| mentholinks a întrebat:

Dumezeu are trasaturi mai mult masculine sau feminine?

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu este spirit, o forma cu mult superioara nouă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum ar putea sa aiba trasaturi feminine la cat misoginism exista in religie?

| xerxes1 a răspuns:

Zeul biblic era baietel.
Avea si el partea lui de virgine din prada de razboi.In unele texte ugaritice se spune ca era casatorit cu Ashera zeita din satul vecin.

| Mclaren12 a răspuns:

Eu din ce am citit și aflat de prin diferite locuri, nici măcar nu avea trăsături umane.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Dacă îi spunem Dumnezeu-Tatăl...
Nimeni nu ştie. S-ar putea să aibă trăsături umane, dar El este duh, spirit, pe scurt, nu putem să Îl incadrăm în nicio grupă.

| mentholinks explică (pentru Sabou_Gabriel_1995):

Da, dar e dupa asemanarea noastra, deci e ca noi. Iar din Biblie reiese ca are si organe.

| RAY a răspuns (pentru Sabou_Gabriel_1995):

Tu nu ai citit biblia, dumnezeu a luat si cina a si mancat, avea si nevasta, i placeau virginele

| mentholinks explică (pentru RAY):

Unde scrie de nevasta?

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

în 21 Noiembrie | xerxes1 a răspuns:
Zeul biblic era baietel.
Avea si el partea lui de virgine din prada de razboi.In unele texte ugaritice se spune ca era casatorit cu Ashera zeita din satul vecin.