de companie si m-as lega de cei de acolo de ce cheltuie atat de multi bani cu ele cand copii din Africa mor de foame. E ridicol, nu?
Asa e si cu un ateu care intra la categoria Religie si cauta sa-i provoace pe cei de acolo.

| anonim_4396 explică (pentru Nilsson):

Pe de-o parte da, ai dreptate, dar totuși, trebuie să știi că este o diferență între ateu și agnosticul înclinat înspre ateism. Pe acela nu-l interesează, da pe noi da. Iar punând astfel de întrebări, dați și apă la moară.

| Scarbo a răspuns (pentru Nilsson):

Ambele tabere se provoaca intre ele, pana la urma e vorba de ateism si teism, 2 poli diferiti.

| JesseH a răspuns:

Pe alte site-uri similare există posibilitatea de a raporta o întrebare ca duplicată. Ar fi perfect așa și aici. Dar trebuie discutat cu administratorii, bănuiesc.

Dar mă îndoiesc că se va accepta. Toți pentru unul, cumva aici accentul e pus pe fiecare utilizator în parte care poate redeschide mereu aceleași teme și nu pe subiecte de discutat și rezolvat.

| RAY a răspuns (pentru JesseH):

Pe alte site urii nici nu ai voie sa intrebi asa ceva, la ele te referi a, evul mediu

| JesseH a răspuns (pentru RAY):

Nu ești la zi. Cred că toate de aici: https://stackexchange.com/sites

| Florea_Nico_1996 a răspuns:

Dumnezeu te iubeste si atunci cand nu crezi in El... te iubeste mereu, oricat de gava ar fi dilema in care esti. mereu soareve se va ivi de sub noi. asa cum Dumnezeu iti raspunde tuturor intrebatilor tale. desi nu iti dai seama. El te iubeste. pentru ca el te-a creat. el a vrut ca tu sa fii copilul lui.m increde-te in El. El este raspunsul tuturir problemelor tale. crede-ma.❤

| RAY a răspuns (pentru Florea_Nico_1996):

Mai bine lear iubi pe copii care mor de foame, pe copii nascuti handicapati care toata viata vor suferi, tu stii ce inseamna sa nu vezi vreodata lumina? nu, nu sti ca daca ai sti tiar pasa, dumnezeu sa isi arate iubirea fata de ceea ce a creat nu sa arate indiferenta si nepasare

| anonim_4396 explică (pentru Florea_Nico_1996):

Deci, răspunsul este nu?

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Florea_Nico_1996):

Dumnezeu le iubeste si pe fetele/femeile carora l-i se scot ochii, corzile vocale, amputează toate membrele pentru a deveni obiecte sexuale?

| Florea_Nico_1996 a răspuns (pentru RAY):

El nu arata indiferenta si nepasare. El are un plan pentru acei copii. Crede-ma. Eu nu stiu ce plan, ca nu sunt Dumnezeu. Dar... el are un plan cu totii oamenii. Pentru ca el ne-a creat! are un plan si cu tine, si cu copii orfani, si cu copii saraci. Cu toti. Dumnezeu te iubeste dragul meu/draga mea. ok? Ai incredere in mine, si daca nu in mine, ai incredere in El! Ai grija!❤

| RAY a răspuns (pentru Florea_Nico_1996):

Nici macar voi crestini nu aveti incredere unu in altul, da are un plan de a arata ca este nepasator si indiferent asa e, in toata istoria cei slabi au fost calcati in picioare de cei puternici nici un zeu nu lea ajutat

| Florea_Nico_1996 a răspuns (pentru RAY):

Crezi in rai si iad? Pai, aceia care ai fost calcati in picioare au ajuns in rai, pentru ca au rezistat! Iar cei care i-au calcat in picioare au ajuns in iad, pentru ca nu aratat pic de respect fata de Dumnezeu care i-a creea si care l-a creeat, si nu au aratat nici mila fata de acei oameni. intelegi ceva?

| Florea_Nico_1996 a răspuns (pentru RAY):

Aceia slabi au ajuns in rai, cei "puternici" in iad.

| Scarbo a răspuns (pentru Florea_Nico_1996):

Cum poti fi atat de sigur pe un lucru, de care habar nu ai cum functioneaza, adica tu spui ca nu-l cunosti pe dzeu asta, dar stii ca va face exact asa cum crezi tu, de unde atata incredere?

| Florea_Nico_1996 a răspuns (pentru Scarbo):

Eu am speranta. Cred in El...

| RAY a răspuns (pentru Florea_Nico_1996):

Ce frumos basm

| RAY a răspuns (pentru Florea_Nico_1996):

Cred ca raiul si iadul sunt imaginatie umana, frumos basm deci lasate calcat in picioare ca vei fi rasplatit vesnic in rai

| Florea_Nico_1996 a răspuns (pentru RAY):

Credeti ce doriti... eu nu am nici o putere asupra voastra.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Florea_Nico_1996):

Si tot nu mi-ai raspuns, ce plan are cu acele femei carora l-i se amputeaza membrele si elimina simturile? in afara de planul de a deveni jucarii sexuale si a murii apoi din cauza abuzului sexual? Plus ca nu ai nici-o dovada a existentei raiului sau iadului, da nu vrei si alta viata dupa rai? si tot asa, incontinuu pregatiri pentru o anumita viata?

| Scarbo a răspuns (pentru Florea_Nico_1996):

Da nu stii nimic despre el, nici nu stii daca exista, nu l-ai vazut niciodata, asta nu se numeste credinta, se numeste prostie. Te sfatuiesc sa cercetezi pana nu mai poti despre dzeul asta ala tau, nu doar din biblie, citeste isotrie, stiinta, citeste despre celelate religii, desigur, asta daca nu vrei sa ramai prost.

| RAY a răspuns (pentru Florea_Nico_1996):

Daca ai avea eram de mult ars de viu

| anonim_4396 explică (pentru Florea_Nico_1996):

Deja menționând că "n-ai nici o putere asupra noastră", îmi confirmi temerile mele. Din păcate societatea română nu realizează că din cauza creștinismului are de suferit. Rădăcina sa este atât de adâncă, încât mai cu toții aveți o minte închisă și rămânem conduși de niște profitori, că voi ziceți că "îi pedepsește Dumnezeu". Oricât de multe dovezi am arăta că nu aveți dreptate, voi aveți niște ambiții... bă frate deschideți ochii. Adică, pot înțelege pe unii care consideră că poate exista o zeitate, dar chiar nu vă înțeleg pe ăștia care se lasă în "voia lui Dumnezeu".

Întrebarea mea este dacă ai o problemă, tu iei alte măsuri înafară de a te ruga? Nu? Nasol de tine, statistic vorbind nu scapi de problemă așa. Sau, ai zis da? Adică vrei să spui că n-ai încredere în el? A, nu? Pur și simplu te gândești că poate Dumnezeu nu vrea să te ajute, deci încerci să te descurci de unul singur? Adică îl iei peste picior, mă? Vezi că o să ajungi în iad, cu toții vom, lasă-te de moravuri că e pentru nimic.

Oricum altă era întrebarea mea. Tipic vouă evitați răspunsurile directe. Stați liniștiți v-am înțeles, răspunsul este nu.