| Inferno a întrebat:

Dumnezeu a "programat" animalele sa recurga la homosexualitate sau animalele au liberul arbitru si au decis singre sa devina homosexuale?

9 răspunsuri:
| rocco09 a răspuns:

Dumnezeu a programat ca gainile sa aiba un singur cocos sau ele au hotarat asta?
Dumnezeu a programat ca albinile sa se foloseasca de trantor doar pentru reproducere si apoi sa-l omoare?
Dumnezeu a programat ca anumite rozatoare si pesti sa isi manace pui?
Ce-i cu intrebarile astea banale?
Aveam pretentii de la tine!

| Inferno explică (pentru rocco09):

Nu stiu, tu sa-mi spui. Daca nu Dumnezeu, atunci inseamna ca si animalele au liberul arbitru, nu numai oamenii.

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

Prietene asta cred ateii ...crestinii cred ca oamenii sunt un regn superior regnului animal, la fel cum plantele sunt un regn inferior animalelor! Nu poti sa compari una cu cealalta!
Nu poti sa ceri unui animal care se ghideaza dupa instinct sa se comporte ca o fiinta cu dimensiunea morala, ratiune, vointa si constiinta!
Cum am mai spus liberul arbitru se atribuie fiintelor rationale care au capacitatea sa distinga intr-e 2 optiuni! Pe tine te aud si pe gaia cu "liberul arbitru" la animale!
Animalul are doar instinct si e ceea ce e si nu poate fi altfel!
Un lup NU POATE sa treaca pe langa un iepure fara sa-l sfasie, cum un leu nu poate trece pe langa o gazela! Daca ar avea ratiune poate s-ar gandi "acum nu imi e foame i-l las sa se mai ingrase" sau "i-l las ca poate are si el pui care trebuie sa-i hraneasca "

| Inferno explică (pentru rocco09):

Si instinctul de la cine este?

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

Hai sa iti spun ce zice biblia, tu crezi ce vrei!
La inceput Dumnezeu a creat animalele sa se hraneasca cu vegetatie si nu era nici un conflict intr-e ele si nici intr-e ele si primul om Adam!
Pervertirea lor a venit si a fost permisa odata cu primul pacat prin care diavolul a primit acces sa intre in lumea noastra!
Ei bine instinctele lor rele vin de la diavol care de asemenea e animalic prin sine, si care de asemenea nu se poate controla sa poata sa faca binele!
Explicatiile teologice sunt mai lungi si mai complexe, dar pentru tine este doar un basm nou si cred ca e suficient cat am scris! big grin

| Inferno explică (pentru rocco09):

Basme. bine zis.

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

Oricum crezi ca biblia e o carte de basm, de ce te straduiesti asa de mult s/o contrazici?
Eu nu ma straduiesc sa contrazic cartile de povesti! Treci mai departe!

| rocco09 a răspuns:

Apropo de ce nu te iei si de plante ca si ele se pot imperechea formand specii noi?

| Numero1 a răspuns:

Cred ca a doua varianta, la fel cred ca este si la om.