| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru creștini:
De ce începeți sa "atacați" pe cineva când aflați că nu e creștin? Dacă îi spuneți chestii de genul "Dumnezeul nostru e cel real" sau "o sa arzi în iad" e ca și când alții v-ar spune vouă că religia voastră e greșită. Plus că nu v-ar ajuta cu nimic dacă individul s-ar converti (slabe sanse sa o facă).
Acum, nu sariți pe mine. Nu de alta, dar si eu sunt crestin (pe jumatate), deci argumentele voastre ar fi invalide.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer si eu sunt crestin pe jumatate :-s(nu sunt de acord cu bisericile si nici cu construirea lor in continuu,nici cu preotii,eu cred ca te poti ruga oriunde,chiar si acasa"Dumnezeu nu se afla in cladiri construite din lemn sau pietre,ci in voi!" dupa asta ma ghidez) si referitor la intrebarea ta, sunt tipul aia de crestini obsedati, daca nu esti cu ei esti impotriva lor, am intalnit o gramada, n-ai ce sa le faci laughing

| agent003 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu este omnipotent si omniprezent, el este acel firicel de iarba, el este acel copac, acea casa pe care o vezi totul ce vezi este Dumnezeu, deoarece omul a creat lucrurile materiale de pe lumea aceasta iar pe om l-a creat Dumnezeu, eu nu inteleg cand spui ca esti crestin pe jumatate, adica pretinzi ca esti crestin, atunci spune-mi ce este dupa parerea ta a fi crestin? Crestin este orice persoana care a primit botezul si crede in Isus Hristos. Insa la botez nu tot parintele te boteaza in apa sfintita. Tipii aia de crestini obsedati cum le spui tu, sunt oameni cu prejudecati, totul depinde de mentalitatea omului.

10 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Nu există creştin pe jumătate, căci nu poţi sluji şi lui Dumnezeu şi lui Mamona!

| anonim_4396 explică (pentru Esperança):

Eu cred in Dumnezeu, dar nu cred in preoti, biserica si restul. Sunt de partea stiintei, dar crestinismul este in contradictoriu cu stiinta.
Poate ca termenul "crestin pe jumatate" nu e chiar potrivit pentru mine, dar alt ceva nu gasisem.

| 4b a răspuns:

N-am timp de atacuri, nu de alta dar imi fac griji pentru sariturile mele mici peste prapastii.
Numa' bine...

| Jardelin a răspuns:

Da, niste link-uri ceva, vin-o cu 5 dovezi concrete in care crestinii sar la gitul ateilor si-i ameninta ca vor merge in iad!

Vreu dovezi, altfel "vorbesti vorbe"!

| anonim_4396 explică (pentru Jardelin):

N-am cum sa iti arat ce am vazut eu cu proprii mei ochi atata timp cat nu erau lucruri scrise pe undeva sau macar imagini.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ti se pare.
Asa se simt ei mai discriminati, dar "atacurile" le primesc pentru tampeniile pe care le debiteaza nu pentru ca nu sunt crestini.
Si trebuie sa recunoastem ca toti privim cu ochi mai indulgenti pe cei din propria tabara.

| TPUuser199 a răspuns:

Sincer nu o sa judec pe nimeni care este de alta religie. Adica na, nu este treaba mea ce faci tu sau altul.

| Sweetish a răspuns:

E alegerea ta dacă crezi în Dumnezeu, sau nu. Probabil că e și vârsta...

Eu nu am nimic împotriva celor ca și tine, bănuiesc, care nu cred în Dumnezeu. Nici eu nu înțeleg de ce ar spune un crestin " o sa arzi in iad... " aiurea...

Doar să nu fii satanistă, asta e cel mai important laughing.

| anonim_4396 explică (pentru Sweetish):

Nu sunt satanistă. Sunt ca PositiveArmy care a răspuns după tine. Totusi ce e rău în a fii satanist?