| SingleForOne a întrebat:

Dumnezeu a făcut pe om în ziua 6, iar în ziua 7 s-a odihnit și a sanctificat-o.
Atunci, când Dumnezeu i-a exilat pe Adam și Eva din gradina Eden?
A fost în ziua 6, 7, 8 sau altă zi?

15 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu știm în a câta zi de la creațiune s-a întâmplat asta, pentru că Biblia nu ne spune.
Date exacte le găsim scrise doar în dreptul profețiilor.
Oricum, un oarecare răspuns la întrebarea ta ar fi acela după Sabat. Deduc acest lucru deoarece mai înainte de căderea în păcat a existat ziua de odihnă.
Ce nu mai știu este și dacă în vârsta lui Adam a fost calculată și acea perioadă de dinainte de păcătuire. Pentru că Dumnezeu lăsase numărul zilelor săptămânii (adică timpul) chiar mai înainte de facerea omului.
Oricum ar fi, acestea sunt lucruri neînsemnate care nu au de-a face cu mântuirea noastră. Le putem afla chiar din gura lui Adam și a Evei.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru Sam7969):

Lucrurile spirituale trebuiesc judecate duhovnicește. Sau mai bine zis prin credință. În privința aceasta știința trebuie să stea deoparte deoarece nu este domeniul ei.
Cât despre "contradicții, erori și atrocități" este plină și istoria omenirii și a României, cât și știința.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Alta zi

| Drake21 a răspuns:

M ai erau si alti oameni inainte de Adam si Eva, zilele nu aveau nume pe atunci si dati

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Cica traiau oamenii pana la500- 900ani ca ciorile

| SingleForOne explică (pentru Drake21):

Nu răspunde deloc la întrebare...

| Drake21 a răspuns (pentru SingleForOne):

Eu nu inteleg, ce nu intelegi? Am raspuns destul de clar: zilele nu erau numarate si nu aveau nume si numere, numerologia de la 1 pana la 10 a aparut abia acum 32.000 mii de ani

| Drake21 a răspuns (pentru SingleForOne):

Egiptenii Musulmani au inventat numerele si numerologia

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

M ai au si crestini dar majoritatea sunt musulmani acolo

| Pocait01 a răspuns:

Nu este scris pentru că nu este important.

Probabil după mai multe zile* pentru că între aceste două evenimente(crearea omului și exilul) s-au întâmplan mai multe lucruri printre care atribuirea numelor tuturor animalelor(Gen. 2:19)și cerarea femeii(Gen. 2:22).

* cred că ani de zile, 490 mai exact dacă ne luăm după un algoritm după care se petrec cele mai importante evenimente în Biblie având ca efecte schimbări atât de drastice încât le poți numi etape.

Răspuns utilizator avertizat